Gerçek Bir Efsane: Rocky Serisi Bölüm 1

Rocky 2

İkinci film, 1979 yılında çekilmesine rağmen, ilk filmin bittiği dakikalardan başlar. Rocky ve Apollo hastanededirler. Büyük dövüşlerden çıkan çoğu boksör gibi kontrol altında tutulmaktadırlar. Tabi ikisinin de tipi oldukça kaymıştır. Bu sırada Rocky, Apollo’nun yanına gider ve saygıyla sorar:

“Hey şampiyon ben Rocky, benimle gerçekten ciddiye alarak dövüştün mü yoksa bu bir tür kurgu muydu?”

Evlenmeden olmaz aşkım - Evlendik biz yaaa yeter

Evlenmeden olmaz aşkım – Evlendik biz yaaa yeter

Apollo ise her şeyini ortaya koyduğunu söyler, Rocky tatmin olmuş bir şekilde odasına döner ve uyur. Fakat Rocky’nin  gözü ilk filmde çok ciddi darbe almıştır ve retina yırtığı tespit edilmiştir. Doktorlar dövüşmeye devam ederse kalıcı körlük yaşayabileceği konusunda uyarılarda bulunurlar. Rocky, zaten kendinden beklenenden çok fazlasını yapmış olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden kendince zirvedeyken profesyonel dövüşü bıraktığını düşünmektedir.

Aynı dönemde Rocky küçük çaplı bir ün kazanmış olduğu için bir kaç ufak reklam anlaşmasına imza atmıştır ve belli oranda bir refah sağlamıştır. Bu sırada Adrian’e de evlenme teklif etmiş, küçük ve gösterişsiz bir törenle evlenmişlerdir.

Rocky, kazandığı üç beş kuruşu pervasızca harcar ve kendilerine ihtiyaçları olandan çok daha büyük bir ev ve hoş bir araba satın alır. Adrian bunları istemese de bir noktadan sonra Rocky’nin istediğini görür ve karşı çıkmaz. Fakat hazıra dağ dayanmayacaktır.

Üç beş kuruş para kazansa da stil hep aynı "bum"

Üç beş kuruş para kazansa da stil hep aynı “bum”

Apollo ise son dövüşlerinden sonra sürüyle eleştiri almıştır. Taraftarlardan bir çoğu Apollo’nun ünlü olduğu için hakem kararı ile kazandığını, maçın düzmece olduğunu iddia ederler. Ailesi, yakın çevresi, hocaları ve menajerleri Apollo’ya Rocky ile olan dövüşü unutup yeni rakiplere odaklanmasını söylemelerine rağmen gururlu bir dövüşçü olarak Apollo, Rocky’e karşı olan galibiyetinin tam perçinlenmediğini düşünmektedir.

Böylelikle Rocky ile dövüşmeyi kafasına koyar, kendini hazırlamaya başlar ve medya önünde Rocky’i tahrik edip küçümseyerek yeni bir dövüşe davet eder. Apollo dövüşü hafife aldığını, bu alt sınıf boksöre bir şans verdiğini ancak şimdi tekrar dövüşmek istediğini söyler. Rocky ise hem sağlık sorunları, hem Adrian’ın istememesi nedeniyle dövüşü reddeder. Artık boksu bırakmış, farklı işler aramaktadır.

Bu yazı, "Rocky Serisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar