Dresden Dosyaları – Fırtına Büyücüsü

Dizi… Lanet Dizi…

Dresden Dosyalarının bir de, bence oldukça talihsiz bir dizi serüveni vardır. Paul Blackthorne’un Harry Dresden’i oynadığı bu dizi, Jim Butcher’ın da katkısı ile Sci-Fi Channel’da (sonradan ismi Syfy oldu) bir sezon yayınlanmış ve sonrasında iptal edilmiştir. Tam da Butcher’ın dediği noktalardan ötürü ben bu diziyi çok talihsiz bulurum. Daha yayınlanmadan önce kendi forumunda şöyle demişti çünkü:

“Bu dizi, kitaplar(la alakalı) değil. Aynı hikayeyi izleme amacı da gütmüyoruz. Alternatif bir dünya gibi düşünebilirsiniz aslında, arkaplan ve hikaye dünyasının benzer olup aynı olaylara sahne olmadığı bir evren bu. Dizi, kitapları bölüm bölüm ya da hikaye hikaye tekrardan yaratmaya çalışmıyor.”

Şimdi ben bu kafayı anlamıyorum arkadaşlar, Dresden’in dünyasını zaten 3. ya da 4. kitapta ancak kafanızda netleyebiliyorken, durduk yerde bu netlemeyi, yazarının açıklaması göz önüne alındığında kasıtlı olarak, zorlaştıracak bir dizinin olmasına anlam veremiyorum. Dahası tutmamasına da şaşırmıyorum. Yahu anlattığın hikaye Muhteşem Yüzyıl gibi herkesin iyi kötü bildiği bir dönemle alakası olmayan, zaten kendisi alternatif bir dünyada geçen bir hikaye. Sen diyorsun ki, “bu alternatifin de alternatifi” e güzel kardeşim, bunu böyle yapacağına git başka bir franchise çek?

Harry Dresden rolünde Paul Blackthorne (2007)

Harry Dresden rolünde Paul Blackthorne (2007)

Harlan Ellison’un belgeselini izledikten sonra ben bu olaya çok şaşırmıyorum aslında. Muhtemelen olan olay da şudur, Sci-Fi, bu serinin çok tuttuğunu görünce çat diye Jim Butcher’i arar, iyicene bir para teklif ederler ama daha televize edilebilir bir hikaye olmasını şart koşarlar. Adam da kabul eder. Yoksa ben böyle salak bir açıklamanın durduk yerde yapılacağını düşünmüyorum.

Bu şuna benziyor, Tolkien Estate geliyor diyor ki, “Biz bir yüzüklerin efendisi filmi yaptırıyoruz, ama filmin kitaplarla alakası olmayabilir ve aynı hikayeyi de anlatmayabilir. Zaten amacımız kitapları bire bir yansıtmak değil.”

Gider misiniz böyle bir filme veya izler misiniz böyle bir diziyi? Kısacası ayakları yere basmayan, sadece para kazandırmak için yapılan bir dizi oldu ve bana sorarsanız bir sezon bile çok dayandı.

Son Olarak…

Böyle atarlı bitirmek istemezdim ama bu seriyi, yazarının densizliklerine rağmen seviyorum. Çünkü Harry Dresden sizden benden birisi, günümüz pop kültürüne hakim, güçlü ama gücüyle eş derecede sorumluluk sahibi olmayan (ama olmaya çalışan) bir karakter. Hataları da var, iyi noktaları da, hatta düşünüyorum da bu evreni bu kadar sevmemin belki de tek sebebi mutlak iyi, mutlak kötü karakterler olmaması. Knights of the Cross mesela (Haç şövalyeleri) kesinlikle paladin değiller. Veya mutlak kötü diyebileceğim, daha sonraki kitaplarda ortaya çıkan Nicodemus Archleone, adamın karakteri o kadar güzel kurgulanmış ki, planını öyle veya böyle tutarlı buluyorsunuz. Kısacası halihazırda baskısı yok diye bilsem de, kitapçınızda veya sahafta görürseniz muhakkak almanızı önereceğim bir seri Dresden dosyaları. Alın, okuyun. Ek olarak yine Jim Butcher’in katkısıyla ortaya çıkmış bir rol yapma oyunu da bulunmakta aynı isimde. Bende yok ve oynayamadım, o yüzden ne kadar iyidir kötüdür bilmiyorum ama var. Yani o evrende kendi karakterlerinizi yaratıp oynatabilirsiniz de eğer konuya hakim bir oyun yöneticisi bulabilirseniz.

Bu yazı, "İthaki Kütüphanesi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar