Gerçek Bir Efsane: Rocky Serisi Bölüm 3

 

Tam da kaçınmak istediği durumla yüz yüze kalan Adonis, bir yandan bunu düşünürken diğer yandan da Rocky’nin lenfoma kanseri olduğunu öğrenir. Rocky’nin karısı Adrian da kanserden öldüğü için Rocky kemoterapiyi reddeder. Adonis ise durumu öğrendiğinde ancak Rocky tedavi görürse Creed soyadını kullanarak şampiyon ile dövüşeceğini söyler. Nihayetinde Rocky tedaviye, Adonis de antrenmanlara başlar.

Büyük dövüş gelip çattığında ise Adonis doğal olarak favori değildir ancak maç boyunca ortaya koyduğu ruh ile sempati toplamayı becerir. Şampiyona karşı sonuna kadar ayakta durur ve maçı puanla kaybeder. Buna rağmen artık Creed soyadını kucaklamaya başlar ve sağlam bir boks kariyeri sunacağının emarelerini gösterir. Bu arada Adonis, annesinin maç öncesi gönderdiği o efsane bayraklı şortu giymeye başlamıştır.

rockyy6

Bu filmde Rocky’nin kanseri vakasının yanı sıra, Adonis’in kız arkadaşının kalıcı olarak duyma sorunları yaşaması da enteresandır. Tüm seri gibi, son filmde de insanlar sıklıkla sağlık sorunları ile boğuşmaktadırlar. Bu haliyle bakılırsa filmler ilham verici olduğu kadar gerçekçidir de…

Bu arada, üçüncü filmin sonundaki kayıt dışı Rocky / Apollo maçını kimin kazandığını da bu filmde Rocky, Adonis’e söyler. Sizce kim olabilir?

IMDB: 8.0
Rotten Tomatoes: %94

Filmlerdeki Diğer Karakterler

Yukarıda filmleri tanıtırken, karakterlerden zaten bahsetmemize rağmen bu alt başlığı yazma gereksinimi duydum. Zira Rocky karakterinin çekiciliğini yaratan etmenlerin başında, diğer karakterlerin Rocky ile oluşturduğu tezatlıklar geliyor. Bu karakterlerin Rocky ile olan farklılıkları, baş roldeki adamı daha net bir şekilde görmemizi sağlıyor.

rockyy7

Apollo Creed

Apollo, Rocky’nin sadece rakibi olan bir boksör olarak görülemez. Dikkatli bakıldığında Apollo, serinin esas hikayesini şekillendiren adamdır. Nasıl mı?

  • Ünlü olmayan bir boksörle dövüşme fikri Apollo’dan gelir.
  • Bu aday boksörler arasından Rocky’i bizzat kendisi seçmiştir.
  • İkinci filmde kazanmış olmasına rağmen Rocky ile tekrar dövüşüp kaybetmiş ve diğerinin şampiyon olmasını sağlamıştır.
  • Üçüncü filmde Rocky’i tekrar boksa döndürmüş ve eğitip tekniğini geliştirmiştir.
  • Dördüncü filmde ölerek, Drago ile karşılaşmanın zeminini hazırlamıştır.

Temelde Muhammed Ali’den ilham alındığı oldukça bellidir. Siyahi, hızlı, aşırı teknik, rakiplerine sataşan ancak bunu yaparken sempatik olmayı beceren, medyatik bir ikondur. Rocky’nin aksine ring dışında da başarılı bir iş hayatı kurabilmiştir. Boks yapmaktan asla vaz geçmediği için kendi ölümünü hazırlamış olsa da serinin en etkileyici karakteri olması kaçınılmaz hale gelmiştir.

apollo1

Adrian Balboa

Yukarıda da bahsettiğimiz o ünlü ağzı burnu kırılmış halde “Adriaaaannnnnnn” diye bağırma sahnesini herkes bilir ancak Adrian’a ait detaylar çok azımızın aklındadır.

Adrian, Rocky’nin arkadaşı Paulie’nin evde kalmış kız kardeşidir. Paulie, Adrian çalışıp para kazanmasına rağmen kız kardeşini kendi sırtındaki yük olarak görmektedir. Bu yüzden kardeşinin erkeklerle çıkmasını ve bir an önce evlenmesini ister.

Adrian ise gereğinden fazla içe kapanık ancak bir o kadar akıllıdır. Kitaplara ve buz patenine düşkündür. Nihayet Rocky ile çıktıklarında bile çekingenliği üzerinden atması epey zaman sürmüş, sıklıkla Rocky’nin kendini sorgulamasına neden olmuştur. Ancak evlendikten sonra, genelde eşinin sağlığını ön planda tutsa da, Rocky’nin biraz daha akıllanması ve durulmasına neden olan esas karakterdir. Silik gibi görünse de her açıdan Rocky’nin zıttı gibidir.

Belki de bu yüzden mükemmel bir çift portresi oluşturmayı becerebilmişlerdir.

edriyın

Pet shoptaki kızdan, Dünya şampiyonunun karısına

Mickey Goldmill

Rocky’nin eğitmeni, akıl hocası, baba figürü… Kendisi de eski boksör olan Mickey huysuz, bozuk ağızlı, bazen ırkçı ve kadın düşmanı olabilen enteresan bir karakter. Rocky dahil herkese karşı sabırsız olmayı becerse de, boks işinden ve tüm sektörden çok iyi anlayan yaşlı Mickey, sıklıkla Rocky’den vazgeçse de yıllar boyunca eski öğrencisine kızgın kalabilmiştir.

Buna rağmen Rocky için her daim en iyisini istemiş, kendisi de öğrencisini oğlu gibi görmüştür.

Ceket babamındı büyüyünce giyersin dediler 80 yaşına geldim hala içine sığamadım.

Ceket babamındı büyüyünce giyersin dediler 80 yaşına geldim hala içine sığamadım.

Paulie Pennino

Rocky’nin en yakın arkadaşı. Nereden bakarsanız bakın bir pislik olarak görebilirsiniz. İlk filmde önce Rocky gibi mafya adına çalışıp adam dövmek ister ancak arkadaşı tarafından ısrarla bu işin dışında tutulur. Sonrasında Rocky’nin ününden yararlanmak ister, buna izin de verilir ancak paraları har vurup harman savurur. 6. filmde bile Rocky’nin lokantasında yiyip içmekten vazgeçmez.

Bu yazı, "Rocky Serisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar