A’dan Z’ye Warhammer 40K Evreni – İmparatorluk Muhafızları

“Bahsettiğin Eldarlardan daha önce görmüştüm Macath. Sadece onları değil, hurdalıktan çıkma araçları ile gelen Orkları, kocaman pençeleri olan Tyranidleri de gördüm. Sana anlattığım anda cümlemi bitiremeden infaz edileceğim korkunç şeyler gördüm çocuk…  Her ölenin yerine evden yeni bir asker daha geldi. Alaydaki toplam asker sayısının iki buçuk katını dört yılda kaybettik ama Altın Taht’tan üzerimize parlayan ışığı kaybetmedik.

O yüzden bırak gelsinler. Bizi hazırlıksız bulmayacaklar.”

Bu hafta Warhammer 40K yazı dizimizde İmparatorluğun ana askeri gücü olan İmparatorluk Muhafızlarından bahsedeceğim. Önceden uyarayım, üretici firma Games Workshop, telif haklarını daha efektif sağmak için adlarını Astra Militarum gibi saçma sapan bir şeye çevirse de 10+ yıllık Imperial Guard oyuncusu olarak bunu reddedecek ve yazı boyunca onlara İmparatorluk Muhafızları/Imperial Guard demeye devam edeceğim.

Warhammer 40K

Masaüstünde IG oynayarak geçen yıllarım.

Warhammer 40K’da 31. Binyıl ve Horus İsyanı

İmparatorluk bünyesindeki birçok kurum gibi Muhafızların kökeni de büyük sefer dönemine rastlar. Dünya’nın politik olarak İmparator altında birleşmesi sırasında, genetik modifiyeli Space Marine öncüsü askerler (Thunder Warriors) ağırlıklı olarak kullanılsa da normal insanlar da bu savaşta bol bol yer almışlardır.

Büyük sefer zamanı, galaksi çapında sürekli savaşarak ilerleyen Space Marine lejyonlarının asker sayıları, özellikle ele geçirilmiş olan gezegenlerin korunmasına yetmemeye başlamış ve genetik modifikasyonu olmayan sıradan insanların İmparatorluk Ordusu çatısı altına alımı hızlanmıştır.

Büyük sefer döneminde çok daha iyi ekipman ve zırhlara sahip olan İmparatorluk ordusu dört parçadan oluşmaktaydı:

  • Solar Auxila: Dünya’nın ve önemli İmparatorluk hedeflerinin korunmasında görevli, iyi donanımlı ve ağır zırhlı elit birlikler. Bu Birlikler sonradan İmparatorluk Muhafızları ve Engizisyon’un elit askerleri olan Stormtrooperlara dönüşmüştür.
  • Imperial Auxila: İmparatorluk Muhafızları’nın ana kökenidir. Büyük sefer sırasında Lejyonlarla beraber savaşmışlardır.
  • Militia Imperialis: Gezegenlerin kendi popülasyonlarından oluşturulan ve gezegenin kendisini yardım gelene kadar koruma görevi olan ve çok ilkel ekipmanlara sahip olan güçlerdir. Görevini koruyarak, PDF isimli yapıya dönüşmüşlerdir.
  • Armada Imperialis: Orduya bağlı bütün uzay gemilerinin oluşturduğu organizasyondur. Sonradan İmparatorluk Donanması‘na dönüşmüştür.

Space Marine komutanlarının, kendileri ile birlikte hareket eden İmparatorluk ordu ve gemileri üzerindeki kontrolü Horus isyanı sırasında büyük sıkıntılara sebep olmuş, normalde İmparator’a bağlı kalabilecek üniteler de bu sebeple hainlerin tarafına geçmiştir. Bu olay üzerine Space Marine, Muhafızlar ve Donanma’nın hiyerarşik yapısı birbirinden tamamen ayrılmıştır.

ig2

Organizasyonel Yapı

İmparatorluk Muhafızları, İmparatorluğun yönetici otoritesi olan senato ve yüksek lordlar konseyine Departmento Munitorum (Savunma bakanlığı eşdeğeri kurum) üzerinden bağlıdır ve lordlar konseyinde belli bir anda 1-3 arası yüksek seviye İmparatorluk Muhafızı Komutanı bulunur.

Departmento Munitorum (DM), İmparatorluk Muhafızlarının (İM) yetiştirilmesi, ikmalinin yapılması, idare edilmesi ve kalan her şeyinden sorumludur. Galaksi çapındaki trilyonlarca askeri tek elden yönetmek imkansız olduğundan, DM bütün imparatorluk kurumları gibi galaksiyi 5 “segmentum”a ayırır ve segmentum komuta merkezleri sadece sektör ve alt-sektör komuta merkezlerinin genel lojistik ve stratejisini düzenler.

Her DM merkezinin 4 önemli alt birimi vardır:

  • Officio Tactica: İM birimlerinin taktik ve stratejik planlamalarının yapıldığı kurmay birimidir.
  • Schola Progenium: İmparatorluk subay okullarının ve yetimhanelerinin bağlı olduğu bu organizasyon subay, komiser, stormtrooper, askeri rahip vb… özelleşmiş birimleri yetiştirmekle sorumludur. Ayrıca İM içerisinde korkaklığı ve ihaneti önlemek için çalışan komiserler buraya bağlıdır.
  • Office of Imperia Pursary: Burası İM muhasebesini yönetir. Binlerce memur bilgi kartları ve tonlarca kağıt içerisinde bu hantal savaş makinesinin iş yapabilmesini sağlamaya çalışır.
  • Office of Records: Burası IM bürokrasisinin kalbidir. Bütün iletişim, resmi kağıt trafiği, onaylar ve aklınıza gelebilecek her türlü bürokratik işkence bu birimin makinalaşmış memurları tarafından yapılır.
Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar