Captain America: Civil War – Analiz, Tahmin ve Anekdotlar

Black Panther

T’Challa’dan “Karakter Motivasyonları” başlığı altında da bahsedebilirdim, ancak özellikle sona bıraktım. Black Panther’i canlandıran Chadwick Boseman’ın karizmatik oyunculuğundan tutun da, harika kostüm tasarımı ve olağanüstü estetik dövüş stiline kadar kusursuz bir Black Panther’le tanıştığımızı düşünüyorum. Her ne kadar insanlar Spider-Man’e daha çok odaklanmış olsa da, ben tıpkı Iron Man 2’de Black Widow’un, Avengers: Age of Ultron’da ise Vision’un öne çıkması gibi, bu filme de T’Challa’nın damgasını vurduğunu düşünüyorum. Haydi itiraf edin, 2018’de gösterime girecek Black Panther filmini siz de sabırsızlıkla bekliyorsunuz öyle değil mi?

Efsane savaş sahnesinden birkaç saniye öncesi

Filmin sonunda intikamın herkesi içten içe kemirdiğini, kendini kemirmesine artık izin vermeyeceğini söyleyerek Zemo’nun hayatını bağışlaması, hatta intihar etmeye kalktığında onu engellemesi bence bir süper kahramandan beklenebilecek en şık hareketti. T’Challa ile ilgili bizzat özene bezene yazdığım şöyle süper kahraman dosyası var:

Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Black Panther

Yakaladığım Anekdotlar

 • Winter Soldier’ı aktive etmek için kullanılan kodları inceleyince çıkarabildiklerim şunlar oldu: “9”, “17”, “homecoming” ve “freight car”. 9, aynı zamanda mitolojik bir yaratık olan Hydra’nın başlarının sayısı. 17, Bucky Barnes’ın doğum tarihi olan 1917. Homecoming, 2017’de gösterime girecek olan yeni Spider-Man filminin adı. Freight car (vagon), ise Captain America: First Avenger’da Bucky’nin bir vagondan düşerek öldüğü(!) sahneye gönderme.
Falcon ve Redwing

Falcon ve Redwing

 • Falcon’un “Redwing” adlı uçan cihazı, çizgi roman evreninde (Earth-616) aynı isme sahip gerçek bir şahin.
 • Cenaze sahnesinde yeğeni Sharon Carter’ın teyzesi Peggy Carter’dan yaptığı alıntı, aslında Amazing Spider-Man: Civil War adlı hikayede Captain America’nın Spider-Man’e ettiği sözlerdi.
 • Captain America ve Winter Soldier’ın Romanya’daki bina içindeki dövüşleri, 2002 çıkışlı The Bourne Identity adlı filmden esinlenilmiş. Hatta Winter Soldier’ın terastan atlama sahnesi de 2007’de gösterime giren Bourne Ultimatum’daki benzer sahneyle neredeyse aynı. Bu esinlenmenin sebebi, Jason Bourne karakterinin Winter Soldier’a çok benzemesi olabilir. Zira her ikisi de ölüm makinesi ve her ikisi de geçmişlerinde şimdi hatırlamadıkları şeyler yapmış. Bu arada benzer bir merdiven dövüş sahnesinin Netflix’te yayınlanan Daredevil’in ikinci sezonunda da bulunduğunu belirtmek isterim.
Bourne ve Bucky

Bourne ve Bucky

 • Winter Soldier’ın hapisten kaçtığı sahnede Black Widow, Bucky gırtlağını sıkarken “En azından beni tanıyabilirdin!” diyor. Çizgi roman evreninde Natasha, “Red Room” adlı Sovyet eğitim tesisinde Winter Soldier’la tanışıyor ve aralarında bir ilişki yaşanıyor. Belki sinematik evrende de böyle bir ilişki yaşanmış olabilir. Muhtemelen bunu öğrenmek için Black Widow’un solo filmini beklememiz gerekecek.
 • Tony, Natasha’yla Hulk hakkında konuşuyor ve orada olsa onlardan taraf olmayacağına karar veriyorlar. Haklılar, zira Thaddeus Ross, kızı Betty Ross’ile olan ilişkisinden ötürü Hulk’tan nefret eder. Detayları 2008 yapımı The Incredible Hulk’ta izleyebileceğiniz gibi, ülkemizde Marmara Çizgi tarafından yayınlanan Marvel Renkler Serisi‘ndeki Hulk: Gri adlı hikayeden de okuyabilirsiniz.
T'Challa bunu görmek istiyorsu muhtemelen

T’Challa bunu görmek istiyordu muhtemelen

 • Black Widow, T’Challa ile konuşmak için otoparka indiğinde Wakanda’lı bir kadın koruma tarafından uzaklaşması için tehdit ediliyor. T’Challa’da “Bunu görmek isterdim!” diyor. Çizgi roman evreninde (Earth-616) Black Panther’in, yani Wakanda kralının yakın koruması olan ve tamamı kadın savaşçılardan oluşan bu birliğe “Dora Milaje” adı verilir. Black Widow’un çizgi romanlarda bir Dora Milaje üyesiyle dövüşmüşlüğü var. T’Challa’nın sözü, buna bir gönderme.
 • Hawkeye’ın Ant-Man’i okun ucunda fırlatması, ilk olarak Avengers #223’te yaşanmıştır. Hatta söz konusu sayının kapağında direk bu sahne vardır.

cover

 • Şimdi sıkı durun, zira yakaladığım en sıkı anekdota geldi sıra! Ant-Man’in Iron Man’in zırhının içine girmesi daha önce çizgi romanlarda gerçekleşmişti. Nedense internette hiçbir easter egg yazısında henüz fark edilmemiş bu. 1980’de yayınlanan Iron Man #133’te Hulk’la yaptığı bir savaştan (ve kazandıktan sonra) Iron Man zırhı arıza yapar ve Tony içinde hareketsiz şekilde hapis kalır. İçerideki arızayı onarmak için Ant-Man zırhın içine girer ve tıpkı filmdeki gibi, zırhın içindeki yangın söndürme sistemiyle de başı derde girer. Asıl bomba şu: Bu macera Türkiye’de yayınlanmıştı. Hem de Sabah gazetesi tarafından. Yaşı 35 üstü olanlar hatırlayacaktır; Sabah, fasiküller halinde siyah beyaz Demir Adam maceraları vermişti. Hatta ilk sayısıyla birlikte hepsinin içine gireceği cildi de vermişti. Yıllar boyunca aklımın bir köşesinde kalan bu bilgiyi filmde görünce hatırladım ve biraz arşivi karıştırınca sayıyı buluverdim. Bunu hatırlayanlar hele bir adım öne çıksın!
 • Spider-Man’in Ant-Man’i (yoksa Giant Man mi demeliydim?) indirmek için kullandığı manevra, Star Wars: Empire Strikes Back’teki bir sahneye göndermeydi. Filmde Direnişçiler, AT-AT adlı dev araçların ayaklarını Snow Speeder kullanarak kablolarla birbirine bağlamışlardı.
İşte Star Wars: Empire Strikes Back'teki o efsane sahne!

İşte Star Wars: Empire Strikes Back’teki o efsane sahne!

 • Tony, Sibirya’da Cap ve Bucky ile ilk karşılaştığı sahnede Bucky’ye “Manchurian Candidate” dedi. Manchurian Candidate, 2004 yılında gösterime giren ve Denzel Washington ve Liev Schreiber’ın başrol aldığı bir filmin adı. Filmde savaş gazilerinin Amerika Başkanına suikast düzenlemek üzere beyinlerinin yıkanması konu ediliyor. Göndermeyi anladınız sanırım.

Yorumlar