Haliçli Bir Kahramangilin Gözünden HalicoN!

Geçtiğimiz hafta Haliç Üniversitesi Sütlüce Kampüsün’de çok keyifli bir organizasyonun parçasıydık. Haliç Üniversitesi BKFK(Bilim Kurgu ve Fantastik Kültür) Kulübü mimarlığıyla gerçekleştirilen organizasyonda bir okulun daha alt kültürü sahiplenmesine tanık olduk. Halicon etkinliğini ilk duyduğumda önce bir şaşırmıştım. Okulun öğrenci bünyesinden biri aynı zamanda eski bir kulüp başkanı olarak okulumda beklediğim türde bir hareket değildi. Bu yüzden şaşırdıktan sonraki adım etkinliğin fikir sahipleri ile hızlıca iletişime geçip girişimlerini tebrik etmek oldu. Girişimle de kalmadılar bolca insanı aynı eğlenceyi paylaşmak üzere bir araya getirip mutlu bir şekilde gönderdiler. Üstelik ellerindeki kısıtlı imkânlara karşın (okulumu bilirim) etkinliği ücretsiz yapma fikirlerinden caymadılar. Özetle güzel bir tat bıraktılar ve biz de Kahramangiller olarak yanlarında olmaktan keyif aldık. Peki Ne oldu? Ne bitti? Neler yapıldı bu etkinlikte?

Neler Yapıldı Bu Etkinlikte?

Etkinlik hem alan, hem faaliyet olarak katılımcılarına pek çok aktivite fırsatı tanıdı. Cosplayerlar geniş bir alanda performanslarını yapma ve enerjilerini atma şansına sahipti.  Role Play oyuncuları üst katta kendileri için ayrılmış odalarda sükunet halinde oyunlarını oynayabildiler. Gamerlar düzenlenen oyun turnuvalarında kendilerini deneme fırsatı buldular. (Hearthstone,League of Legends,Konsol) Kültürden bağımlı bağımsız gelen her insan çeşitli stantları gezerek etkinlikte vakit geçirirken bir şeyler öğrenme imkanına sahipti.

Okulun aktif kulüplerinden Gönüllülük Kulübü sunduğu atıştırmalıklar ile açlık problemi yaşayan katılımcıların imdadına yetişti. Etkinlik sonlarına doğru ses sisteminden açılan müzik ile gelişen doğaçlama danslar katılımcılar için ek bir eğlence ve kaynaşma ortamı oluşturdu.  Bu durum daha önce kurduğum bir cümleyi reenkarne etti. “Doğaçlama faktörler her zaman etkinliklerin güvenilir dostlarıdır” Peki Kahramangiller etkinlikte ne yaptı? Nasıl bir gün geçirdi? Kahramangiller; getirdiği deneyimli Gm’ler ile üst katın rol yapma oyunu masalarını üstlendi. Oldukça pozitif geçen oyunları keyifli bir sohbet takip etti. Yani Kahramangiller için gün, bol oyunlu ve sohbetli geçti.

IMG_5279 (filigranlı)

Fotoğraf: Burak Tekin

Etkinlik Ne Yönlerden Başarılıydı

Etkinlik katılımcılarda genel olarak güzel bir tat bıraktı. Bunun sebepleriyle ilişkili fikirlerimi gözlemlediğim kadarıyla aktaracağım. İlk olarak Kampüs; benim de bilmediğim yeni bir Yerleşke, alan metrajı olarak çok başarılıydı. Alanın geniş, ferah ve temiz oluşu gözüme ilk çarpanlar arasındaydı. İç mekân, Dış mekân dağılımı dengeli gerçekleşti, enerjisi olan sigara içmek isteyen dışarı yönelirken, oyun oynamak stant gezmek isteyen içeride bir güruh oluşturdu. Cosplay yapanlar da performansları konusunda çok rahat etti. Etkinliğin ücretsiz olması olayın eğlenmekle ilgili olduğunu vurguladığı için katılımcılarda güzel bir algı yarattı. Dışarıda oturacak bolca masa olması katılımcılara sohbet ortamı yaratma olanağı verdi.

Role Play oyuncularının odalarında dışarıdan gelecek müdahalelere uzak ve sessiz bir ortamda konumlanmaları oyun verimliliği adına güzeldi. Benim hoşuma giden bir diğer olay ise; etkinliğin “biz de cosplay yarışması yapalım kaide yerini bulsun” demek yerine yarışma yapmayarak bu konuda daha rahat bir tavır sergilemesiydi.  Hafif dikkatimi çeken sempatik bir detay ise; organizatörlerin takım elbiseli olmalarıydı. Aslında takım giymekle pek arası olmayan benim gibi gayri ciddi bir adamın bu konuya değinmesi ironik ama katılımcıya saygı mesajı veren, çok etkinliğe gittiğim halde eşine pek fazla rast gelmediğim bu olayı da paylaşıp cıvıtayım dedim. Kahramangillerden kaçmaz!

IMG_5198 (filigranlı)

Fotoğraf: Burak Tekin

Biraz da Eleştiri Yapalım Sonrakiler Daha İyi Olsun!

Okulum diye fanatik yazdığımı düşünmeyin yapıcı olarak bazı eleştiriler de yapacağım. Her etkinliğin olabileceği gibi bu etkinliğin de kusurları, gelişebilir yönleri mevcuttu. Benim gözüme çarpanlardan ilki ulaşım konusundaki temel bilgi eksiklikleriydi. Servis kalkış noktaları etkinlik sayfa içeriğinde yazıyordu fakat tam saatleri, kalkış aralıkları, kaç’a kadar devam edeceği gibi bilgiler eksikti. Bu tür eksikleri katılımcılar birbirine destek vererek kapattı. Sonra, Board Game teması etkinlikte zayıf kaldı, oynamak için yönlendirildiğimiz yer oyuna müsait değildi belki Board Game oynamak isteyenler için de yukarıda veya başka sessiz bir yerde oyun ortamı oluşturulabilirdi. Alt kültür söz konusuysa kutu oyunlarını da ağırlamak icap eder. Ekip muhtemelen bu tür aksamaların farkındadır yine de dikkat çekmekte fayda var.

Hoş Gelmiş HalicoN!

Yazımın son bölümünde katılımcıların büyük çoğunluğunda güzel tat bırakan HalicoN etkinliğini tebrikler ile uğurlayacağım. Öncelikle okulumda bu kültüre değer kazandırdıkları için, pozitif hırslara sahip bir ekip oldukları için ve de güzel bir iş ortaya koydukları için ekibi tekrar tebrik ediyorum. HalicoN hoş gelmiş iyi ki gelmiş, devamını da getireceğini umarım. Haliç’in de bir Con’u yok demeyiz peh!

Yorumlar