Star Trek Irkları #3 – Romulan

Klingonlarla birlikte Star Trek: The Original Series serisinde seyircilerle ilk kez buluşan bir diğer ırk da Romulanlardır. Vulcanlarla ortak soydan gelen bir ırk olan Romulanlar son derece paranoyak, sinsi ve agresif bir ırktır. Bu özellikler, tıpkı sivri kulakları ve düz saçları gibi şüphesiz Vulcanlarla olan uzak akrabalıklarından kalmadır. Görünüş olarak Vulcanlardan farkları; Romulanların alınlarındaki hafif çıkıntılar ve çok hafif yeşile kayan ten renkleridir.

Tıpkı Klingonlar gibi bir imparatorluk mantığıyla yönetilen Romulanların Tal Shiar adlı, yönetim üzerinde son derece etkili bir istihbarat servisleri vardır. Tal Shiar hemen hemen Romulan imparatorluğunun galaksiye yaydığı her türlü sorundan direk sorumludur diyebiliriz.

romulan

Romulanlar tıpkı Klingonlar gibi perdeleme teknolojisi kullanarak yıldız gemilerini görünmez hale getirmeyi başarabilen ilk ırklardan birisidir. Hatta Romulanların ilk olarak tanıtıldığı bir Star Trek: The Original Series klasiği olan Balance of Terror (s01e14) adlı bölüm, bu konu üstüne kuruludur.

Romulanlar aynı güneş sisteminde bulunan Remus adlı gezegende yaşayan Reman adlı ırkı yüzyıllar önce köleleştirmiş ve maden ocaklarında çalışmaya zorlamıştır. Ancak Büyükelçi Spock’un katkılarıyla son Romulus’ta yaşanan aydınlanma dönemi ve ardından Star Trek: Nemesis adlı filmden sonra cereyan eden olaylar sonrasında Remanlar büyük ölçüde özgürlüklerini kazanmışlardır. Ancak Romulus sisteminin bir süpernova sebebiyle yok olması sebebiyle her iki ırk da soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Romulanlar Star Trek: The Next Generation serisi yanında Ster Trek: Nemesis adlı filmde ve 2009 yapımı Star Trek adlı filmde oldukça yakından incelenmiştir. Şimdiye kadar hiç bir Romulan karakter, 2009 yapımlı Star Trek filmindeki Nero seviyesinde detaylı işlenmemiştir. Her ne kadar görünüş olarak orijinal Romulanlara birebir benzemese de Nero davranışsal olarak süzme bir Romulandır.

Bu yazı, "Star Trek Irkları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar