Kaf Dağı’nın Ötesi: Darmas Köyü

Köylüler bir gecede kötüye dönmemişti, ilk taslakta da bahsi geçen insansı kabilelerle çatışmaktan bu hale gelmişlerdi. İlk çıkış yolu gösterene sarılmak için hazır bekliyorlardı. İmparatorluğun resmi dini, köylülerin penceresinden görünen altyapı eksiklerini örtmekte yetersizdi. Bir kez tarikata biat etmenin kendilerine kurtuluş vereceğine inandıktan sonra her türlü insanlıktan çıkmalarını yedirebilirdim. Nasıl olsa yakın tarihte kapak gibi Nazi Almanyası gerçeği var.

Tarikat lideri de çevresinin bir ürünü olmalıydı. En başta ırkını Elan olarak belirlediğim için sonraki adımı hızlı belirledim. Mutant olarak doğduğu için sosyal olarak uyumsuz olacaktı. Peygamberlik makamına yakışacak zihinsel sorunun da narsist olması  gerekiyordu. Öyle bir uyumsuzluk yaratmalıydım ki, sonunda çocuk narsist olmalıydı. En kolay çözüme yönelip, yetişkinlerin öğrenilmiş davranışla el üstünde tuttuğu, ama akranlarının içgüdüsel olarak dışladığı bir ortam tasvir etmeye karar verdim.

Bu olaylara katalizör olarak da büyücüyü ekledim. İlk fikrimde Julien tapınak kalıntılarında bir tanrıyla iletişim kuracak ve ordan yürüyecekti. Ama insaniyet olgusunu iyice hikayenin odağına koymaya karar verdim. Bir büyücü insan, insanları temsil eden tanrının taklidini yaparak dua puanı toplamaya yeltenecekti. Çocuğun uhrevi bağlantısı da, köylülerin uhrevi deneyimleri de tamamen arcane büyü sonucu olacaktı. Büyü okulu olarak illüzyon seçtim, çünkü hem yerel oyunlarda çok sallanmayan ve kültürü iyi gelişmemiş bir okul, hem de diğerlerinin aksine büyü süresi bittikten sonra karakterler illüzyonları gerçekten gördüklerine inanmaya devam ederler.

Yaşlı adam da köyün içine taşındı, ama yanındaki ayı sebebiyle çok içerilere giremedi. Onu uzaktan olayları izleyen ve gerekirse aniden çıkıp müdahale edecek bir hikaye kırılımı olarak tertipledim. Sonra gerek yok dedim, açık açık oyunculara yardımcı olacak şekilde tasvir etmeyi daha uygun buldum.

Oyuna ek derinlik katmak gerektiğinde, Julien’in zihinsel güçlerinin uyanmasına denk gelmelerini veya vadinin biryerlerinde tapınak kalıntılarını bulmalarını düşündüm. İkincisi çok red herring* olacağından ilki galip geldi. Oyuncuların gereksiz vakit harcamasına mahal vermeden ortalığı karıştırmak yeterli olacaktı.


Referanslar:

JULIEN'İN IRKI
JULIEN'İN SINIFI
YAŞLI KOLCUNUN YARENİ
RED HERRING


Görseller:

VADİ
SİSLİ ORMAN
GÜNDOĞUMU

Bu yazı, "Kaf Dağı'nın Ötesi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar