A’dan Z’ye Warhammer 40K Evreni – Orklar

Bir Ruh Hali Olarak WAAAAAAGH!!!

Orklar doğuştan “WAAAAGH” adı verilebilecek psişik bir güce sahiptirler ve boyut olarak büyüdükçe bu psişik güç artar. Aslında ömürleri boyunca yavaş bir hızda sürekli olarak büyüseler de, orkların büyüklüğünü asıl arttıran şey savaşmaktır. Orklar savaştıkça salgıladıkları hormonlar büyümelerini, güçlenmelerini ve zekileşmelerini sağlar. Bu gelişmeler orkların savaşta hayatta kalma şanslarını arttırır.

Ork toplum yapısı hiyerarşiktir ve herkes kendinden daha büyük birine hizmet eder, buna kısaca “En büyüğümüz patrondur” (Biggest is da BOSS!) kuralı denir. Hiyerarşinin tepesinde ise genelde “Warboss” denilen ve boyu 3 ila 6 metre arasında değişen, güçlü zeki ve deneyimli bir ork bulunur ve orklar kullandıkları silahlar ve uzmanlıklarına göre çeteler halinde organize olurlar.

Bir ork başka birinin kendisinden daha güçlü olduğunu büyüklüğüne bakarak ve yaydığı WAAAGH!!! gücünü hissederek anlayabilir. Bazen alt seviyeden bir ork, bir üst seviyedeki komutanından daha güçlü hale gelebilir. Bu durumda içgüdüsel olarak ikisi birbirleriyle savaşır ve kazanan grubu yönetmeye devam eder. Bu yüzden ork liderleri etraflarındaki orkların gelişimini çok iyi takip ederler.

Şekil 1a: Patron - Bi dakka sen bana şekil mi dedin? Gel bura... <em>WAAAAAAAAAAGH!</em>

Şekil 1a: Patron – Bi dakka sen bana şekil mi dedin? Gel bura… WAAAAAAAAAAGH!

Bir orkun etrafındaki ork sayısı arttıkça, hissettiği WAAAAAGH!!! gücü de artar ve bu onun daha agresif olmasına sebep olur. Ork grupları birbirlerinin WAAAGH!!! güçlerini hisseder ve birbirlerine mıknatıs gibi çekilirler. Bu yakınlaşma genelde orkların savaş isteği yüzünden, kanlı savaşlara sebep olsa da ortamda var olan güçlü bir warboss, etrafında topladığı WAAAAAGH!!! enerjisini ork dışı düşmanlara yöneltip bir işgal seferi olarak “WAAAAAAAGH!!!” başlatabilir. (Bu da söz konusu kelimenin bir diğer manası…)

Orkların psişik potansiyeli başka ilginç olaylara da sebep olur; “Weirdboy” denilen bazı orklardaki psişik potansiyel, belli bir süre içinde uyanır ve bu orklar etraflarındaki WAAAGH!!! enerjisini çekerek yıkıcı enerji saldırıları yapabilirler. Weirdboylar zaman zaman kendilerini veya etraflarındakileri kazara havaya uçurabildikleri için, orklar bazen onları yüksek savunma kulelerine veya savaş robotlarının kollarına bağlarlar ve bu sayede diğer orklar için zararlı olmalarını önlerler. (Bu arada Weirdboyumuz gaza gelip kendini bir savunma kulesi veya robot silahı zannedebilir.)

Ork gemileri kaotik metal yığınlarıdır.

Ork gemileri kaotik metal yığınlarıdır.

Bazı ork teknolojileri sadece WAAAAGH!!! gücü ile çalışır. Bunun en güzel örneği ork uzay gemilerinin warp yolculuğu yapma şeklidir. Ork uzay gemileri aslında en basit anlamda metal yığınlarıdır ve bunların uzayda gidebildiklerine inanmak oldukça güçtür. Orklar yolculuk edecekleri zaman artık kültürlerinin bir parçası olan “Ere we go!” (Gidiyoruz!) şarkısını söylerler ve yolculuk etme istekleri ile şekillenen psişik enerjileri sayesinde warp üzerinden hızlı ve güvenli yolculuklar yaparlar. “Ere we go!” şarkısı araçları, uçakları ve robotları hareket ettirmek için de kullanılabilir, hatta teleportasyon cihazlarının kullanımı sırasında da bu şarkının söylendiği görülmüştür.

Not: “Ere we go!” şarkısı söz konusu dizenin gittikçe hızlanan bir biçimde tekrar edilmesinden oluşur.

Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar