Batman v Superman: Dawn of Justice – Analiz, Tahmin ve Anekdotlar

Batmobil

Christopher Nolan’ın, 2005 yılında yayınlanan Batman Begins projesi henüz yapım aşamasındayken ilham almak için ne yaptığını hiç duymuş muydunuz? 60’lı yıllarda televizyonda gösterilen Adam West’in başrol aldığı Batman dizisinde Batcave olarak kullanılan mağaranın civarlarında takılmış!. Tam olarak Batmobil’in mağaradan çıkış yaptığı o ünlü noktada hem de. Hatta Nolan, ne kadar farklı bir yaklaşımları olduğunu gösterebilmek için yapımcılara ilk gösterdiği prototipler arasında filmde kullanılan Batmobil (tumbler) varmış.

Batmobil, Batcave'den çıkıyor! (1966)

Batmobil, Batcave’den çıkıyor! (1966)

Zack Snyder’a yeni filmlerdeki Batmobil tasarımı sorulduğunda birkaç ilgi çekici açıklama yapıyor: Nolan’ın tumblerı askeri amaçla üretilmiş bir araçtı ve Bruce Wayne rengini değiştirerek kullanmaya başlamıştı. Snyder’ın filmde kullandığı Batmobil ise Batman tarafından kendi ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış gibi görünmesi için uğraşılmış. Ayrıca araç gerçekten çalışır durumdaymış, dekoratif olmaktan fazlasıymış. Snyder, seriye ait filmler yayınlanmaya devam ettikçe Batman’in ihtiyaçlarına göre Batmabil’in de evrilmeye devam edeceğini söylüyor.

Lex Luthor Biliyor muydu?

İşte, filmle ilgili düşününce kanımı donduran şey bu oldu. Acaba Lex Luthor gelecekte olacakları biliyor muydu? Eğer Lovecraft’ın Cthulhu mitosunu konu alan hikayelerine aşinaysanız, başka boyutlardaki yaratıklarla iletişime geçen araştırmacıların yavaş yavaş (Bazen hızlıca) akli dengelerini kaybettiğini bilirsiniz. Acaba Luthor’un başına da bu mu geldi? Belki de Luthor, Darkseid’in Apocolips ordusuyla birlikte geleceğini biliyordu!

"Şeytanlar altımızdaki cehennemden gelmez, gökyüzünden inerler."

“Şeytanlar altımızdaki cehennemden gelmez, gökyüzünden inerler.”

Hatırlayın; Luthor Senatör Finch’e şeytanların gökyüzünden geleceğini söylemişti. Hatta çalışma odasındaki tabloyu ters astırma sebebinin de bu olduğunu söylemişti. Orada “şeytan” derken Superman’i kastetmediğini düşünürsek Luthor, Darkseid’den haberdar olmalı. Hatta teorimi bir adım ileri götüreyim: Belki de motherbox’ın varlığından haberdar olduğunu bildiğimiz Luthor, makineyi kullanarak belki de Darkseid’le iletişime geçmiş, hatta bir anlaşma yapmıştı. Belki Darkseid’in gelişine Dünya’yı hazırlamak için Superman’in ortadan kaldırılması gerekiyordu ve diğer meta-insan tehditlerinin de gözden kaçmaması gerekiyordu! Düşünsenize… Luthor’un zihni, dünya dışı istilacılarla işbirliği içindeyken ne kadar sağlıklı kalabilirdi ki?

“The Red Capes Are Coming… The Red Capes Are Coming…”

Hazır Luthor’dan konu açılmışken, onun bir söylediği “Red capes are coming… red capes are coming…” repliği, ilköğretimde tarih dersi okumuş Amerikalılar’ın için kolay, bizler içinse fark etmesi biraz zor bir gönderme. Türkçeye “Kırmızı urbalılar geliyor… Kırmızı urbalılar geliyor” diye çevrilen bu replik, Paul Revere’ye bir gönderme. Revere, Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında önemli rol üstlenmiş bir vatanseverdir. Ben henüz çocukken kendisini “Kırmızı ceketliler geliyor! Kırmızı ceketliler geliyor!” diye at üstünde bağırarak milisleri uyaran halini, şimdi hangisi olduğunu hatırlayamadığım bir çizgi film ya da çocuklara yönelik bir yapımda görmüştüm ve aklımda yer etmişti. Bu çizgi filmin (ya da her neyse artık) hangisi olduğunu hatırlatana bir yemek ısmarlarım! Neyse…

Paul Revere'nin tarihi "Geceyarısı Sürüşü" 18 Nisan 1775

Paul Revere’nin tarihi “Geceyarısı Sürüşü” 18 Nisan 1775

Revere, tarihe Boston’dan Lexington’a doğru yola çıkan İngiliz ordusunun (‘Kırmızı Ceketliler’, yani ‘Red Coats’) geldiğini bir gece yarısı atına atlayarak dörtnala yetişerek milisleri uyarmasıyla geçmiştir. DC Süper Suçlu Dosyaları: Lex Luthor adlı yazımızda yazarlarımızdan Ataberk Bozkurt‘un da bahsettiği gibi; Luthor kendisini tarihi kişiliklerle özdeşleştirmeye bayılır. Söz konusu sahnede Luthor, Senatör Finch’e Superman’in bir işgalci kuvvet olduğunu, kendisinin de bir vatansever olarak onu uyardığını vurgulamaya çalışıyordu.

Yakaladığım Anekdot ve Easter Egg’ler

  • Ailesinin öldürüldüğü trajik akşamda Bruce ve ailesi “Mark of Zorro” adlı filmden çıkıyorlardı. Bu, Batman’in yaratılış hikayesine bir göndermeydi. Zira DC Süper Kahraman Dosyaları: Batman adlı yazımızda da belirttiğimiz gibi; Rob Kane, Batman’i yaratırken Zorro’dan esinlenmiştir.

zorro

  • Çok önemli bir anekdot sayılmaz, ama Batman’in annesi Martha Wayne’i Lauren Cohan, Babasını ise Jeffrey Dean Morgan canlandırıyor. Her ikisi de şu anda The Walking Dead adlı dizide oyuncu.
  • Wayne aile mezarlığında Thomas ve Martha Wayne’in ölüm tarihinin 1986, yani Crisis on Infinite Earths olayının bittiği tarih olduğunu görebilirsiniz. 1986, DC evreni için büyük bir dönüm noktasıdır.
  • Filmin girişinde ve sonunda Bob Kane’in adı yanında Bill Finger’ın da adının eklenmiş olması mutluluk verici bir durum. Bu konuyla ilgili detayları Batman v Superman’de Batman’in Yaratıcısı Bill Finger’e Saygı Duruşu adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.
  • Wallace Keefe’in evindeki masasında açıkça 1938 yılında Superman’in ilk kez okuyucuyla tanıştığı Action Comics #1’in kapağındaki pozun aynısına sahip bir fotoğraf vardı. Action Comics #1’e bir diğer referans da, Perry White’ın “Artık 1938 yılında değiliz!” demesiydi. Bu ilk sayıya gönderme olmakla beraber aynı zamanda bunun çizgi romanlardakinden farklı bir hikaye olduğunun bir kere daha diyaloglarla altının çizilmesiydi.
  • Batman ve Superman’in dövüştükleri terk edilmiş binanın duvarlarında Riddler’ın sembolü boyanmıştı.
  • Lex, Zod’un cesedini Doomsday’e dönüştürmek için sıvının içine bıraktığında bilgisayar Kandor’lu olduğundan bahsediyor. Kandor, Brainiac tarafından minyatür boyutlara getirilmiş bir Krypton şehrinin ismidir. Bu hikayeler Superman tarihinin en saçma hikayeleri arasında yer alır.
Şişedeki Krypton şehri Kandor

Şişedeki Krypton şehri Kandor

  • Lex Luthor mahkum edildiğindeki numarasını (16-TK-421) hemen cep telefonuma kaydetmiştim, zira kesin bir gönderme olduğunu düşünüyordum Meğersem TK-421, 1977’de yayınlanan Star Wars Epidose IV’te Luke ve Han Solo’nun kılık değiştirmek için bayılttığı stormtrooper’ın numarasıymış.

Yorumlar