YıldızCon 2017 Günceleri

Bu yıl havaların ısınmasıyla convention dönemini başlatan kulüp, YıldızCon 2017 ile Yıldız Teknik Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantastik Kurgu Kulübü oldu. Altıncısı düzenlenen YıldızCon’un teması ise Star Wars idi.

Etkinlikte, FRP masaları, LARP, masa oyunları, hikaye yarışması, ödüllü trading card oyunları, Star Wars Battlefront oynama imkanı, oyun tanıtımları, alanı renklendiren cosplayciler ve birbirinden özenli stantlar  vardı. Etkinliğin hakkını vermek adına her şeyden kısacık söz edeceğim ancak, asıl konumuz cosplay olacak. Cumartesi günü biraz geç kaldığım için kaçırdığım kostümler olsa da, yakalayabildiklerimi fotoğrafladım. Gözümden kaçanlar kusura bakmasın!

FRP masaları salonun çok ayak altında kalmayan farklı bir kenarında, hem ses hem de gözlerden uzak olduğundan akşama kadar devam edebildiler. Genelde convention’larda kolay yakalanmayan bir fırsat bu desem yalan olmaz herhalde. Sözü verilen yarışmalar başarıyla tamamlandı ki, ortalıkta elinde ödülleriyle mutlu mutlu gezinen insanlar gördüm. İsme özel baskılı kupalar, stant açan katılımcılara teşekkür amaçlı küçük Star Wars aksesuarları oldukça sevimliydi!

Etkinliğin bir diğer dikkat çeken ve cosplaycileri yakından ilgilendiren kısmı da 501. Lejyon idi. Asi Lejyon ve yıldızsavaşları.com ile beraber stant açan, Vader’s Fist adıyla da bilinen Lejyon, burada Türkiye garnizonu için başvurular aldı. Özetle, Star Wars temalı cosplaycileri tüm dünyada geçerli standartlarına uyumluluk süzgecinden geçirerek bünyesine dahil eden 501. Lejyonu daha çok merak edenler hemen aşağıya, fotoğrafın altına tık!

501. Lejyon Türkiye

Alanın çevresinde, YTÜ’nün yeşil ve eski köşeleri sayesinde cosplayciler profesyonel fotoğrafçılarla beraber oldukça güzel çalışmalarda bulundular. Onlara şu an ulaşamıyor olsam da alandan hızlı birkaç görüntüyü isimleriyle paylaşıyorum. Ağırlıklı olarak cumartesi günü Star Wars kostümü bol olduğundan ve de pazar günü ben kostümlü olduğum için, fotoğrafların çoğu cumartesiye ait.

Lego mu?

Ha, bir de pazar günkü lego çılgınlığından bahsetmezsem olmaz! Pit Pazarı Günlükleri standı, masasının bir köşesine yığdığı legolarını iki gün boyunca herkese açtı. Pazar günü, yorgunluktan olsa gerek, hepimiz oturup lego oynadık. İnşa edilen uçan/yüzen evler mi istersiniz, Star Wars’dan fırlamış gibi görünen jetler mi istersiniz, hayal gücünün soyut derinliklerine inen garip icatlar mı dersiniz… hepsi oradaydı. LEGO FTW!

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantastik Kurgu Kulübü.

Genel olarak, dertsiz tasasız, muhabbeti bol ve güzel bir etkinlikti. Sanırım cosplay yarışması olmadığı için de, pek dramaya denk gelmedik. Galakside farklı tür bir barış yaşandı iki gün boyunca. Bunu mümkün kılan, her an kolayca ulaşılabilen ve yorgunluğuna rağmen güler yüzünü eksik etmeyen kulüp başkanı Doruk Anıl ve tüm Yıldız Teknik Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantastik Kurgu Kulübü ekibine tebrikler ve teşekkürler!

Yorumlar