A’dan Z’ye Warhammer 40K Evreni – İmparator’un Gazabı: Boltgun

Farklı Bolt Mühimmatları

Dragonfire Rounds

Ejderateşi mermileri ateşlendikleri zaman çarpışma anında yüksek ısıya sahip yanıcı bir gaz açığa çıkarır. Isının etkisiyle hedef siperde saklanıyor olsa dahi zarar görür. Space Marine ordularında Sternguard Veteran’lar tarafından tercih edilir.

Hellfire Rounds

Cehennemateşi mermileriyse içinde mutajenik bir asit içeren binlerce iğne bulundurur. Kurbana saplanan iğneler zararlı kimyasalı enjekte eder. Organik hedeflere karşı işe yarayan mermiler özellikle Tyranid’lere karşı geliştirilmiş olsa da Space Marine cephaneliğinde özel bir yere sahiptir.

fightings_on_macragge_by_arkurion-png

Kraken Rounds

Daha ağır zırhlı düşmanlara karşı kullanılan Kraken mermileri, Bolt içindeki ağırlık merkezini sağlayan madde adamantine adı verilen çok sağlam bir metalle değiştirilir. Hedefine vardığı zaman içindeki adamatine patlayarak dağılır. Kurban içinde birden oluşan keskin ve ani bir acıyla karşılaşır. Bu çoğu piyade için ölüm demektir.

Metal Storm Rounds

Hafif zırhlı ve sayıca üstün düşmanlara karşı tercih edilen (genellikle Ork veya İmparatorluğa ihanet eden kültler gibi) bu mermi türü hedefe varmadan kısa bir süre önceden onlarca şarapnele bölünür ve tek atışla düşmana birden çok kayıp verdirebilir.

Tempest Rounds

Mekanik hedeflere karşı kullanılan “Fırtına” mermileri çarpışma anında içinde bulunan plasma şok cihazlarıyla elektromanyetik termal radyasyon oluşturur. Yalnızca Adeptus Mechanicus’un üssü olan Mars’da üretilmektedir.

Combi-Plasma ve Combi-Melta

Combi-Plasma ve Combi-Melta

Vengeance Rounds

Space Marine’ler tarafından azılı düşmanları Chaos Marine’lere karşı kullanılan “İntikam” mermileri patladıkları an çok yüksek enerji oluştururlar ve bu şekilde hainlerin zırhlarını geçebilmektedirler. İçerdiği maddelerden dolayı kullanım sırasında geri tepebilmektedirler.

Chaos Space Marine’ler tarafından kullanılan Bolter Mühimmatı

Her ne kadar Boltgun, İmparator’un kılıcını temsil etse de ona ve davasına ihanet etmiş olan Hain Lejyonlar hala Boltgun kullanmaktadır. Stormbolter gibi ileri modellere sahip olmadıklarından tıpkı Yüce Sefer zamanı kullandıkları Combi-Bolter modellerine devam etmektedirler. Ayrıca Alpha Legion ve Thousand Sons orduları kendilerine has Bolt mermileri kullanmaya devam etmektedir.

Adeptus Custodes, içine Daemon kaçmış hainlerle savaşırken. Mızraklarının ucunda Boltgun'larla.

Adeptus Custodes, içine Daemon kaçmış hainlerle savaşırken. Mızraklarının ucunda Boltgun’lar.

Banestrike Rounds

Alpha Legion tarafından Horus Heresy öncesinde gizlice geliştirilen bu mermiler ilk defa Drop Site Massacre’da kullanılmıştır. İmparatorluğu yıkımın eşiğine getirecek olayları başlatan savaşta gafil avlanan Space Marine’ler hainler tarafından katledilmiştir. Space Marine zırhını delmek için özellikle yapılmış Banestrike, burada yüzlerce Marine’in ölümüne sebep olmuştur.

Inferno Rounds

Chaos’un Büyü ve Değişim tanrısı Tzeentch tarafından kutsanan ve rünlerle donatılmış Inferno mermileri, Thousand Sons tarafından kullanılır. Zırhlarının içinde kapana kısılmış ruhlardan oluşan Rubric Marines efsunlu bu mermiler sayesinde Space Marine’lere karşı avantajlı konuma geçmişlerdir. Rünler, zaten güçlü Bolt mermilerini büyülü patlamalara sahip olmasını sağlar.

Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar