X-Men Hakkında İlginç Bilgiler

17. “Fastball Special” Nedir?

Fastball, beyzbolda bir atış tekniğidir. Fastball Special ise süper kahraman tarzı çizgi romanlarda kullanılan bir manevradır: İnsanüstü güce sahip bir karakterin takım arkadaşını bir top gibi belirlenen hedefe fırlatmasıdır.

Fastball Special, ilk kez 1958 yılında Adventure Comics #253 sayısında Superboy’un Robin’i bir düşmana fırlatmasıyla gerçekleştirilmiştir. Ancak manevraya Fastball Special ismini koyan da, bu manevrayı bu kadar popüler hale getiren de Colossus ve Wolverine ikilisidir.

xmen13

Fastball Special’ın Wolverine ve Colossus tarafından ilk kez Angel’a karşı uygulanışı! Uncanny X-Men #94

Çizgi roman tarihi boyunca pek çok farklı ikili bu manevrayı gerçekleştirmiştir. Şimdiye kadar en çok “fırlatılan” kişi de Wolverine olmuştur. Onu fırlatanlar arasında ilk aklıma gelenler: She-Hulk, Ms Marvel ve Thing’tir.

Fastball Special’ı pek çok çizgi roman dışında X-Men filminde, hatta Marvel Ultimate Alliance oyununda dahi görebilirsiniz.

18. En Çok İsim Değiştiren X-Men

Her ne kadar bu konu hakkında bir kaynak bulamamış olsam da, Kitty Pride çizgi roman tarihinde en çok lakap değiştirmiş süper kahraman olma özelliğini taşıyor olabilir. Kitty Pride, sonunda pes ederek kendi adını kullanmaya karar verene kadar 3 isim değiştirmiştir:

Sprite, Ariel, Shadowcat ve sonunda Kitty Pride

Sprite, Ariel, Shadowcat ve sonunda Kitty Pride

19. İkincil Mutasyon (Secondary Mutation) Nedir?

Muhtemelen bunu halihazırda bilmiyorsanız şu anda öğreneceksiniz: Mutantların sadece tek bir gücü vardır. Güçlerini eğip bükerek değişik numaralar yapabilirler, ama hepsi tek bir güç kaynağına dayanmaktadır. İkincil mutasyonlar ise çok nadirdir. Doktor Hank McCoy’un (Beast) hipotezine göre, sayısı milyonları bulan mutant nüfusunun hayatta kalmak için geliştirdiği bir reaksiyondur.

Örneğin; Emma Frost‘un telepati güçleri yanında gelişen tüm vücudunu elmasa çevirebilme yeteneği ikincil mutasyondur. Bir diğer örnek olarak da Angel’ın kanatları yanında gelişen iyileştirme yeteneğini de verebiliriz.

emmaFrostFeature

Maalesef ikincil mutasyonlar X-Men tarihi boyunca serinin yazarları tarafından hikayelerde Deus Ex Machina olarak kullanılmıştır.

20. Filmler Neden Çizgi Roman Serilerinden Bu Kadar Farklı?

Çizgi roman evrenleri çokluevren üstüne kurulmuştur. Aynı anda sayısız evrende aynı kişiler farklı hayatları ve kaderleri yaşayabilmektedir. Örneğin; Marvel’in orijinal hikayesinin geçtiği evrene Earth 616 adı verilmektedir. Ultimate serisini geçtiğine ise Earth 1610. Bununla beraber DC’nin orijinal serisi Earth One adıyla anılır. Mesela Injustice adlı bilgisayar oyununun hikayesi Earth One’da geçmez. Hatta olayları çözmeleri için Earth One’dan karakterleri sözkonusu evrene getirirler.

xmen14

Uzun lafın kısası: Ben de de dahil filmleri izleyip dırdır eden hiç kimseyi ciddiye almamak gerekmektedir. Zira sinematik evren, orijinal evrenden farklıdır. Hatta içinde son filmden tanıdığınız Blink’in de bulunduğu Exiles adlı X-Men kadrosu, evrenler arası suçluları yakalamakla görevlidir. “Bu kitaplarda böyle değildi yeaaa!” diyenlere çenelerini kapamalarını söyleyin!

Eğer Marvel’in çokluevrenleri hakkında bilgi arıyorsanız:

Marvel Çokluevren Dosyası

21. Sabretooth, Wolverine’in Gerçekten Kardeşi mi?

Sabretooth 1977 yılında, Iron Fist #14’te Chris Claremont ve John Byrne tarafından yaratılmış bir karakterdir. Chris Claremont, Sabretooth’u aslında Wolverine’in babası olarak tasarlamıştır. Ancak daha sonra bu fikrini hayata geçirmemiştir. Hatta sonradan Wolverine Vol. 2 # 42’de genetik bir test sonucu akraba bile olmadıkları ortaya çıkmıştır.

xmen15

Elbette bu anlattıklarım çizgi roman evrenindeki gerçeklerdir. Şahsen ben filmde kardeş olmaları hikayesinden son derece keyif almıştım.

Yorumlar