Alt Kültürde Savaş Sanatı – 300 Spartalı

Dolayısıyla muharebe uzadıkça kalabalık Pers ordusunun yiyecek ve su sıkıntısı başlayacak ve belki de savaşmasalar da kaybedecekler. Bu durum Pers ordusu üzerinde bir zaman baskısı kuruyor ve onları saldırmaya zorluyor. Leonidas’ın istediği de bu. Pers ordusunun aslında yapabileceği bir şey yok. Yanlış zamanda yanlış yerdeler…

Şunu unutmamak lazım ki, Leonidas bu avantajlara rağmen savaşı kaybetmiştir. Her ne kadar Perslerin kayıpları çok daha fazla olsa da taktiksel durum göz önünde bulundurulduğunda Leonidas’ın başarısız olduğunu söyleyebiliriz. Posizyonunun avantajı yüzünden Persleri hafife almış ve cezasını çekmiştir. Taktiksel anlamda sonuç kahramanca bir kendini feda hikayesinden ziyade utanç verici bir yenilgidir.

300-14

Ölümsüz saldırısında Leonidas’ın kullandığı sahte geri çekilme manevrası başarıyla sonuçlanmış olsa da gereksiz ve son derece risklidir. Leonidas, nispeten az adamı olduğu için kaybedilen herkesin kendisine pahalıya mal olacağını biliyordu. Bu yüzden kayıpları minimuma indirmeye çalışmıştır. Ancak hoplitlerin bu tarz manevralar yapmak için çok da ideal olmadığı düşünüldüğünde Leonidas’ın şansının yaver gittiğini söyleyebiliriz.

Maçın Oyuncusu Hidarnas

Savaşın belirleyici faktörü geçidin arkasına açılan patikaya giren Hidarnas ve emrindeki Pers kuvvetleri olmuştur. Film ve çizgi romanda bu geçidin aşılması büyük bir sürpriz olarak gösterilse de Leonidas’ın patikanın varlığından haberi vardı. Hatta oraya belirli bir kuvvet de yerleştirmiş ancak tehlikeyi ciddiye almamıştır. Perslerin patikanın varlığını öğrenmesi çok da garip bir şey değildir. İstihbarat, savaşın çok önemli bir parçasıdır. Leonidas’ın arka patikayı tutmak için yeterli adamı olmasına karşın iyi önlem almaması Persleri yeterince ciddiye almadığının göstergesi.

Hidarnas’ın patikayı koruyan Fokidalılarla çarpışmak yerine onları uzaktan oklayıp hızlıca geçide dalması Leonidas’ın durumu kurtarmasını engelleyen karar olarak belki de Thermopylae Savaşı’nın en kaliteli hareketidir.

Saf taktiksel açıdan bakıldığında Leonidas pozisyonunu yeterince iyi değerlendirememiş ve savaşı kaybetmiştir.

Bu yazı, "Alt Kültürde Savaş Sanatı" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar