Gerçek Bir Efsane: Rocky Serisi Bölüm 3

Kardeşi Adrian’ı yük olmakla suçlasa da esasen kendisi Adrian’a hayatı boyunca yük olmuştur. Rocky’nin kariyeri ilerlerken bir şekilde akrabalık bağlarını da kullanarak arkadaşına tutunmayı sürdürür ancak kendi başına herhangi bir iş beceremez.

Yine de tüm diğer karakterler gibi o da Rocky’i gerçekten sevmekte ve yeri geldiğinde gerekli desteği vermektedir.

Getirin abicim paraları bende dursun ne var?

Getirin abicim paraları bende dursun ne var?

Son Söz

Rocky serileri sıklıkla “Adamın birinin dayak yiyip sonra karşısına çıkanı dövmesi”  ya da “Sporlu bokslu film” şeklinde özetleniyor. Esasında filmlerin özeti kayıplara ve yere düşmeye rağmen kalkmak, halkın ve çevrenin sevgisini kazanmak, kendine güvenmek şeklindedir.

İlk filmde hem Rocky hem de çevresi (özellikle de Adrian Pualie ve Mickey) dibe vurmuş karakterlerdir ve Rocky maçı kaybeder. İkinci filmde Rocky gözüyle ilgili sağlık problemleri yaşar ve maddi açıdan zorluklar yaşanır, çıktığı maçı da ucu uzuna kazanır. Üçüncü filmde zirvededir ancak hızlıca dibe vurup tekrar zirveye çıkar, dostu ve hocası (hatta baba figürü) Mickey’i kaybeder. Bu filmlerdeki isimsiz maçları kazanır ancak Lang ile olan maçlarda durum bir bir yapılır.

Dördüncü filme sağlık açısından kafa travması riski ve Apollo’nun ölümü darbe vurur, görünen resmi maçı kazanır. Beşinci filmde maddi açıdan yine gerilemiş ve eski semtine geri dönmüştür. Resmi bir maça da çıkmaz bu kez de oğluyla iletişim sorunları yaşar, oğlu gibi gördüğü öğrencisi tarafından ihanete uğrar. Altıncı filmde Adrian ölmüştür, oğlu ile iletişim sorunları devam eder, yaşlı bir adam olarak lisans almaya ve standart yaşlılık sorunları ile uğraşmaya çalışır, çıktığı resmi maçı yine kaybeder. Son filmde iyice yaşlanmıştır, kanser ile uğraşır, yine hastanelerde vakit geçirir.

MCDROCK EC014

Görüleceği gibi Rocky karakteri hayatı boyunca, her konuda sıklıkla kaybeder ancak geri dönmek için hep mücadele eder, kayıplarının yasını tutar, sağlığı ile uğraşır ancak kim olduğundan ödün vermez. Karakter olarak gittikçe yaşlanıp olgunlaşır ancak genel hal ve tavrı ile sempatik duruşu hiç bir zaman değişmez.

Bu yüzden sırf o karakterin hayatından bir kesit izlemek için bile olsa Rocky filmleri kendini seyrettirmeyi başarıyor. Yine de maksimum keyif alınması için filmlerin üst üste izlenmesi şiddetle tavsiye edilir.

Bu yazı, "Rocky Serisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar