Baator 4 – Şeytani Hiyerarşi

Baator’u tanıtmaya devam ettiğimiz yazı serimizde geçen hafta, Baatezu çeşitlerini incelemiştik. Bu hafta da, Baator’un kuralcı yanının nasıl işlediğini inceleyeceğiz karşınızda Şeytani Hiyerarşi

Baator’un işleyişi, her katı bir hiyerarşiye bağlanmış olsa da; doğası gereği üstlerin keyfine ve zalimliklerine de açıktır. Aynı zamanda astlar, üstlerin hem kölesi hem de askeri rolündedir.

Bir önceki yazıda kullandığımız görselde, baatezu çeşitlerinin nasıl terfi ettiğini göstermiştik ama baator’da terfinin alt aşamalarını anlatan bir şey o. Aynı zamanda, erinyesler arasında, hangisinin daha üstün olacağını filan göstermiyor. Bugün bunlardan bahsedelim.

baatezu

Onur

Baatezuların kendine özgü, çarpık bir onur anlayışı vardır. Bir baatezu; asla sözünden dönmez ve anlaşmalardan caymaz. Ancak; bu anlaşmaları neredeyse her zaman yazıldığı gibi okur ve anlaması gerektiğini işine geldiği gibi anlar. Tabi, anlaşmanın ruhuna uymak kendisi için daha faydalı değilse.

İşkence

Baator’da hiyerarşi işkence ve aşağılama üzerine kuruludur. Baator’daki ruhlar, buna gönüllü olarak katlanırlar. Tabii ki, bu yolla ilerleyeceklerini düşünürler. Eğer acı çekmeden yükselmenin yollarını bulurlarsa, onu da kullanmaktan çekinmezler. Nefret dolu, kötü varlıklar oldukları için de, buldukları zayıflara ve astlarına hemen işkence ederler.

Paranoya

Bütün şeytanlar özünde son derece paranoyaktır. Sürekli izlendiklerini ve herkesin kendilerine düşman olduğunu düşünürler. Bunda da, en azından baator çerçevesinde haklı sayılırlar. Baator’da herkes, birilerinin (hatta birden fazla patronların) ajanıdır. En üst noktalara çıkabilmek için, hem tüm pisliklerini en iyi şekilde gizlemek, hem de iyi şekilde hizmet etmek gerekir.

baatezu2

Devrimcilik Başa Geçene Kadar

Tüm Baator hiyerarşisi, bir üst kademeye çıkmaya endekslenmiştir. Bu yolda da birbirinin ayağını kaydırmak, çeşitli iğrenç davranışlarda bulunmak ve kendi kıçını kollamak mühim şeylerdir. Buna rağmen, enteresan bir zalimlikle, ümit sahibi ruhlar için de bir yol bırakılmıştır. Neredeyse bütün baatezular, şartlarından şikayet ederler. Çünkü Baator’da en büyük lord Asmodeus hariç herkes, birilerinden emir alır ve üstleri tarafından ezilir.

Alt kademelerdekilerin çoğunu yükselmeye iten sebeplerden biri de “yükselip şartları düzeltecek bir sistem uygulamak” hevesidir. Hepsinin aklında daha etkili şekilde işleyen ve alt kademeler için daha yararlı olacak modeller vardır. Zaman geçip, çeşitli zorluklar, acılar ve mücadeleler sonucunda terfi aldıklarında ise, yeni pozisyonlarının ne kadar avantajlı olduğunu görür ve ya fikirlerini bırakır ya da devrimci fikirlerini bir üst kademeye göre ayarlarlar. Belki de; sistem en üste çıkmadan o fikirleri uygulamaya yeterli değildir?

Peki, en üste çıkana kadar o ideallerden ne kadar fedakarlık etmek gerekecek? İşte bunlar Baator’un isyancı ruhları yok etme yöntemidir. En üst kademelere geldiklerinde, durumu çıkarlarına göre bükmeye o kadar alışmışlardır ki, artık alt kademeleri umursamayı toptan bırakırlar.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar