Avrupa’nın Ünlü Hayaletleri: Gri Leydi

Fotoğrafı Çekilen Gri Leydi

İngilizler, hangi şatolarının daha hayaletli olduğuna bir türlü karar veremiyorlar. Bir bakıyoruz, Hampton Court diyorlar, sonra bir görüyoruz ki, Dudley Şatosu denince hepsi tir tir titriyor. İngiltere tarihine aşina olanlar, Dudley ismini hatırlayacaklardır; bu şato Northumberland Dükü Dudley’e aitmiş, ondan önce de Sutton ailesine… Kral 8. Henry’nin tek oğlu Edward’ın çok genç yaşta ölmesinden sonra, taht Kanlı Mary’ye geçmeden önce Dudley bir komplo düzenleyerek, gelini Jane Grey’in tahta oturmasını sağlamış. “Dokuz Günlük Kraliçe” diye anılan Jane, Dudley ve bu komploya karışanlar vatana ihanetten idam edilmiş ve 1. Mary tahtını geri almış, şatoyu tekrar Suttonlar’a hediye etmiş.

Dudley Şatosu, 1. Elizabeth’in can düşmanı İskoçya Kraliçesi Mary için hapishane olarak düşünülmüş. Gerçekleşmemesi çok yazık olmuş, asıl hayalet hikayesi ondan çıkardı.

Buradaki Gri Leydi ise, 1646’da, Birinci İngiliz İç Savaşı’nda yaşamış, Dorothy Beaumont adında talihsiz bir hanım. Kralın destekçilerinden bir generalle evliymiş ve ondan bir oğlu olmuş. Bebek ne yazık ki birkaç ay sonra ölmüş ve kadıncağız üzüntüden delirmiş. Sürekli çocuğunu şatonun bahçesinde unuttuğunu söylüyor, tüm bahçeyi tarıyor ve çocuğu bulursa ona yeniden kavuşacağına inanıyormuş. Dorothy kısa zamanda kederinden tükenmiş ve çocuğunun yanına gömülmeyi, eşinin de cenazesine katılmasını vasiyet etmiş. Ne yazık ki iki dileği de gerçekleşmemiş, o sırada şato Halkçılar tarafından ele geçirilmiş ve Dorothy’nin çocuğunun gömülü olduğu küçük kilise yıkılmış. Ayrıca, suikast korkusuyla daha önce ateşkesi bozduğu bilinen kocasını da cenazeden uzak tutmuşlar.

Dorothy Beaumont, sanırım en çok görüldüğü söylenen Gri Leydi. Sayısız görgü tanığı var. En ünlüsü de, tur rehberlerinden biri turistlerin önünde Gri Leydi’yi canlandırması için bir aktrisi kiraladığında gerçekleşmiş: Aktris işaret verildiğinde merdivenlerden inmeye başlamış, ama turistler merdivenden inen iki tane kadın görmüşler. Dahası, iddiaya göre Dean ve Amy Harper çifti hayaleti görüntülemeyi başarmış, tabii yukarıdaki fotoğraf sizi ne kadar ikna eder bilmiyorum. Fotoğrafın Samsung Galaxy ile çekildiğini de not düşelim (hangi modeli olduğunu yazmıyor).

Eğer Dudley Şatosu’nu aratırsanız, resmi sitesinde pijama partisi ve Halloween geceleri düzenlendiğini görebilirsiniz. Adamların şato kültürü var ve orada Cadılar Bayramı partisi veriyorlar arkadaş! Biz de toplanıp Yedikule Zindanları’na filan mı gitsek acaba?

Cadılar Bayramı’nız şimdiden kutlu olsun!

Bu yazı, "Ünlü Hayaletler" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar