Batman v Superman: Dawn of Justice – Analiz, Tahmin ve Anekdotlar

Bir Yanda Darkseid, Diğer Yanda Thanos mu?

Darkseid’le ilgili bir anekdot anlatayım: Marvel’in Thanos’u Darkseid’den çalıntıdır! Evet evet, hani şu Avengers filmlerinin sonunda çıkıp pis pis sırıtan tipleme var ya şekilli eldiveni olan? O işte! Thanos’un yaratıcısı Jim Starlin, o dönemler Stan Lee’ye kızıp DC Comics’e transfer olmuş Jack Kirby tarafından yaratılan The New Gods serisine hayran kalmış ve onlara benzer bir karakter yaratma amacıyla Thanos’u tasarlamıştır. Ancak Thanos’u o zamanlar Darkseid’e değil, serideki bir başka karakter olan Metron’a benzetmeye çalışmıştır (Metron’da Jack Kirby tarafından Star Trek’te Leonard Nimoy’un canlandırdığı Mister Spock karakterinden esinlenmedir ya, o başka bir yazının konusu). Ancak Jim Starlin’in editörü Roy Thomas, “İlle de The New Gods’tan araklayacaksan bari en iyisini arakla!” diyerek Thanos’un Darkseid’e benzetilmesini istemiştir.

Thanos v Darkseid

Thanos v Darkseid

Velhasıl, Darkseid de, Thanos da kendi evrenlerinde birer intergalaktik tehditdir ve güçleri birbirine çok benzemektedir. Hatta 1996 yılında yayınlanan “DC versus Marvel” serisinde karşı karşıya geldiklerinde Darkseid, Thanos’un yüzüne “kendisinin soluk bir kopyası” olduğunu söylemiştir. Yani demem o ki, Marvel’in bütün sinematik evrenini Thanos’la yapılacak savaş için hazırladığı ortadayken DC’nin baş kötü olarak Darkseid’i seçmesi bence ezeli rekabeti daha da körükleyecek bir durum oldu. Zira aynadaki aksi kadar birbirine benzeyen iki süper suçluyu hangi tarafın filmlerine daha iyi yedireceğiyle ilgili fan kavgalarını şimdiden okumuş kadar midem bulandı bile. İşin komiği Marvel cephesinde Avengers’ın Thanos’la yapılacak savaşını konu alacak olan film, 2018 yılında yayınlanacak olan Avengers: Infinity War – Part I olacak. İster misiniz şimdi DC Comics 2017’de gösterime girecek Justice League’de Darkseid’ı pat diye çıkarıversin? Olur mu olur! Marvel’in yıllardır zemin hazırladığı olayda birdenbire kopyacı konumuna düşmesi bence çok komik olabilir.

Not: Henüz sitemizde Darkseid ya da Thanos’la ilgili süper suçlu dosyalarımız yok. Ancak filmlerde boy göstermelerinden önce yayında olacaklar Sözümüz olsun! 

Yedinci Kim Olacak?

Justice League’in ilk kez okuyucuyla tanıştığı, Mart 1960 yılında yayınlanan “The Brave and the Bold” adlı serinin 28’inci sayısındaki kadro, Aquaman, Batman, Flash, Green Lantern, Martian Manhunter, Superman ve Wonder Woman’dan oluşuyordu. 2011 yılındaki, yani The New 52’deki kadroysa Martian Manhunter yerine Cyborg’un gelmesi haricinde yine aynıydı.

The New 52’nin Justice League kadrosu (2011)

Her ne kadar gönlümden çılgıncasına Martian Manhunter geçiyor olsa da, yeni bir Green Lantern filminin çekileceği zaten biliniyor. Hatta bu kez Hal Jordan yerine Afro-Amerikan Green Lantern John Stewart’ın başrolde olacağı söyleniyor. Uzun lafın kısası: Yedinci üye büyük ihtimalle Green Lantern olacak.

O Flash mıydı? Neden Lois Bu Kadar Önemli?

Bruce, rüyadan uyandığını düşündüğü sırada, boyut kapısı gibi bir yerden tuhaf kıyafetli bir adam beliriyor ve tuhaf şeyler söyleyip ortadan kayboluyor, sonra da Bruce bir kez daha(!) uyanıyordu hatırlarsanız. Tabi Bruce’un psikolojisi o kadar yerle bir durumdaydı ki, gördüklerini kendi paranoyalarının bir yansıması olduğunu düşünmüş olabilir.

Gelen kişi, Flash rolünde oynayacağını bildiğimiz Ezra Miller’dı. Ama üstündeki kıyafetlerin haline bakacak olursak Bruce’un rüyasında gördüğü gelecekten geliyor olduğunu varsayabiliriz. Tabi orası bir gelecek de olabilir, alternatif bir evren de. Şimdilik bilmiyoruz. Peki, orada neler olmuş da Superman bir tür tirana dönüşmüş olabilir?

"Anahtar Lois!"

“Anahtar Lois!”

Benim aklıma konu hakkında şu teori geliyor: Gelecekte olacak Darkseid istilası sırasında Lois Lane ölüyor ve Superman aklını yitiriyor. Daha sonra Darkseid’i öldürerek Parademonlar’dan oluşan Apocolips ordusunun kontrolünü devralıyor. Zaten adama tapınmaya dünden razı insanların sayısı da dünyada az değil.

Flash’ın Lois’in anahtar olduğunu söylediğini hatırlarsınız. Filmde Superman kendini Doomsday’e öldürtmeden önce Lois’in kendisini dünyaya bağlayan kişi olduğunu söylemişti. Lois Lane ve Superman ilişkisine, çizgi roman tarihi boyunca Superman’in insani tarafını canlı tutmak için yer verilmiştir (Bu bağlamda DC Comics yazarlarının neden The New 52’de Superman’i Lois Lane’le değil de Wonder Woman’la ilişkiye soktuklarını anlamak çok güç). Superman’in Lois’i kaybetmesinin nelere mal olacağını 2013 yılında NetherRealm Studios’un geliştirdiği Injustice: Gods Among Us adlı bilgisayar oyununun senaryosunda görebilirsiniz. Hatta aynı yıllarda yayınlanan çizgi romanı da yakın zamanda Türkçe olarak Çizgi Düşler tarafından yayınlandı ve sitemizde Injustice – Superman Zıvanadan Çıksa Ne Olurdu? adlı bir tanıtım yazımız da var.

Çizgi Roman Göndermeleri

Yönetmen Zack Snyder, çizgi roman karelerini başarılı bir şekilde beyaz perdeye yansıtabilmesiyle ünlü bir yönetmen. Bunu daha önce 2006 yılında Frank Miller’ın aynı adlı grafik romanından uyarladığı 300 adlı filmde ve Alan Moore’un yine aynı adlı grafik romanından uyarladığı 2009’da gösterime giren Watchmen’de gayet iyi başarmıştı.

Ancak Batman v Superman tek bir çizgi romandan uyarlama değil. Snyder ve senaryo ekibi de bunu bir avantaj olarak kullanarak birden fazla hikayedeki sahnelerin benzerlerini filme eklemiş. ÖzellikleThe Dark Knight Returns adlı çizgi romandan pek çok sahneyi filmde gördük. Batman ve Superman’in dövüş sahneleri ve yörüngede nükleer bomba sebebiyle bir süre etkisiz kalan Superman’in görüntüsü bunlardan en aklımda kalanlar oldu. Ayrıca Flash’ın geldiği sahne de Crisis On Infinite Earths’ten esinlenilmiş. Bruce’un rüyasında gördüğü sahnelerin fikirleriyse bir hayli Injustice serisini andırıyordu.

Yorumlar