A’dan Z’ye Warhammer 40K Evreni – İmparator’un Gazabı: Boltgun

“İmparator bizi korur.”
“Dolu bir Boltgun’ın olması da fena olmaz.”

Boltgun, nam-ı diğer Bolter, İmparatorluk güçlerinin elit askerleri tarafından kullanılan bir anti-piyade silahıdır. En yaygın kullanıldığı ordular Space Marine lejyonları ve Adepta Sororitas tarikatlarıdır. İmparatorluk Muhafızları komutanları, komiserleri de kutsal silahın emanet edildiği kişilerdir.

Önce genel özelliklerinden bahsedelim. Boltgun 75 kalibre “Bolt” mermileri kullanır. Ateşlendikleri anda kendi iticileriyle hedeflerini vururlar yüksek hızda, diamantine’den yapılan uçları çoğu zırhı delip geçmeye yeterlidir. Uzun bir menzile sahip olmasalar da Bolt mermilerinin asıl olayı hedefle temas edip, zırhı ve deriyi geçtikten sonra ortaya çıkar. Her bir bolt isabet anından kısa süre sonra patlar. Talihsiz kurban patlamanın etkisiyle et ve kemik yığınına dönüşür. Anlayacağınız Bolter’lar küçük, taşınabilir, piyade seviyesinde roketler taşımaktadır. Sırf roket mermileri yüzünden askeri kuvvetler hariç ulaşması ve bakımı zordur. Standart Boltgun’lar modellerine göre farklı şarjör ve atış hızlarına sahiptir. Genellikle 15 ila 30 mermi kapasiteli şarjörler kullanılırken, bazen “drum” denilen mühimmat sayısını 40 ila 60’a çıkaran kalıplarda kullanılabilir.

boltgun

Boltgun’lar İmparatorluk inancında ayrı bir yere sahiptir. İmparator’un ölüm melekleri Space Marine’lerin silahı olduğundan dolaylı yoldan İmparator’un yüce iradesini temsil eder. Boltgun kutsal öfkenin ve gazabın çeliğe dökülmüş halidir. Zeus’un yıldırımları gibi (Bolt çivi anlamına geldiği gibi, şimşek için de kullanılır) Etimolojik olarak İmparator’la bağdaştırılabilir.

Boltgun mekanikleri sonrasında geliştirilerek Storm Bolter, Heavy Bolter ve Psycannon gibi silahların ortaya çıkmasına ön ayak olmuştur.

Boltgun ve Türevleri

Modeller

R/107 “Phobos” modeli, Yüce Sefer (Great Crusade) zamanında Mars’ta el işçiliğiyle yapılmış ilk Bolter’lardır. Mermi kalibresi .70 olup modern Boltgun’lara kıyasla daha küçüktür. 31. Milenyum’da Imperium’un yeniden birleşmesi için savaşan her Space Marine, bu Boltgun’la donatılmıştır. Seferin ilerleyen zamanlarında .75 kalibre bolt kullanan Umbra model Boltgun’lara geçilmiştir.

41. Milenyum’da Space Marine bölükleri tarafından kullanılan en yaygın modelse “Godwyn” yani Astartes Mark V b varyantıdır. Silahın genetik okuyucusu sayesinde Space Marine genetiğine sahip olmayanlar tarafından kullanılamaz. Ayrıca isabet oranını ve nişan kolaylığını arttırmak adına silahın kendisine ait sensörleri doğrudan kullanan Marine’in miğferine bağlıdır.

Özel birlikler adına tasarlanmış modeller de mevcuttur. Blood Angels’ın özel birliği “Sanguinary Guard” özel Angelus-Modeli Boltgun’ları kullanır, bu bolter’lar özel “Bloodshard” boltları kullanırlar, normal Bolter’dan daha kısa menzilli olsa daha hafiflerdir ve daha iyi zırh delerler. Engisizyon’un uzaylı avlayan Ordo Xenos tarikatının askeri kolu “Deathwatch” özel seçim Space Marine’lerden oluşur, Deathwatch Marine’leri sıkça dar ve kapalı alanlarda savaştıklarından Hesh-Pattern, daha kısa gövdeli Boltgun’lar kullanırlar. Orde Hereticus’un askeri kolu “Sisters of Battle” ise “Godwyn-Deaz” modelini kullanırlar. Bu model hafiflik ve atış gücü bakımından diğer Bolter modellerine kıyasla üstün bir performansa sahiptir. Yakın dövüş desteğine ihtiyaç duyulduğunda “Sarissa” adı verilen süngüler takılabilir.

grey-knight-fighting-demons

Boltgun’ların farklı kullanım şekilleri de mevcuttur. Kutsal yadigâr sayılabilecek modeller arasında Space Marine komutanları tarafından kullanılan Power Fist’lere monte edilmiş, bilekten kullanılan varyasyonlar da bulunur. Adeptus Custodes, İmparator’un kişisel muhafız birlikleridir, Kullandıkları özel mızrakların ucuna yerleştirilmiş Bolter’ları vardır. Ordo Malleus’un Grey Knight askerleri de Psycannon türevleri yanında bilek üzerine yerleştirilmiş taşınabilir Boltgun’lara sahiptir.

Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar