Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Eclipse Phase

Bunun yanı sıra, oyunda diğer oyunlardan bildiğimiz Stats’lar, Aptitude adında ve bildiğimiz temel değerlerin dışında; Cognitude (Bilme Yetisi) , Coordination (Kordinasyon) , Intuition (Sezgi) , Reflexes (Refleks), Savvy (İdrak) , Somatics (Beden), Willpower (İrade) değerleri mevcut. Bazıları tanıdık olsa da, diğerleri oyunun konseptine göre yenilenmiş.

Oyunda karakterlerimizin hikaye gereği bir nevi ölümsüzlük kazandığını biliyoruz. Bunun başlıca nedenleri, gelişen teknoloji ile birlikte insanlığın var olan hastalıklardan ve benzeri yaşlanma etkilerinden arınmış olması. Bunun yanı sıra, oyunda var olan ve karakterinizin ölümden sonra da hayatınıza devam etmesini sağlayacak olan; “Ego”su. Bildiğimiz ego tanımının yanı sıra, ego aslında karakterinizin, oyunda kullanılan temel Morph’ları sayesinde, var olan bedeninin ölümü ile birlikte, zihnini bir başka bedene aktarması ya da yaşadığı bedensel kayıpları çeşitli Morph’larla kapatabilmesi. Bu sebepten, oyunda Ego’nun önemi oldukça yüksek.

Karakter yaratımında, basit bir tablo ile sahip olduğunuz ‘özelleştirme puanları’nı kullanarak karakterinize dilediğiniz gibi şekil verme imkânınız mevcut. Basitçe, karakterinizin özelliklerini belirlerken ortak bir havuzdan seçerek alabiliyorsunuz. Oyununun karakter yaratımı mekanikleri, diğer oyunlara nazaran oyuncuyu çok daha serbest bırakabiliyor.

eclipse-phase-03

Oyunun kağıt üzerindeki en belirgin farklılığı ise karakterinize oyun başında bir Morph seçiyor olmanız. Bu Morph’lar, biyolojik, sentetik ve mekanik olarak değişkenlik gösteriyor. Başlangıç Morph’ları genelde biyolojik olanlar fakat oyunun ilerleyen dönemlerinde, daha fazla ve farklı Morph’lar kazanabiliyorsunuz. Sırtınızdan çıkan ve uçabilmenizi sağlayacak kanatlardan tutun, Morph’ların yerine seçebileceğiniz ek “evcil” olarak düşünebileceğiniz ve sizin işlerinizi görecek olan pod’lara kadar birçok seçenek mevcut. Bu arada, başlangıçta seçeceğiniz Morph’lar, daha önceden seçmiş olduğunuz öz geçmişe ya da gelmiş olduğunuz habitatlara göre belirleniyor.

Oyunun temel özellikleri, yetenekler, marifetler, bu ve benzeri değerlerin çoğu diğer oyunlarda olduğu gibi. Bu özellikler ve daha fazlasının kullanımı ise, oyunun d100 sistemindeki yüzdelik değerine göre hesaplanarak işlem görüyor. Fakat oyunda dikkat çeken, diğer oyunlarda da var olan “Avantaj ve Dezavantaj” ların yanı sıra, seçmeyi isteyebileceğiniz bazı negatif yetenekler de mevcut. “Neden negatif yetenek seçmek isteyelim ki?” sorusunun cevabı ise, oyuna renk katmanın yanı sıra, seçebileceğiniz bu yetenekler, size verdiği negatif etkilerin karşılığında; Özelleştirme Puanı sağlıyorlar. Yani, karakterinizi yaratırken daha fazla puana ihtiyaç duyuyorsanız, negatif yetenek alarak puan kazanabiliyorsunuz.

eclipse-phase-04

Oyun bilimkurgu oyun severler için fazlasıyla tatmin edici. Oyunun temel kitabında geçen hikayelerden yararlanarak, birbirinden farklı senaryolar yazmak mümkün. Oyun hakkında temel bilgilerin yanı sıra, hayal gücünüzü etkilemek açısından ek kaynaklara ihtiyaç duyarsanız şayet; aşağıda adı geçen filmlere göz atabilirsiniz.

  • The Gene Generation: Oyundaki bazı Morph’ları ve genel olarak habitatlardaki yaşamı size daha rahat anlatabilir. Filmi, oyunun konseptini anlamak dışında izlemenizi tavsiye etmem!
  • Aeonflux: Oyundaki Morph’lar ve bu Morph’lara ek olarak, oyundaki silah teknolojisine dair bilgi verebilir.
  • Cowboy Bebop: Gerek animesi, gerekse filmiyle senaryolarınızı oldukça iyi etkileyeceğini düşünüyorum.
Künye
Tasarımcı: Rob Boyle
Yayıncı Kuruluş: Catalyst Game Labs
Sistem: Kendine Özgü
Çıkış Tarihi: 2009
Tür:  Kıyamet Sonrası, Bilimkurgu
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar