Baator 2 – Katların Anlatımı

Baator sevenler toplaşın! Sevmeyenler siz de toplaşın. D&D bilenin, bunları bilmesi gerekir çünkü. Ayrıca fazla bilgi göz çıkarmaz. Bu yazıda konumuz: Katların Anlatımı

Geçen haftaki yazımızda Baator’un genelini tanımıştık. Diğer Lawful (Kuralcı) boyutlar ve Evil (Kötü) boyutlarla karşılaştırmalarını yapmıştık. Yan yazılarla (Klasik Devirde D&D Evreninin Dış Düzlemleri) bütün boyutları tanıtmış ve Kan Savaşı ’na değinmiştik. Bugün cehennemin katlarına inip, neler var diye bakacağız.

Cehennemin katları, önceki yazıda da dediğim gibi, aslında fiziki olarak birbirinin altında yer almaz. Ancak eğer; Great Wheel kozmolojisini kullanıyorsanız, fiziksel olarak yakın olduğunu iddia edenler de, tamamen yanılmış olmayabilir. Bu konu, sadece boyutların felsefi anlamları hakkında bile, uzunca tartışmalara yol açabilir. Bu yüzden geçiyoruz.

Katların her birinin, Lawful Evil mantığında bir yere oturduğunu (savaş, aç gözlülük, paranoya vb.) öncelikle belirtmeliyim. Bu kuralcı kötü yüzlerle ilgili daha detaylı bilgiyi, yazımızın 6. bölümünde kat lordlarını anlattığım zaman göreceğiz.

Sırasıyla boyutlar ve açıklamalarına girelim.

nineHells2

Avernus

Baator’un en kalabalık yerlerinden biridir. Hem Blood War’da savaşanların kalabalığından, hem aşağı katlara geçmek isteyen gezginlerin çokluğundan, hem de aşağı katlara geçmenin zorluğundan; çoğunluk buradadır.

Gökyüzü, kızıl bir ışıkla parlayan bulutlarla kaplıdır ve ara sıra, katın lordu dışında kimsenin bilmediği bir düzenle, bulutların içinden ateş topları düşer. Ateşe dayanıklı olmayan ve hazırlıksız olanları kavurup yok edecek kadar sıktır. Yeryüzü ise kırık taşlardan, obsidiyan ve quartzdan oluşur ve dikkatsiz gezginlerin etini keser, ayaklarının altından çığ şeklinde kayıp gider.

Avernus’ta, buranın lordunun mekanı olan Bronze Citadel yer alır. Sürekli gelen saldırılara karşı yeni yerler eklenerek, büyüyüp duran devasa bir savaş kalesidir burası. Aynı zamanda da büyük bir şehirdir.

Katın içinden akan iki nehirden biri olan Styx nehri, kendisine katılan Kan Nehri (River of Blood) ile birleşir. Kan nehri, sayısız ölümlünün kan ve irinlerinden oluşan bir nehirdir. (dış düzlemlerde mecazi şeyler vücut bulur. Bu da, dünyalarda kötülerin yaptığı zulümlerin ve akıttıkları kanların buraya yansımasıdır)

Lawful Evil ölümlülerin ruhlarının, şeytanlar tarafından ayrıştırılıp Lemure’lara çevrilmeden önceki hali olan kurtçukların olduğu Kurtçuk Çukurlarını (Maggot Pit) geçtiğimizde, İkinci kata geçişin en istikrarlı yolu olan Dragonspawn Pits of Azharul’a ulaşırız. Girişinde, Blood War’da ölmüş olanların kafataslarının toplandığı Pillar of Skulls (kurukafa sütunu) bulunur ve millerce yükselir. Buralarda Abishai’ler ve ejderhalar cirit atarlar ve burası Tiamat’ın tanrısal bölgesidir. İkinci kata geçecek olanlar, burada bizzat Tiamat ya da yancısı olan çok kuvvetli ejderhalar tarafından sorgulanır.

Avernus aynı zamanda, çok sayıda kuvvetli tanrının bölgelerini barındırır. Kurtulmak’ın (kobold tanrısı) bölgesi Draukari, Goblin medeniyet tanrısı Bagrivyek’in yalancılıkla isimlendirdiği “Barışçıl Bölge” (Peacable Lands) ve Dragonlance tanrısı Takhisis’in diyarı Abthalom (o dünyada Abyss diye geçiyor) yer alır. Ve evet, Takhisis ve Tiamat birbirinden farklı. Daha doğrusu, aynı olduklarını gösteren delil yok.

nineHells3

Dis

Bu kat, içindeki aynı isimli devasa şehir dışında çoğunlukla düzlük şeklindedir. Her yerinden uzaklara baktığınızda, mutlaka katın lordunun demir kulesini görebilirsiniz. Hangi yöne bakarsanız bakın.

Dis şehri, yakıcı sıcaklıkta metal ve taşlardan oluşan bir şehirdir. Katın lordu dışında kimsenin bilmediği bir sebepten, sürekli yıkılıp tekrar yapılır durur. Bir yolda ilerlerken, yakıcı metalleri yollara dizen ve acıdan çığlıklar atan bir grup petitioner ile (boyutlara ait ruhlara petitioner denir) karşılaşılabilir; az ilerideki köşeyi döndükten sonra başka bir grup petitioner’ın, bu metalleri söküp yerine taş döşediğini görebilirsiniz.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar