Gerçek Bir Efsane: Rocky Serisi Bölüm 1

Fakat Rocky’nin herhangi bir eğitimi ve kariyeri yoktur. Hazır parası da hızla tükenmektedir ve Apollo’da Rocky’e oradan saldırabileceğini fark eder ve mali açıdan Rocky’i sıkıştıracak bazı planları da devreye sokar. Nihayetinde Rocky yeni evini kaybeder, yeni arabasını yok pahasına satar ve eski virane evine, yeni eşi Adrian ile beraber tekrar taşınır. Buna rağmen Adrian yeni bir dövüşü istemez zira Rocky’nin kör kalma ya da ölme riski olduğunun farkındadır.

rocky12

Al sana! Al sana!

Tüm bunlara rağmen bir noktada Rocky’nin kararı döner ve tekrardan Apollo ile dövüşeceğini söyler, aynı dönemde çocukları da olmuştur ve ismini Rocky Jr. koymuşlardır. Tabi çiftimiz beş parasız oldukları bu dönemde, Adrian da eski işine geri dönmek zorunda kalır.

Dövüşe hazırlık döneminin başlarında, Rocky isteksiz çalışır zira Adrian’ın kendisini desteklemediğini bilir fakat bir noktada Adrian, Rocky’nin düzgün çalışmazsa çok kötü bir dayak yiyeceğini fark eder ve Rocky’e zarar gelmesini istemediği için kocasını desteklemeye başlar. Bu  noktadan sonra Rocky tekrardan, bir önceki dövüşte olduğu gibi hızla çalışmaya başlar ve şekle girer.

İkinci filmin dövüş sahnesinde hem Apollo, hem de Rocky’nin hazırlıklarını izleriz. İki tarafın da hocalarının farklı taktik yaklaşımları olur, ikisi de işi ciddi tutarlar. Ve tekrardan ringe çıktıklarında, bu kez ilk filmdeki kadar vasat ve ezik bir Rocky yoktur. Apollo halen favoridir ve her açıdan daha iyidir. Fakat Rocky’de de ciddi bir ilerleme olmuştur.

rocky10

İlk dövüşlerinde Apollo o ünlü Sam Amca kostümü ve Amerikan bayraklı şortunu giyip resmen bir şova gelmişken, ikinci dövüş zamanında Apollo bu maskaralıkları bırakmıştır. Bir şovmen gibi değil, bir boksör gibi ringe gelir, bu kez normal kırmızı bir şort giyer. Rocky ise ilk filmdeki beyazın yerine bu kez siyah şort tercih etmiştir.

Dövüşün başlarında Apollo yine üstündür ve teknik açıdan yine rakibini ezmektedir. Fakat dövüş ilerledikçe Rocky irade gücüyle maça tutunmaya devam eder. Dövüşün sonunda ise ikisi birden yere düşerler fakat bir kaç saniye kala Rocky ayağa kalkmayı başarır, Apollo ise başaramaz.

Böylelikle Rocky bir ünvan mücadelesini kazanır ve yeni Dünya ağır siklet boks şampiyonu olur.

IMDB: 7.1
Rotten Tomatoes: %73

Rocky Serisine dair yazacaklarım, ilerleyen haftalarda devam edecek. Tekrar izlemek isteyenlere, iyi seyirler.

Bu yazı, "Rocky Serisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar