Star Trek Irkları #1 – Vulcan

Vulcan’lar insanlarla ilk temasa geçen yabancı ırktır. Hatta bu konuyla ilgili detayları merak ediyorsanız 1996 yapımı Star Trek: First Contact adlı filmi izleyebilirsiniz.

Vulcan adlı gezegenden gelen vulcanlılar, sivri kulaklarıi yeşil kanları ve kalkık kaşları haricinde insanlara fiziksel olarak çok benzerler. Vulcan gezegeninde yer çekiminin bir miktar yüksek olması nedeniyle evrimsel olarak fiziksel güçleri ve dayanıklılıkları insanlardan çok daha yüksektir. Ancak fiziksel üstünlüklerinden ziyade, gelişmiş neocortexleri sayesinde kazandıkları üstün analitik yetenekleriyle öne çıkan bir ırk olmuşlardır. Geliştirdikleri duygu bastırma teknikleri ile hayatlarında duygulara yer vermezler. Onlar için önemli olan tek şey mantıklarıdır. Duyguları elbette vardır, ancak korku, öfke, üzüntü, gerginlik ve neşe gibi duyguların fiziksel etkilerini deneyimleyemezler.

vulcan

Ancak Vulcanlar tarihleri boyunca böylesine aydınlanmış bir ırk olmamıştır. Aşırı duygusal ve paranoyak bir geçmişe sahip olan vulcanlar yüzyıllar önce iç savaşlarla kendilerini neredeyse tamamen yok etmiştir. Yok olmanın eşiğinden, Surak adlı bir filozofun geliştirdiği meditasyon temelli duygu bastırma tekniğiyle kurtulmuşlardır. Bu noktadan sonra Vulcan ırkı yükselişe geçmiş ve en nihayetinde uzayı araştıran bir ırk haline gelmiştir.

Vulcanlar özellikle Star Trek: The Original Series’te giydiği kıyafetlerle dünyamızdaki japonlara çok benzetilmiştir. Hatta şiddet dolu geçmişlerinden aydınlanmış bir ırka dönüşmeleri (baktığınız açıya bağlı elbette bu durum) gerçek dünyadaki japonların İkinci Dünya Savaşı dönemi ve sonrasındaki değişimlerine çok benzetilmektedir. Elbette japonların duygularını çok yoğun yaşayan bir ırk olduklarını hepimiz biliyoruz. Zaten Vulcanlar da direk japon sayılmıyorlar. Sadece bazı benzerlikleri var.

Star Trek serileri ve filmlerinde en ikonik vulcanlar: Star Trek The Original Series’teki Mister Spock, Star Trek: Voyager’daki Tuvok ve Star Trek: Enterprise serisindeki T’pol’dur. Mister Spock, yarı-insan olması sebebiyle yer yer insansı davranışlar sergiler. Ancak Tuvok ve T’pol tam anlamıyla konsantre vulcanlardır.

Bu yazı, "Star Trek Irkları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar