Baator 3 – Baatezu Çeşitleri ve Diğer Yerliler

Erinyes (Lesser)

Düşmüş meleklerden oluşan bu baatezu çeşidi, diğer şeytanlar gibi çirkin ve korkunç değildir. Aksine, mükemmel fiziğe sahip insansılar şeklindedirler. Tek farkları, tüylü, devasa kanatlarıdır. Çoğu kadın formunda olsa da, istedikleri bir insansı ırkın erkek ya da kadını gibi görünebilirler.

Erinyes’ler genelde aşırı disiplinli ve tehlikeli olurlar. Bu yüzden de, başarılarına göre üst formların herhangi birine yükselebilirler. Çoğu alt form, hem daha çok ölümlüyü kandırabilmek, hem de bunu yaparken güzel görünmek, hem de bir sürü imkana sahip olabilmek için erinyes formuna geçmeyi amaçlar.

AD&D 2nd Edition ve D&D 3.x editionlarda succubuslar demon olduğu için, baatezularda succubusun yerine geçiyordu. O yüzden lesser’dı. Ama 5th editionda succubuslar tüm alt boyutlara açıldığı için erinyesler elit savaşçılar olarak tasarlanıp greater diye belirtilmiş. (Muratcan Gökduman’a dikkatinden dolayı teşekkürler)

erinyes

Falxugon/ Harvester Devil (Lesser)

Hollywood’da şeytan denince akla gelen şey bu. Yakışıklı bir adam, keçi ayaklar, ucu ok şeklinde bir kuyruk ve pahalı kıyafetler. Dişler de vampir dişi gibi. Cildi de genelde kırmızı oluyor.

Ölümlüler arasında, implerden sonra en sık görülen çeşit budur. Yine impler gibi güç ve hediyeler bahşetme ve bunların ücretlerini tahsil etme görevleri vardır.

harvester

Hamatula / Barbed Devil (Lesser)

Baator ordularının üst düzey savaşçıları ve önemli yerlerin koruyucuları olan hamatula’lar, üst düzey baatezu olmak için üçüncü ve dördüncü katlarda amansızca nöbet tutarlar.

Tüm vücutları uzun ve sivri, çengelli dikenlerle kaplıdır. Bunlarla vurdukları düşmanlara yapışabilirler. Aynı zamanda kendilerine gelen saldırılara da, yine dikenleri nedeniyle tehdit oluştururlar. Boyları ise normal bir insan kadardır. Çeşitli ateşli güçlere sahip oldukları da bilinir.

hamatula

Chain Devil / Kyton

Vücutlarını saran zincirlerden görüldüğü kadarıyla, insansı bir şekilleri olduğu söylenebilir. Genelde illüstrasyonlarda kolaylık olsun diye çok et gösterilir ama kytonlar, dikkatsiz kişiler için, zincirlerden oluşma insansı varlıklar gibi görünürler. Aynı zamanda, Baatezular ile aynı ırka sahip değildirler. Jangling Hiter şehrine özgü bir ayrı ırktır ve Baator’da hatırı sayılır işkenceciler olarak nam salmışlardır.

Kytonların en belirgin özelliklerinden biri de, zincirlerin altından göründüğü kadarıyla düşmanlarına korku salmalarıdır. Bunu da; ölmüş bir yakınları ya da büyük düşmanlarının zincirlerin altında olduğu izlenimi vererek yaparlar.

chainDevil

Osyluth/ Bone Devil (Lesser)

Cehennemin polislik ve engizitörlük görevini üstlenen baatezular bunlardır. İki buçuk metre boyunda, bir deri bir kemik insansılardır. En önemli özelliklerinden biri, güç emen bir zehire sahip kuyruklarıdır.

Cehennemin dışında pek görülmezler. Genelde diğer baatezuları, Baator’un yapısına uygun davranmaya zorlamakla görevlidirler. Pit fiend’lar dışında tüm baatezu çeşitlerine ceza verebilirler.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar