Baator 3 – Baatezu Çeşitleri ve Diğer Yerliler

Geçtiğimiz iki haftada, Baator’un nasıl bir yer olduğunu gördük. Şimdi de Baatezu çeşitleri hakkında uzun uzun konuşalım.

Baator’un yerlilerine Baatezu denir ama Baator’da yaşayan herkes Baatezu değildir. Baatezular ve Baator’un hiyerarşisi 3 aşamalıdır. Least (En küçük), Lesser (Küçük) ve Greater (Büyük) Şeytanlar vardır.

Küçükten büyüğe doğru gidelim.

Lemure (Least)

Pişmemiş tavuk dönerlerin kolları ve insana benzer bir suratı olduğunu düşünün. İşte bunun içinde bir de ruh olduğunu ve canınızı yakmak istediğini düşünün. Aynı zamanda bunun beyinsiz ve aptal bir varlık olduğunu düşünün. İşte size lemure. Baator’a giden ruhların çoğunun ilk aldığı ve cezalandırılanların getirildiği form bu. Zekaları yoktur ve harcanabilirdirler. Daha üst formlara geçişleri ise, Kan savaşı’nda verilen üst düzey kayıpların yerine birilerini geçirmek için, ihtiyaca göredir. Hangi lemurun yükseltileceği ise üstlerinin keyfine kalmıştır.

Temelde baatezular tarafından Lemure’lar bir rütbe olarak görülmez ve dışlanır. Ama bilgeler ve araştırmacılar, bütünlük oluştursun diye Least’ın altına koyarlar.

nupperibo

Nupperibo

 Nupperibo (Least)

Lemure’lar arasına ceza olarak düşürülen bir şeytan, şans ve düşmanların dikkatli koruması sonucu, tekrar yükselme şansına sahip olabilir. Lemure’ların neredeyse birbirinden ayrılamayacak kadar şekilsiz olması da, yine büyük derttir. Ama bunun çözümü Nupperibo’dur. Nupperibo’lar kör sağır ve dilsizdir. Sadece efendilerinin telepatik komutlarına uyarlar.

Nupperibo’ların rütbe atlaması da, ancak lemure’a geri düşürülüp, sonra tekrar yükselmeyle olur. Direkt nupperibo’dan başka şeye dönüşemezler. Bunun da; cehennemin efendilerinin gizli bir planı olduğu söylenir. Bazılarına göre Nupperibo’lar, Baatezu’lardan önceki bir ırktan kalan formlardır ve bu formdan direkt yükselenler, o antik şeytan ırkından formlara kavuşur. Tabi bunlar birer söylenti, çünkü hem işkence, hem yemek, hem de savaş için kullanılan nupperibo’lar, Baator’da her gün yüzbinlerce ölürler.

Beyaz / Siyah Abishai (Least)

Abishai’ler, Tiamat ve Kara Sekiz’den Pearza’nın ortak çabası sonucu oluşturulmuştur. İlk 2 katta ayak işlerini yapar ve savaşlara katılırlar. Aynı zamanda, diğer boyutlarda en çok görülen şeytan çeşitlerindendir. Renklerine göre güçleri ve yetkileri de artar. Küçükten büyüğe Beyaz, siyah, yeşil, mavi ve kırmızı olurlar.

Abishai’ler pullu, uzun gargoyle’lara benzerler. Son derece acımasızdırlar.

abishai

Spined Devil/Spinagon (Least)

Üst formlara geçişin kapısı olan bu form, savaşlardan kaçınmaya çalışır çünkü korkaktır. Boyları da 1 metreyi pek geçmez. Her yeri dikenlerle kaplı, küçük, kanatlı gargoyle’lar gibidirler. Daha büyük şeytanların mesajlarını getirir, götürürler ve onlara lemure ve nupperibo orduları toplarlar. Bu iki görevlerinin önemli olmasından dolayı, genelde saygı bile görürler. Ancak; daha büyük efendilerin işleri daha önce bittiği (bitirildiği) için, orta seviye baatezular, spinagonlara daha az saygı gösterir.

Kime ne kadar iyi hizmet ettiklerine göre, diğer rütbelere yükselirler. Örneğin; bir gelugon’a iyi hizmet eden spinagonlar, amnizu’ya kadar yükseltilebilir. Ama bu çok nadir görülen bir şeydir.

Bearded Devil/ Barbazu (Lesser)

Baator’un ordularında elit askerler olarak kullanılan bu zalim karakterli yaratıklar, isimlerini çenelerindeki dikenli ve pis uzantılardan alırlar. Pullu, ince insansılardır. Uzun kuyrukları ve keçi ayakları vardır. Savaştan çok zevk aldıkları için çoğunlukla ölürler ama verebildikleri hasarı, en iyi şekilde vermeye çalışarak. Bir şekilde hayatta kalır ve başarı gösterirlerse yükselebilirler.

beardedDevil

Bu arkadaşta sakallar biraz şekilli..

 Kochrachon (Lesser)

Bunlar, ikisi kuvvetli, ikisi de çok becerikli ama kuvvetsiz iki ele; iki çekirge bacağına, böcek gövdesine ve bir sivrisineğinkini andıran uzun bir ağıza sahip garip yaratıklardır. Kanatları, böcek gövdelerinin arka kısmında saklıdır (çoğu böcek gibi). Boyları bir buçuk metre kadardır.

Kochrachon’lar, Spinagonlar gibi korkaktır. Ancak yine aynı şekilde, daha büyük efendilere hizmet ederek işkenceci rolü üstlenirler. Baştan iyi işkenceciler olmasalar da, Dis’in altında gizli bir akademi olan “Acılar Okulu”nda eğitilerek, bu denli usta olurlar. Eğitimleri sonucunda istedikleri canlı çeşidini, bir başkasına ya da baatezulara (evet bazı rütbe artış ve azalışlarını bunlar yapar) çevirebilirler. Aynı zamanda, verdikleri dayanılmaz acılar yüzünden, bazı kurbanları bunlara bağımlı yaşar hale gelebilir ve kochrachon efendisi, onlara acı vermediği zaman huzursuz olabilir. İşlerinde bu kadar iyidirler.

Kocrachon

Imp (Lesser)

Muhtemelen ölümlülerin en çok karşılaştığı şeytan çeşididir. Yirmi-otuz santim uzunluğunda, deri kanatlı küçük şeytanlardır. Dikenli kuyruklarında tehlikeli bir zehir vardır.

İmplerin en büyük özelliği, ufak ve güçsüz formları yüzünden herhangi bir boyuta (dünyalar da dahil) sızıp, oralarda ortalığı karıştırabilmeleridir. Aynı zamanda her türlü kötü efendiye hizmet ettikleri için de, hayatta kalıp iyi işler başarmaları çok mümkündür. Daha büyük efendiler adına ölümlülere, ruhları karşılığında bir şeyler bahşedebilirler.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar