A’dan Z’ye Warhammer 40K Evreni – Orklar

Ork Alt Irkları

Orklar ile ortak genetik kökene sahip 2 tip yaratık vardır. Bunlar:

Gretchinler: Bunlara kısaca uzay goblini denebilir. Yavru hallerine snotling veya grot denir. Yapı olarak orklara benzer olsalar da, çok küçük boyutları yüzünden ork toplumunda çok sayıda işe koşulan köleler olarak kullanılırlar.

Gretchinler ve snotlingler genelde mayın temizleme, canlı kalkan olma, zorlu arazilerde yol olarak işlev görme, ışınlama silahı ile düşmana mermi olarak yollanma, araç aksamı içinde yaşayıp bir arıza olunca tamir etme, “akıllı” füzelerin içine binip onu düşmana doğru yönlendirme gibi işlere koşulurlar ve genelde işlerini yaparken ölmeleri işlerini iyi yaptıklarının bir göstergesi olur.

Squigler: Bunlar da et yığını diyebileceğimiz hayvanlardır ve ağırlıklı olarak beslenmek için, bazen de kuvvetli diş ve çeneleri yüzünden silah olarak (kola bağlanarak kullanılır) büyütülürler. Genelde boyutları 30 cm’i geçmese de, bir squig alt cinsi olan squiggothlar bir fil büyüklüğüne ve hatta daha da fazlasına ulaşabilir. Bazı squiggothlar özellikle savaşta kullanılmak üzere eğitilir ve üstüne platform inşa edilerek yakın dövüş yapabilen bir atış platformu elde edilir.

İstanbul trafiğinde şunlardan birini kullanıp, ortalığı yıka yıka ilerleme isteği.

İstanbul trafiğinde şunlardan birini kullanıp, ortalığı yıka yıka ilerleme isteği.

Ork Dili ve Edebiyatı

Orklar kendilerine ait olan ama başka birçok ırktan kelime aldıkları bir dile ve zeka seviyelerine uygun çok basit bir simge alfabesine sahiptirler. Bu alfabede her simge bir kelimeye denk gelir ve her yerde kafa karıştırmayacak ama yeterli bilgiyi verecek uzunlukta simgeler kullanılır.

Ork simgelerinden örnekler.

Ork simgelerinden örnekler.

Orklar öldüklerinde yeni bir bedende doğacaklarına inanırlar ve bunu destekleyecek bir biçimde genetik olarak atalarının hafızalarının ufak bir kısmını taşırlar. Bu genetik hafıza taşınma sürecinde hata yaşanan bazı orklar şizofren hale gelirler ve “Madboy” olarak adlandırılırlar. Bu orklar, anlık olarak ork standartlarına göre bile aşırı agresif hale gelebilir veya korkudan altlarına kaçırabilirler. Genelde gelişmiş ork toplumları tarafından dışlanan Madboylar, feral orklarla veya kendileri gibi olan çetelerle yaşarlar.

Ork günlük hayatında bir çok saçma gözüken inanış vardır ve bunların bazıları orklar gerçekten inanıldığı için psişik güçler sayesinde hayata geçmektedir. Mesela “Red unz’ go fasta!” kırmızıya boyanan araçların daha hızlı gideceğine olan inançtır ve kırmızıya boyanan ork araçları gerçekten de diğerlerine göre daha hızlı gider. Ayrıca mavi rengin kurşunları sektirdiği inancı ile bazı orklar vücutlarını Braveheart misali boyarlar veee…. Kurşunlar sekmez… Zira orklar o kadar da güçlü değillerdir.

GORKAMORKA!!!

Ork kültürünün çok az yazılı örneği vardır ve efsaneler genelde dilden dile anlatılır. Ayrıca törensel birçok detay “Yellerz” adı verilen ve adlarını sürekli bağırarak vaaz vermelerinden alan hikaye anlatıcısı/din adamları tarafından halledilir. Orkların Gork ve Mork adında iki tanrısı vardır. Bu iki tanrı da, diğer ırkların tanrıları gibi onların kollektif bilinçaltlarının warp üzerinde dışavurumudur. Ork inanışına göre:

  • Biri kurnaz şiddet tanrısı, diğeri ise şiddetli kurnazlık tanrısıdır.
  • Biri size gözükmeden size sertçe vurur, diğeri ise size gözükerek size daha sertçe vurur.
  • Biri güçlüdür, diğeri daha güçlüdür. Ama hangisinin hangisi olduğu veya hangisinin daha güçlü olduğu hakkındaki tartışmalar genelde kanlı biter.
- Patron az önce bizim çocukların üstüne bastık galiba! - Yolda durmasalardı aptallar.

– Patron az önce bizim çocukların üstüne bastık galiba! – Yolda durmasalardı aptallar.

Orklar tanrılarını onurlandırmak için “Gargant” adını verdikleri dev savaş robotları yaparlar. Bu robotlar üstlerinde birçok silah (Weirdboyz dahil) ve enerji kalkanı barındırırlar ve zaman zaman asker de taşırlar. Ork teknolojisinin karakteristik bir özelliği olarak hiçbir gargant birbirinin aynısı değildir ve yapım süresince Gargant’ın tip olarak hangi tanrıya benzediği (ve doğal olarak hangi tanrıya ithaf edileceği) ciddi bir tartışma konusu olur. Bu tip tartışmalar genellikle yeni oyuncağını büyük bir hevesle beklemekte olan Warboss tarafından sertçe susturulur…

Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar