Kalabalıklaştıkça Güzelleşen Kutu Oyunu: Citadels

Kutu oyunlarının kişi sayısı açısından altın rakamı 2-4 arasındadır, en çok satan oyunlar genelde bu aralıktan çıkarlar. 3-6 kişilik biraz daha büyük oyunlar onları takip eder. Çok daha geniş gruplara hitap eden oyunlar ise genelde “parti oyunu” başlığı altındadır ve doğrusu bu işin veteranları onlara burun kıvırır.

Bugün sizlere 2-8 kişi arası oynanabilen ama tadı en güzel 5+ kişide çıkan, yeni başlayanlara kolayca anlatılabilen ama oyun kurtlarının da severek oynadığı bir kutu oyunu tanıtacağım: Citadels. Kendisi de bir tarihçi olan ve genelde tarihi temalı oyunlar yapmayı seven Bruno Faidutti’nin yapımcısı olduğu bu oyun; 2000 yılında yapılmış olmasına rağmen hala aktif olarak oynanıyor. Türkiye’de internet üzerinden satılmakta olan Türkçe bir çevirisi de olan oyunun, yirmiden fazla dilde çevirisi ve bir o kadar sayıda daha basılabilir hayran yapımı versiyonu var.

Kartlar, para miktarını gösteren pullar ve ilk başlayan oyuncuyu gösteren kral sembolü dışında parçası olmayan bu basit oyunda amaç orta çağ hükümdarları olarak bina dikerek şehrimizi geliştirmek ve oyunun sonunda diktiğimiz binalardan en çok puanı kazanmak. Binalar 5 farklı renkte ve her renkteki binaların farklı özellikleri var.

İnternetten satın alınabilen Türkçe versiyonu.

İnternetten satın alınabilen Türkçe versiyonu.

Oyunun her turu meslek seçimi ile başlıyor. Oyundaki 8 meslek (Suikastçi, Hırsız, Tüccar, Rahip vb…) oyunda oynama sıralarını gösteren numaralara sahipler. Her oyuncu eline gelen meslek kartlarından birini seçip, kalanları sıradaki arkadaşına veriyor ve elindeki kartlar üzerinden, kendinden önce ve sonrakilerin hangi mesleği seçmiş olabileceğine dair bir fikir ediniyor.

Meslekler dağıtıldıktan sonra sıra ile çağrılmaya başlanıyorlar, çağrılan her mesleğin sahibi turunda

  1. Eylemde Bulunmak: 2 Para almak veya 2 bina kartı çekip birini çöpe atmak.
  2. Bina İnşa Etmek: Elinizdeki bina kartının ücretini verip önünüze açmak.

işlemlerini yapabiliyor. Bu işlemlerin öncesinde veya sonrasında da mesleğinin verdiği gücü kullanıyor.

  1. Suikastçı: Bir meslek söyler, o mesleğin sahibi o tur oynayamaz.
  2. Hırsız: Bir meslek söyler, o kişiye sıra gelince bütün altınını çalar, hırsızın hedefi sonra turuna devam eder.
  3. Sihirbaz: Elinden istediği kadar kartı çöpe atıp yeni çekebilir veya elinin tamamını başka bir oyuncunun eli ile değişebilir.
  4. Kral: Her sarı renkli binası için 1 para alır. Bir sonraki turda ilk başlamayı alır. (Suikasta uğrasa bile)
  5. Rahip: Her mavi renkli binası için 1 para alır. Bu tur binaları yıkılamaz.
  6. Tüccar: Her yeşil binası için 1 para alır, hamlesinden sonra 1 para daha alır.
  7. Mimar: Eylemde bulunduktan sonra fazladan 2 bina kartı çeker, bir turda 3 bina yapabilir.
  8. Savaş Lordu: Her kırmızı binası için 1 para alır. Rakibinin bir binasını 1 eksik para ödeyip yıkabilir.
Meslek seçimi ve takibi en önemli stratejik unsurlardan.

Meslek seçimi ve takibi en önemli stratejik unsurlardan.

Dikkat edilirse bazı mesleklerin hedefi kişiler değil diğer meslekler. Bu da oyunda meslek takibini önemli kılan bir unsur. Bina renkleri ise hem meslekler açısından, hem de oyunun sonunda farklı renkte binaların ekstra puan vermesi açısından önemli.

Oyun, bir oyuncu 8 bina yaptığında son turunu dönerek bitiyor ve puanlama binaların fiyatları üzerinden oluyor. Bunun dışında 5 farklı renk ve ilk bitiren olmak gibi fazladan puan kazanma şartları var. Puanı en yüksek oyuncu oyunu kazanıyor olsa da, bu illa en çok binayı yapan oyuncu olmak zorunda olmuyor, bazen az sayıda ama pahalı binalar da oyunu kazandırabiliyor.

Oyun Dark City adında bir genişleme paketine sahip ve Türkçe versiyonunda hem orijinal oyun, hem de ek paket bulunmakta. Ek pakette bir sürü yeni bina ve varolan mesleklere alternatif çok daha eğlenceli meslekler var. (Mesela bina yıkmak yerine takas eden Diplomat gibi.)

Azerbaycan ziyaretim sırasında oyunu öğrettiğim arkadaşlarımın çevirisi olan Anime temalı Citadels.

Azerbaycan ziyaretim sırasında oyunu öğrettiğim arkadaşlarımın çevirisi olan Anime temalı Citadels.

Özellikle kutu oyunlarına yeni başlayanlara önerdiğim bu oyun, kalabalık ve kutu oyunu oynamak konusunda çekingen arkadaşlarınızı bu dünyaya sokmak için çok başarılı bir yol.

Haftaya başka bir tanıtımda görüşmek üzere!

Kişi sayısı: 2-8
Süre: 20-60 Dakika
BGG Puanı: 7.17 (238. Sıra)
Benim Puanım: 8.5

Yorumlar