Baator 4 – Şeytani Hiyerarşi

Normal Hiyerarşi

Eğer birilerinin gözüne girmeyi başaramadıysanız, yüzyıllar süren hizmet ve işkenceler sonucunda doğal yollardan terfi alabilirsiniz. Bunun için de, yine normal terfi yollarını takip edersiniz. Yani bir Abishai iseniz ve gerekli görev süresini doldurduysanız; Barbazu, Kocrachon ya da Erinyes olabilirsiniz. Tabii, bu yol çok uzun ve meşakkatli olduğu için bundan çıkış yolu ararlar.

baatezu3

Yatay Üstünlük

Aynı kademede olan baatezular arasında üstünlük, kime hizmet ettiğine göre değişir. Kan Savaşı’nda Kara Sekizli’ye hizmet edenler, etmeyenlere üstünken; ikinci katta Dispater’a hizmet edenler, etmeyen diğer hepsine üstündür. Yani hangi kattaysanız, oranın lorduna hizmet ediyorsanız, sizle aynı derecede olan şeytanlara üstünlüğünüz vardır. Ama bu, yasal bir üstünlük olmaktan çok “benim bölgemdesin dostum” tarzı bir üstünlüktür ve yasal dayanağı çok fazla olmadığı için, hem suistimal edilmeye çok açıktır, hem de suistimalin üstü iyi örtülmelidir, yoksa cezası da büyük olur.

İsim Yapmak

Baator’da isim yapmak demek, kendi türdaşların arasından sıyrılmak demektir. Yüzlerce hamatula’dan biriyken, nam salmış bir hamatula’ya dönüşürseniz; ölümlülerin dünyasına çağrılabilir, onlarla anlaşmalar yapıp ruhlarını satın alabilir ve bunlarla cehennemde kendinize iyi bir yer edinebilirsiniz. Aynı zamanda yüksek kademelerden birinde isim yapmayı başarırsanız, özel terfilerle benzersiz şeytanlara dönüştürülebilirsiniz. Bu benzersiz şeytanlara (dük diye geçer) bir sonraki yazımızda değineceğiz.

Kat yöneticisi arşidüklere giden yol, önce kendine özgü bir şeytan olan düklükten geçer. Çoğu dük de en üst kademe olan pit fiend, amnizu ve gelugonlardan çıkar. Daha alt kademelerden dükler yaratıldığı neredeyse hiç duyulmamış bir şeydir. Çünkü, Baator’a sadakatin ve kurnazlığın yeterince ispatı için yüzyıllar gerekebilir.

baatezu4

Doğrudan Üst Kademeden Başlamak

Bazen, özellikle yüksek kademeli şeytanlarla yapılan anlaşmalar sonucunda, ölümlüler kariyerlerine yüksek yerden başlayabilirler. Özellikle Baator’a çok büyük hizmetler yapmış olan kişilerin, doğrudan hamatula, spinagon ya da barbazu olarak başlatıldığı görülmüştür. Üst kademelere rahat erişimi yüzünden, doğrudan Erinyes olarak başlayan ölümlü ise yoktur.

Kan Savaşı ya da İç Politika

Baator’da yükselmenin çeşitli yolları vardır. Bunlardan en önemlisi iç politikada çok iyi manevralar yapmaktır. Doğru efendilere, doğru şekilde hizmet etmek ve onların dikkatini iyi yönde çekerek yükselmek. Tabii, bu son derece de tehlikelidir, çünkü kolaylıkla memnun olmayan bu efendiler, çok kolaylıkla, hatta keyfi şekilde kızdırılabilirler ve öfkeleri de çok kötüdür.

Diğer yol da,  daha ölümcül ancak ödülleri daha net olan Kan Savaşı’dır. Bu dehşet savaşta başarılar göstermek, hiyerarşide kısa yol kullanmak demektir. Doğal olarak, tüm evrenlerdeki en ölümcül savaşta, düzenli olarak başarı göstermek çok az kişiye nasip olan bir şeydir.

baatezu5

Belirsiz Sadakatler

Baatezular, yerine göre efendi değiştirirler. Kariyerlerinin başından, sonuna tek efendi ile kalanlar muhtemelen sadece Asmodeus’a hizmet edecek kadar şanslı olanlardır. Ancak; daha kârlı olacak bir yol bulurlar ve ihanet sayılmadan bu yolu kullanabilirlerse, Asmodeus’u bile satıp başkasının emrine geçebilirler. Aynı zamanda, şeytanların perde arkasından iş yapmaları ve üst kademeye çıktıkça, daha kurnaz ve tecrübeli olmaları nedeniyle, doğru efendiye hizmet edip etmediğini de, net olarak bilmek imkansız gibidir. Belki de Mephistopheles’e hizmet ediyorum sanırken, Dispater’a hizmet etmiş olabilirsiniz ve bu da asıl efendinizin öfkesini üzerinize çekebilir.

Bu yazı, "Cehenneme Bir Yolculuk: Baator" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar