The Flash – Birinci Sezonu Geride Bırakırken…

Süper Suçluları Kafanıza Göre Alıkoyabilir misiniz?

Elbette hayır! Bu soruyu cevaplamak için hukukçu olmaya da gerek yok. Bu arada dizide bana göre en can sıkıcı olan şeyler S.T.A.R Labs’la alakalıydı:

Öncelikle süper suçlular hangi kanuna ya da ahlak anlayışına dayanarak alıkonuluyordu? Dizi Arrow’la aynı evrende geçiyor. Dolayısıyla A.R.G.U.S gibi bir organizasyon var. Buna bir kulp uydurmak varken neden temel insan hakları çiğnenir anlamak çok zor. Bence bu konuda minareyi çalan kılıfı hazırlamayı baya bir ihmal etmiş.

"Kim kapattı bizi lan buraya?"

“Kim kapattı bizi lan buraya?”

İkinci konu ise S.T.A.R Labs’ın mülkiyeti. Orası kime aittir? Dr. Harrison Wells’in mi? Eğer öyleyse artık kimin olacak? Hadi bu küçük bir sorun diyelim. Peki o kadar büyük bir felakete imza attığı halde neden hala oraya hükümet tarafından neden el konmadı? Kafamda deli sorular…

Aşk Üçgeni (Dörtgeni) Yeterince Saçmalamadı mı?

Barry, Iris ve Eddie arasındaki aşk üçgenine gelince: CW’da (hatta şu dönemlerde tüm dizilerde) yayınlanan dizilerin neredeyse tamamında benzer ilişkiler görürsünüz. Ne istediğini pek bilmeyen biri ve onunla bir ilişki yaşamak için yapmadığı hokkabazlık kalmayan baş karakter. Cinsiyet ayrımı yapmayı pek sevmem ilişki konularında, ama CW neredeyse her zaman kadın karakterleri “ne istediğini bilmeyen” konumunda kullanıyor.

Elbette bu da bir anlatım tekniği. İzleyici, kendini özdeşleştirdiği karakterin “gelecekte daha iyi bir hayata sahip olabileceği” umuduna sarılarak seriyi izlemeye devam ediyor, hatta ilişki boka sardıkça daha diziyle kurduğu bağ daha da güçleniyor. Dizide bu formüle bir de aşk üçgenindeki üçüncü kişinin, yani Eddie’nin “itici bir karakter olmaması” da eklenmiş. Bu da izleyiciyi iyice iki arada bir derede bırakmak için eklenmiş bir başka unsur. Barry’ye empati duyuyor, Iris’ten nefret ediyor, üstüne üstlük Eddie’nin de üzülmesini istemiyoruz. Yine iyi tarafından bakmak lazım gerçi. Ne de olsa Arrow’un son sezonunda durum bundan 10 kat daha rezildi!

Linda, Barry, Iris ve Eddie...

Linda, Barry, Iris ve Eddie…

Ancak bu numaraların bayatladığını artık CW’nun kabullenmesi gerek. Zira artık Daredevil gibi mükemmel bir örnek bize kanıtladı ki, içinde “ilişki yaşamak” kavramını kıçından anlamış insanlar olmadan da harika süper kahraman hikayeleri anlatılabiliyormuş. Umarım yeni sezonda doğru yolu bulurlar.

Yorumlar