Gerçek Bir Efsane: Rocky Serisi Bölüm 1

Bu Dünya üzerinde yaşayıp, Rocky karakterini bilmeyen pek fazla insan yoktur herhalde. Ne de olsa, an itibariyle 41 yıl ve 7 filmlik bir bir süreye yayılmış, tüm popüler kültüre pek çok açıdan damga vurmuş bir seriden bahsediyoruz.

Fakat Rocky serileriyle ilgili, bazı konuların çok iyi bilinmediği ya da yüzeysel geçildiğini düşünüyorum. Örneğin; Rocky, yani serinin ilk filminin 1976 yılında en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dalında Oscar aldığını kaç kişi biliyor? Aynı filmin en iyi aktör, aktris, yardımcı kadın, yardımcı erkek, özgün senaryo, müzik ve ses dalında da aday olduğunu eklemek gerekir. Doğal olarak filmin o sarsıcı etkisi, devam filmleri çekildikçe düşmekle birlikte, serinin ve Stallone’un popülerliği de artmıştır.

Bu yazıda, filmin yazılmasından, Stallone’un kariyeri üzerine etkisi, filmografisi gibi görece olarak sıkıcı detaylarından fazla bahsetmemeye çalışacağım. Bunun yerine filmlerin hikayeleri, bir bütün olarak kurguları ve karakterleri gibi, bizim daha çok ilgimizi çeken konulardan bahsedeceğim.

Artık söylemeye gerek olmamakla birlikte, 41 yıllık filmlerde de “SPOILER” diye zırvalayan olabilir diye aşağıda bolca spoiler olabileceği bilgisini de verelim.

Not: Başlamadan önce müziği ve coşkuyu da verelim:

Bir Karakter Olarak Rocky

İlk filmin başında, Rocky’i en saf haliyle görürüz. İtalyan kökenli bir ailenin, eğitim almamış erkek çocuğu olarak en akla yatkın işi yapmaktadır. Rocky Balboa, yerel bir mafyanın haraç toplayan part-time adamlarından biridir! Evet, Rocky kendi çapında belalı bir adamdır ancak sıklıkla yumuşak kalpli davranmaktadır. Anthony Gazzo isimli bu şahsın “parmaklarını kır” dediği adamların bile “Bir sonraki aya ödeyeceğim abicim. Söz!” demelerine inanıp mümkün olduğunca güç kullanmaktan kaçınmaktadır.

Fakat Rocky eğitimsiz olmasına rağmen cahil değildir. Burada gözünüzde kendini geliştirmiş, entellektüel birikimi olan bir adam canlanmasın. Rocky, eğitimsiz olduğunun ve kafasının çok fazla çalışmadığının bilincinde bir karakterdir. Bu yüzden cahil sıfatı doğru bir tanımlama olmaz. Sevgilisi Adrian’la ilk dönem sohbetlerinde bir kez aralarında şöyle bir diyalog geçer:

Adrian: “Annem, senin tipindeki bir kız hiç bir şekilde koca bulamaz bu yüzden kafanı kullanmalısın derdi”
Rocky: “Babam da senin kafan fazla çalışmıyor, en iyi kaslarını geliştirmen derdi. Hey bak birbirimize ne kadar benziyoruz”

Cigara var mı cigara?

Cigara var mı cigara?

Bu diyalog, ilk dönem Rocky karakterinin çok net bir özetidir. Evet Rocky pek akıllı değildir, ancak kendince belli bir bilgelik taşır. Elinden geldiğince hayatta kalmak ve kendince (mümkünse dürüst) bir saygınlık edinme peşindedir. En çok takıldığı konuysa, kendisine serseri ya da hırbo olarak çevirebileceğimiz “bum” şeklinde hitap edilmesidir. İşe yaramaz, mafyatik, kaba ve eğitimsiz italyan kökenli  gençlerden biri olmak istememektedir. Ancak acınası bir şekilde, nasıl daha farklı bir saygınlık kazanacağını da bilemez.

Bu yazı, "Rocky Serisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar