A’dan Z’ye Warhammer 40k – Armageddon Savaşları

Armageddon gezegeni hakkında ne diyebiliriz, adında meymenet yok. Sözcük anlamı “kıyamet savaşı” olan bir ismi dünyanıza koyarsanız, evrenin gördüğü en büyük savaşlardan üç tanesi de gelir kapınızı çalar. Armageddon Savaşları ardından herhangi bir taraf bu savaşı kazandı diyemeyiz. Gezegen hala İmparatorluk kontrolü altında olsa da, bunun için ödenen bedel paha biçilemezdir. Korkaklar, aptallar ve kahramanlar, Armageddon’da kan dökecektir.

Birinci Armageddon Savaşı

Armageddon’da yapılacak ilk savaş öyle güçlü etkilere sahip olacak ki; İmparatorluğun gizli polisleriyle, koskoca kurucu Chapter’lardan Space Wolf’larla arasını açacaktır.

İşgalci güçlerin tam olarak gezegeni nasıl bulduğu bilinmese de, zamanlama olarak bir Warp fırtınası sırasında Chaos’a tapan kültçülerin isyan ettiği olaylara denk gelir. İmparatorluk açıklamalarına göre fırtınanın ve gelen Chaos filosunun sorumlusu bu isyancılardır. Tam güç gelen Chaos güçlerine karşı gezegenin Muhafız ve Yerel savunma güçleri İmparatorluktan destek ister.

arma2

Armageddon savunması tarafından bilinmeyense, Chaos güçlerinin başındaki kişidir. Lejyonu dağıldığından beri Eye of Terror’a çekilmiş ve toparlanmaya çalışan hain primarch Angron, dağılmış World Eaters ordularından oluşturduğu, hain Titan Lejyonlarından tutun, kültlerden getirdiği sayısız piyonuyla ve güçlü filosuyla Khorne adına gezegene saldırır.

Şimdi de savunan tarafa göz atalım: Bir Hive World olan Armageddon yüksek bir popülasyona sahiptir ve galaksideki sayılı tam mekanize İmparatorluk Muhafızları lejyonlarından birine ev sahipliği eder. Gezegenin kendi savunma gücü PDF (Planentary Defence Force, Gezegenin Savunma Kuvveti) ile beraber bu boyutta bir işgale karşı gelemeyeceklerinden dolayı Space Wolves ve komutanları Logan Grimnar tüm güçleriyle desteğe geldiler.

arma3

Angron düşmanını hafife almıştı, karşısında düzenli ve hazırlıklı bir savunma beklemiyordu. Doğudaki savunma hatlarını geçemeyen Chaos güçleri, yalnızca bizzat Angron’un kırdığı batı kanadından geçiş yapabildiler. Bu sırada Çelik Lejyonu ve Space Wolves kahramanca ölürlerken, Logan Grimnar İmparatorluğun gizli gücünü savaşa çağırmıştı.

Savaşlar devam ederken; Engisizyonun Daemonlara karşı savaşan bölümü Ordo Malleus’un askeri gücü olan Grey Knight’lar bir bölük askerle yardıma gelirler. Space Wolves tüm güçleriyle World Eaters’a saldırırken, Grey Knight’lar bizzat Angron’la savaşmak için Daemon Primarch’ın yanına ışınlanırlar. Yardıma gelen 109 Grey Knight’dan yalnızca 13 tanesi hayatta kalsa da, Angron’u, önce kılıcını kırarak, Warp’un derinliklerine sürdüler.

World Eaters yalnızca Engisizyonun veya Space Wolves güçlerinin zaferi olmamış, tüm İmparatorluk güçleri Chaos’a karşı tek bir çelik duvar olmuştur. Ne yazık ki bu zaferin ardından takip eden aylar, savaşta omuz omuza çarpışmış komutanların ve askerlerin silahlarını birbirine çevirmesiyle kirlendi.

arma5

Utanç Ayları

Engizisyon, gizli bir birlik olan Grey Knight’ların ve Chaos’un varlığını öğrenen Armageddon vatandaşlarını sustumak amacıyla önce kısırlaştırır, sonra da ölene kadar çalışacakları maden kolonilerine yollar. Gezegenden ayrılmakta olan İmparatorluk Muhafız gemilerini ve İmparatorluk Donanması gemilerini aynı sebepten dolayı bombalar. Engizisyonun taktikleri hakkında bilgi sahibi olan Logan Grimnar, Armageddon’un bir istisna olması, cesur halkına zarar verilmemesi konusunda söz almış fakat engizisyona güvenmeyen Grimnar filosunun bir bölümünü gezegende bırakmıştır.

Öngörüsü gerçekleşen Grimnar hemen Armageddon’a destek birliklerini yollar. Bu sırada gezegenin yörüngesindeki Space Wolves gemileri, İmparatorluk Muhafızlarına saldıran Grey Knight gemilerinin önüne geçer. Engizisyon gemileri saldırsa da Space Marine’ler ellerine koz vermemek için karşı ateş açmazlar. Destek birlikleri geldiği zamanda Engizisyon gemileri İmparatorluk Donanmasının ayrılmasına izin vermek zorunda kalır.

Fakat Space Wolves’un tahmin edemediği, dönen her donanma gemisi, iletişim kurdukları her gezegen Engisizyon tarafından Exterminatus’a maruz kalır. Gemiler Warp’ta yakalanıp yok edilir. Bunun üzerine artık gemilerin gittiği yerlere Space Wolves gemileri de eşlik etmeye başlar ve yine karşı ateş açmasalar dahi yapılan Exterminatus’lar yüzünden milyarlarca insan ölür. Engisizyon yakındaki tüm sistemleri yok edemeyecek olduğundan tüm Armageddon olayında görevli Engizitör Kysnaros ve Grey Knight 8. Kardeşliğin Ustası Joros, Logan Grimnar’ı bir uzlaşma yapmak için görüşmeye çağırırlar.

arma7

Space Wolves gemileri anlaşma için geldiğinde Engisizyon gemileri onlara pusu kurmuştur. Gelen beş gemiden dört tanesi yok olur, geriye kalansa bizzat Grimnar’ın gemisidir. Grimnar görüşmek adına Kysnaros’un yanına ışınlanacağını söyler. Gemiye ışınlanan Space Wolves lideri, yanında kendi Terminator korumalarıyla beraber gider. Engisizyon’un yaptıklarının ne kadar yanlış, gereksiz ve zalimce olduğu hakkında azarlayıp gemilerine pusu emrini kimin verdiğini sorar. Grey Knight Joros, emri kendisinin verdiğini söyleyince Logan Grimnar onu orada öldürür ve Space Wolves çıkan çatışma arasında gemilerine geri ışınlanıp, sektörden geri çekilirler. İşte bu olayla, Space Wolves’un pasif direnişi İmparatorluğun sistemleri arasında geçen gizli bir savaşa dönecektir.

Space Wolves’un kendi gezegeni Fenris’e kadar uzanacak olan savaşların sonu yalnızca iki taraf da çok ağır kayıplar aldıktan ve Kysnaros’un ölümünden sonra soğuyacaktır. Grey Knight kardeşliği bu savaş yüzünden Armageddon’da verdikleri kaybın kat ve kat fazlası asker kaybetmiş, savaş iki taraf içinde çok pahalıya patlamıştır. Utanç Ayları ismi, olaya Grey Knights tarafından verilmiştir. Kysnaros’un kötü kriz yönetimi ve Space Wolves inadı milyarlarca cana mal olur.

Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar