A’dan Z’ye Warhammer 40K Evreni – Orklar

Ork Araçları

Ork teknolojilerinin en temel özelliklerinden biri Mekboylar tarafından herhangi bir standart gözetmeden eldeki hammaddeler ve parçalar ile yapılmalarıdır. Bazı gezegenlerde dev maden ve fabrikalarda büyük Mekboy grupları çalışırken, bazı yerlerde savaş alanından sökülen parçalara mahkum kalınır. Yine de orklar ellerindeki imkanlardan en iyi silahları çıkarabilmek için büyük çabalar gösterir.

Orklar savaşmak kadar ses çıkarmayı ve hızlı gitmeyi de severler. Bu sevgiyi çok fazla yaşayan orklar genelde kendilerini direksiyon başında bulurlar. Ork ordusu yakın mesafeyi daha daha çok tercih ettiğinden, uzun menzilli silahları olan araçlarda bile dikenler gibi yakın dövüş ekipmanları olur.

Ork kamyonları, askerleri yüksek hızla hedefe taşımak için hafif ve dayanıksız yapılırlar, ayrıca üstleri açık olduğu için içerideki herkes dışarı ateş edebilir ama sürekli vurulma tehlikesi vardır. Ork kamyon ekipleri her an kamyonlarının havaya uçabileceğini bilirler ve refleks olarak kamyondan atlama becerisi geliştirmişlerdir.

- Abi biz nereye ateş ediyoz? - Bilmem... Ama çoheğlenceli...

– Abi biz nereye ateş ediyoz? – Bilmem… Ama çoheğlenceli…

Daha çok sayıda veya Meganobz gibi daha büyük askerleri taşımak için ağır zırhlı ve çok büyük kamyonlar kullanılır. Battlewagon denilen bu kamyonlar, bol miktarda silah ve yol üstündekileri ezmek için yakın dövüş parçaları içerir. Bazı battlewagonlar üstü kapalı üretilerek içindekiler korunur.

Ork tankları genelde büyük ve çok gürültü çıkaran toplar bulundurur. Bunun dışında Imparatorluk Muhafızlarının bazı tankları da ele geçirilip fazladan parçalarla orklaştırılarak filoya katılır. Az sayıda ork tankında lifta-droppa denilen ve düşman aracını yer çekimi dalgaları ile kaldırıp fırlatan bir silah da bulunabilir.

Hızlı saldırı konusunda, Warbuggy ve Wartrak gibi 1-2 kişilik, 4 teker veya yarı palet araçlar hizmet verir. Bu araçlar alev makinası, ağır makinalı tüfek, roket ve benzeri silahlarla donatılır ve hızı arttırmak için motor güçlendirici eklentiler yapılır.

Orklar, Space Marinelerde gördükleri iki ayaklı dreadnought robotuna hayran kalmışlar ve çok hızlı bir biçimde kendi versiyonlarını geliştirmişlerdir. Bu robotların yapımında, şanssız kurbanımız olan pilotun bütün uzuvları kesilir ve kesilen yerlerin sinir uçları direk robota bağlanır. Eğer robota bir grot bağlanmışsa buna “Killer kan” denir. Orkların bağlandığı daha büyük robotların ismi ise “Deffdread”dir. Bu robotlar yürüyerek rakibe ulaşmaya ve rakibi yakın dövüşte güçlü hidrolik kollar ve testerelerle öldürmeye çalışırlar. Bazılarına roket de takılıdır.

-Olm biri patronun fren pedalına turbo bağlamış, duvara çarpdık!

-Olm biri patronun fren pedalına turbo bağlamış, duvara çarpdık!

Ork hava filosu genelde fighta-bomma denilen jet avcı/bombardıman uçaklarından oluşur. Bu uçakların ortak özelliği yüksek hız ve çok sayıda makinalı tüfektir. Ork uçakları havada mücadele etmedikleri zaman yerdeki hedeflere saldırmak konusunda sabırsızdırlar.

Ork Klanları

6 Ana ork klanı vardır. Bu klanlar kabilelerin oluşturduğu ve aralarında genetik/ideolojik benzerliklerin olduğu birliklerdir ve savaş felsefeleri ufak farklılıklar gösterir. Güçlü Warbosslar sadece kendi klanlarından değil, başka klanlardan da kabileler ve çeteleri yanlarına çekebilir. Her klanın özellikle uzmanlaştığı bir alan olsa da, sonuçta hepsinin ortak özelliği savaşçı olmalarıdır. Bunun dışında ufak klanlar da mevcuttur.

  • Goffs: En büyük ork klanıdır. Yakın dövüşü, menzilli savaştan daha önde tutarlar.
  • Bad Moons: Bir mutasyondan dolayı dişleri çok daha hızlı çıkar. Bundan dolayı en zengin ve en donanımlı klandır.
  • Evil Sunz: Araçlar konusunda takıntılıdırlar, çetelerinin çoğunun kamyonu veya motoru vardır, tank ve diğer zırhlı araçları yanlarından eksik etmezler.
  • Death Skulls: Yağmaya ve hırsızlığa olan merakları diğer klanları bile çileden çıkartır.
  • Blood Axes:  Komandolarıyla ve beklenmedik anlarda yapılan gizli saldırıları ile ünlü bir klan.
  • Snakebites: Feral ork ve madboy ağırlıklıdır. Squig ve squiggothları savaşta yoğun olarak kullanırlar.

Bu haftalık bu kadar. Haftaya başka bir konuda görüşene kadar… WAAAAAAAAAGH!!!

Bu yazı, "A'dan Z'ye Warhammer 40K Evreni" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar