A’dan Z’ye Warhammer 40k – Armageddon Savaşları

İkinci Armageddon Savaşı

Space Wolves ve Engisizyon arasındaki savaş devam ederken Armageddon başka gezegenlerden gelen göçmenlerle yeniden bir yerleşim yerine dönüştü. Buraya gelenler yalnızca bir yıl önce olanlar hakkında en ufak bir fikre sahip değillerdi. belki 10 yıl önce yaşadıkları yerde başka aileler olduklarını bilmeden oraya getirildiler. Samanyolu galaksisi büyük ve tehlikeliydi, Armageddon sakinleri için başka bir gezegende yeni bir tehdit doğuyordu.

Bir Space Marine’nin Boltgun mermisiyle başından vurulan bir Ork Boy, Mad Dok Grotsnik tarafından robotik müdahaleyle hayatta kalacak, vurulduğunda Gork ve Mork’u gördüğünü söyleyip kısa bir sürede güçlü bir Waaagh! toplayacak bir Warboss olacaktı. Bu Ork’un belki de daha önce duyduğuz Ghazghkull Mag Uruk Thraka, kendisi galaksinin kaderini değiştirebilecek, Ork’ların belki de tek klan altında birleşmesini sağlayabilecek derecede kuvvetli birisidir.

arma1

İkinci ve gelecekte olacak Üçüncü Armageddon savaşları iki yerde durdurulabilirdi. Bunlardan ilki İmparatorluk dışında, başka bir ırkın elindeydi. Eldrad Ulthran, Eldar’ların en büyük Farseer’ı ve tüm Craftworld’lerce saygıyla anılan ruhani lider, psişik güçleri sayesinde olabilecek iki gelecek görür. Bunlardan birinde Orkların saldırdığı Eldar’lar, savaşı kazanıp karşı koyacaklardır fakat bin adet Eldar askeri ölecektir. Eğer bu saldırıyı gerçekleştirecek Warboss öldürülürse onun klanına söz geçirecek rakibi, Armageddon gezegenine saldıracak ve milyarlarca insanın ölmesine sebep olacaktı. Eldar hayatlarının daha değerli olduğuna karar veren Eldrad, kolcu güçlerine Warboss’un suikasti emrini verir ve Ghazghkull’un en büyük rakibi oyun dışı kalır.

İmparatorluğun Armageddon’daki şanssızlığı ise gezegenin yöneticisi Lord Herman von Strab olacaktır. Yapılan hiçbir öneriyi, uyarıyı dinlemeyen yalnızca yardımcılarını görmezden gelmiş, neredeyse gezegenin kaybedilmesine yol açmıştır. Engelleyebileceği savaş kapısına dayandığında hazırlık için çok geçtir. Blood Angels, Salamanders ve Ultra Marines destek birlikleri gelene kadar Armageddon’da yaşanan kayıplar İmparatorluğu zor duruma düşürecektir.

Tam teşekküllü bir Titan lejyonunun kaybına neden olan Von Strab, Space Marine’ler tarafından ev hapsine kapatıldı. “Son beş yüz yılda doğan en büyük et ve kemik israfı.” olarak anılacaktır.

arma4

Başarısız bir liderin mahvettiği savunmayı, İmparatorluk’ta ün salacak bir komiser kurtaracaktır. Komiser Yarrick, gezegenin Space Marine’ler gelene kadar dayanmasını sağlayan yegane etkendir. Öyle ki; destek birlikler geldiğinde yapılan karşı saldırıya katılmış, İki yıllık çarpışmanın sonucunda Ghazghkull yenilmiş ve geri çekilmiştir.

Üçüncü Armageddon Savaşı

Kaçmakta olan Ghazgkull Thraka, Komiser Yarrick ve Black Templars tarafından kovalanmaktaydı. Golgotha gezegeninde konuşlanmış Ork güçleri kısa sürede İmparatorluk güçleri tarafından saldırıya uğrar. Amaç Thraka tehditini bitirmektir fakat savaş imparatorluk güçleri için iyi bitmez. Ordu geri çekilirken Komiser Yarrick arkada kalır ve Thraka’ya esir düşer.

Bir kez daha Armageddon’a saldırmak niyetinde olan Thraka, Yarrick’i kısa bir süre sonra serbest bırakır ve ordusunu toplamaya başlar. Yedi yıl sonra, Thraka muhteşem dönüşünü gerçekleştirir fakat bu sürede geçen sefer olduğu gibi İmparatorluk boş kalmamış, kendi savunmalarını güçlendirmiştir. Üçüncü Savaş için çanlar çaldığında gezegene yardım edecek 24 farklı Space Marine ordusu yolda veyahut mevcut halde konuşlanmıştı. Tabii ki yine sayı olarak milyarları geçen orklarla boy ölçüşemezlerdi. Helsearch romanında bahsettiği gibi, Hive City’lerden bakıldığında bütün düzlüklerin yeşile döndüğü betimlenir.

arma8

Ev hapsinden kaçmış olan Herman von Strab’sa tüm hengame içerisinde bir de isyan çıkarmayı ve kontrolü ele geçirmeyi denemiştir. Colonel Schaffer’ın Son Şansçıları adlı suçlulardan oluşmuş bir ekip Von Strab’ı öldürüp iç karışıklığı sona erdirir.

Farklı cephelerde, yıllarca süren savaş resmi olarak bitmiş olsa da, sonsuz savaş dedikodularını duyan daha fazla Ork gezegene doğru yola çıkmaktadırlar. İmparatorluğun elinde asker yığmaktan başka seçenek yoktur. Küçük Ork kabileleri ve klanları için eğlenceli olsa da, Thraka savaşın sonlarına doğru geçemedikleri şehirlerden dolayı sıkılmış ve sistemi terk etmiştir. Bunun üzerine Komiser Yarrick ve Black Templar’lar tekrar Warboss’un peşine düşerler. Eğer yılanın başı ezilmezse, Thraka’nın saldırılarının sonu gelmeyecektir.

Armageddon yıkılmış fakat hala savunulması gereken, ekvatoral ormanları ork kaynayan, üzerinde binlerce trajedi yaşanmış bir sistem. İşte burada Warhammer 40,000 evreninin ne kadar acımasız olduğunu bir kez daha görebilirsiniz. Yalnızca bir milenyum içerisinde, aynı sistem ve gezegen üç kere yok olup geri toplanıyor. İmparatorluğun en karanlık anı yaklaşırken olan tek şey savaş.

Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar