Convention Alanlarında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Havaların ısınmasıyla beraber şehir şehir convention haberleri dökülmeye devam ediyorken, cosplay hakkında herkesin işine yarayacak birkaç laf atalım ortaya madem…

Öncelikle belirtmek gerek ki; kostümlü veya değil, convention alanlarında veya sokakta, çevrenizdekilere birazcık empati göstererek hem onlara hem kendinize çok daha güzel arkadaşlıklar yaşatabilirsiniz. Empatiden devam edersek; sırtınızda haftalardır detaylarıyla uğraştığınız bir kanat veya bir kostüm parçası taşırken, birinin arkanızdan koşup sırtınıza atlamasını, veya sırtınızı sıvazlamasını istemezsiniz, değil mi? Ya da zorda kalıp ucuz malzeme seçerek tamamladığınız yüz makyajınız akmasın diye terlememek için yarı meditatif bir halde gezerken, birinin yanağınızı sevgiyle şapır şupur öptüğünü düşünün. Tuvalet yakında değil, makyaj malzemeleriniz üzerinizde değil ve izinsiz fotoğrafçılarda tam karşıda… Kare kare yamulmuş kostümlü, akmış makyajlı fotoğraflarınızı da paylaşıyorlar sonra. Oldu mu?

3 tarafa ayrı ayrı iş düşüyor burada. Biri cosplayer’lar, diğeri cosplayer’ların etrafındaki insanlar, üçüncü de fotoğraf çeken kişiler. Sıralayalım madem ricalarımızı:

Convention

Cosplayer’ın Etkinlik Alanında Yapması ve Yapmaması Gerekenler

 1. Herkes gibi, öncelikle egonuzla bir anlaşma yapın. Alanın tanrısı veya tanrıçası değilsiniz, çok başarılı olabilirsiniz, ancak orası sizin kadar ve belki daha fazla emek vermiş insanlarla dolu. Orası Harikalar Diyarı olabilir, ancak siz Kupa Kraliçesi değilsiniz.
 2. Bir çok kişi sizinle fotoğraf çektirmek isteyecektir. O an derdiniz büyük olabilir, ancak karşınızdaki bunu bilmeyen ve sizi beğenip yanınıza gelmiş birisi. Ezmeyin, terslemeyin.
 3. Yanınızda yedek malzeme, çengelli iğne, yapıştırıcı, craft kostümünüze renk olarak yakın bir boya kalemi (kırık/çatlak örtebilecek) taşımanız faydalı olacaktır.
 4. Fotoğraf çekimlerini erken saate ayarlayarak, kostümünüzün etkinlik alanında alabileceği hasarlardan önce fotoğraflanmasını tercih edebilirsiniz.
 5. Profesyonel fotoğraflarınızı paylaşırken fotoğrafçınızın da adını yazmayı unutmayın. Bu karşılıklı destektir.

Cosplayer Çevresindeki Kişilerin Yapması ve Yapmaması Gerekenler

 1. Sizin aksinize, convention alanındaki cosplayer’lar çok daha gergin ve stresli olacaklardır. Aylarını verdikleri kostümlerini sergiledikleri bu anda her şeyin mükemmel olmasına uğraşıyorlar. Buna anlayış göstermeye dikkat etmelisiniz.
 2. Beğendiğiniz kostümler, makyajlar olacaktır. Fotoğraf çekmeden önce izin istemeniz onlar için çok önemli. Yansıtmak istemedikleri bir surat veya davranışla yakalanmak onlar için hoş değil. Uzaktan el sallayıp makinenizi sallamanız dahi onlara hazırlanacak iki saniyeyi sağlayacaktır.
 3. Kostümlerin narinliği ve makyajların uçuculuğu/bulaşıcılığı yüzünden, cosplayer’lara dokunmamanız en sağlıklısı. Verilen bir pozda dokunmanız veya tutunmanızın hoş olacağını düşünüyorsanız da bunu önce sorun ve mümkün olduğunca hafifçe dokunarak yapın.
 4. Kostümlü arkadaşlarınızın makyajında, kostümünde bir bozulma gördüğünüzde bunu onlara belirtin. Kollayın birbirinizi bir zahmet!
 5. Eleştirirken insaflı olun. Hele ki siz kot pantolon tişörtle özgürce gezerken bu insanlar özenerek emek vermişler, hiçbir şeylerini beğenmeseniz bile kendilerini adadıkları bir şeyi başarabilmiş olmalarına saygı gösterin.
 6. Beğendiğiniz insanlara destek olun, sosyal medya,vs… Yorum yapın, paylaşın. Bizi destekleyecek kişiler yine bizleriz.

Fotoğraf Çekenlerin Yapması ve Yapmaması Gerekenler

 1. Özel çekimler dışında alan çekimlerinde cosplayer’ları hazırlıksız yakalamaktansa poz vermelerine fırsat tanımak hem size hem onlara daha güzel sonuçlar getirecektir.
 2. Karşılıklı destek sağlayabilmek adına, fotoğraflarınızı paylaşırken cosplayer’ın ve karakterinin ismini eklemeniz hoş olacaktır. Onlar da aynı şekilde watermark’lı fotoğraflarınızı isminizle paylaşacaktır.

Eminim eklenecek çok şey vardır daha. Fakat en başta da dediğim gibi, biraz empati ve biraz da saygı ile aslında listelenecek hiçbir şey kalmaz… Herkese şimdiden iyi eğlenceler diliyorum!

Yorumlar