Aklınıza Gelen Her Hikayeyi Rol Yapma Oyununa Dönüştürmek İçin: Savage Worlds!

Eski rol yapma oyuncuları iyi bilirler, eğer bir oyunu bir yılı aşkın bir süredir oynuyorsanız; bir yerden sonra sıkılmaya başlarsınız. Halihazırda, oynadığınız bu oyunun yeni versiyonları piyasaya sürülmemişse ya da bağlı bulunduğu konsepti esneterek istediğiniz türde bir oyun haline getiremiyorsanız; Sıkılmaya başlarsınız!

Her ne kadar başlıkta bariz bir şekilde, “Savage Worlds” adı geçse de, bu yazı aslında istediğiniz bir hikayeyi ya da konsepti, oyunlaştırabilmek adına yazıldı. Halihazırda aradığınız bir konsepte uygun çeşitli oyunlar, farklı firmalar ya da bağımsız üreticiler tarafından piyasaya sürülse bile yeni bir sistem okuyup, öğrenmek yerine bu yazıyı ele alarak, kısa sürede bir oyun hazırlayabilirsiniz.

Ablamız elinde katanasıyla, dünyanın yıkıldığı bir ortamda kedisiyle hayatta kalmaya devam eder...

Ablamız elinde katanasıyla, dünyanın yıkıldığı bir ortamda kedisiyle hayatta kalmaya devam eder…

E Savage Worlds Zaten Bunun İçin Var!

Evet, haklısınız. Ama bunu yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara değineceğim:

Basitten başlayacak olursak eğer, öncelikle oyuncularınıza ne oynatmak isteyeceğinize karar vermeniz gerek. Ya da oyuncularınızdan birisi gelip; “Yahu, şöyle bir dizi izledim ve hastası oldum. Neden bunun gibi bir oyun yapmıyoruz?” Diye sorduklarında, “Yapabiliriz tabi ki.” Diyerek, Oyun Yöneticisi forsunuzu konuşturabilirsiniz.

Geçenlerde arkadaşlarla bir çılgınlık yapalım dedik, yok hayır lama falan çalıp şehir turu atmadık(!), iki gün boyunca eve kapanıp aralıksız oyun oynayalım dedik. (Durumlar ne kadar vahimse artık!) Bu esnada alışık olduğumuz üzere, sürekli oynadığımız kurguyu bir kenara bırakıp yeni bir şeyler deneyelim istedik. Daha öncelerde Savage Worlds’u anlattığım bir arkadaşım bize İrlanda Mafyasını konu alan modern bir oyun oynattı. Diğer oyuncu arkadaşlar da beğenince, aldı yürüdü.

En son geldiğimiz nokta ise; Nasıl sıkıldıysak artık, gençlerin bir yerlere kamp yapmaya gittiği fakat başlarına korkutucu olaylar gelen, “teenslasher” adı verilen basit korku ve gerilim filmleri tadında bir oyundu. Bende 150 kiloluk bir elemanı canlandırıyordum. Şans ya, ilk önce ölmem gerekirken, attığım zarlarla en son ölen kişi olmayı başardığımı da belirtmek isterim!

İşte, yazımız tam olarak bunun üzerine. Ne oynamak istiyorsanız, sistemlerin getirdiği kısıtlamalara bağlı kalmadan, dilediğiniz senaryoyu oyunlaştırın.

Bu da klasiklerden işte ama yine de kolay oynanım olsun derseniz, neden olmasın...

Bu da klasiklerden işte ama yine de kolay oynanım olsun derseniz, neden olmasın…

Yorumlar