Bir Garip Adem: The Man from Earth

Bilimkurgu denince aklınıza ne geliyor? Cevabınız, uzay gemileri, katil robotlar, seksi uzaylılar, zaman yolculukları veya ışın tabancaları ise, sizi şimdiden uyarıyoruz. “The Man from Earth”, bu algınızı kökten değiştirecek ve sizi bu türü yeniden tanımlamaya davet edecek.

Senaryosunu “Star Trek” ve “Twilight Zone” serilerinin yazarlarından Jerome Bixby’nin ölüm döşeğinde tamamladığı “The Man from Earth”, yalın dekoru ve abartısız oyunculuklarıyla gözlerinizden ziyade, zihninize hitap eden bir yapım.

the-man-from-earth-all

Üniversitede tarih profesörü olan John “Oldman”, bir gün hiçbir gerekçe göstermeden görevinden istifa eder. Bunun üzerine iş arkadaşları hem bu ani istifanın nedenini öğrenmek hem de John’a veda etmek için evine sürpriz bir ziyaret yaparlar.

Başlangıçta suskun kalan John, daha sonra eğlence olsun diye mi yoksa gerçekten taşımak zor geldiği için midir bilinmez, arkadaşlarına bir hikaye anlatır. Bu hikaye 14.000 yaşında ve insanlık tarihinin dönüm noktalarına tanıklık etmiş bir adamla ilgilidir. Bu ilginç sohbet, John’ın hikayesindeki kahramanın kendisi olduğunu söylemesiyle birlikte, yerini gergin bir sessizlik ve meraklı bakışlara bırakır.

the-man-from-earth-ellen-crawford-richard-riehle

Şaşkınlıklarını yendikten sonra, alanlarında uzman olan arkadaşları John’ı, biyolojik, antropolojik, arkeolojik ve teolojik açıdan bir dizi sınava tabi tutarlar. John’ın verdiği makul ve hazır cevaplar, bu eğlenceli beyin jimnastiğini, kendi bilgilerinin çoğunu çürüten bir meydan okumaya dönüştürür. Giderek zorlaşan sorular ve istikrarı bozulmayan cevaplar, başta kendilerinden emin profesörleri meraklı birinci sınıf öğrencilerine dönüştürür.

the-man-from-earth-william-katt-alexis-thorpe

“The Man from Earth”, eşsiz bir fikir ve bilgi zenginliğiyle, devasa bir bütçeye ihtiyaç duymadan (örneğin yalnızca 200.000$), bilimkurgu filmi yapmanın mümkün olduğunu gösteren bir el kitabı olarak arz-ı endam ediyor.

İnsan zihnini imkansıza açan ve bunu da türlü bilim dallarından zarif referanslar alarak yapan film, bize bir süreliğine de olsa insanoğlunun sonsuz aptallığı karşısında bilge olanların çaresizliğini ve mecburi kayıtsızlığını görme şansı veriyor.

the-man-from-earth-david-lee-smith

Filmden Anektodlar

  • Filmin yapımcılarından Eric D. Wilkinson, “Gelecekte dosya paylaşımı konusunda şikayet etmeyeceğim, bir sonraki filmimi yaptığım zaman paylaşıma kendim açacağım.” sözleriyle, bu filmi izin almadan internette paylaşan kullanıcılara teşekkür etmiş ve filmin tanıtımının onlar olmadan bu kadar iyi yapılamayacağını ifade etmişti.
  • Filmin bir kısmında geçen “Akıl sağlığı için eve gidip Star Trek izleyeceğim” diyen Antropolojist Dan (Tony Todd), orijinal Star Trek serisinin 7 bölümünde ve bilgisayar oyununda, Biyolog Harry (John Billingsley), Star Trek: Enterprise ve Jerome Bixby’nin yazdığı birkaç bölümde, Psikiyatrist Will Gruber (Richard Riehle) ise Star Trek: Next Generation, Star Trek: Voyager ve Star Trek: Enterprise’da konuk oyuncu olarak yer almıştır.
  • Yönetmen Richard Schenkman, filmin müziklerini yapan ve İngiltere’de yaşayan Mark Hinton Stewart ile hiç tanışmamış, süreç boyunca telefon üzerinden iletişim kurmuşlar.
  • “The Man from Earth”, Jerome Bixby’nin yazdığı son senaryo olmasına rağmen, aslında bu düşünce 50 yıldan fazladır Bixby’nin aklındaymış. Hatta John karakterine, yazdığı Star Trek: The Original Series’in, Requiem for Methuselah isimli bölümde Flint adıyla yer bile vermiş.
  • Önümüzdeki yıllarda “The Man from Earth” filmini, dizi olarak izleyebilme şansımız olacak. Kickstarter sitesinde başlattıkları projeye fon sağlanmış.

Yorumlar