Gerçek Bir Efsane: Rocky Serisi Bölüm 1

Açıkçası Apollo müthiş bir boksördür. Vasat boksörlerle dövüşmeyi kendin ününe ve tekniğine sürülecek leke olarak görmektedir. Bu tartışmalar sırasında Apollo (aynı zamanda pek çok sektöre el atmış, fena olmayan bir girişimcidir) ortaya bir fikir atar.

Daha önceden büyük arenalarda boy göstermemiş, Amerika’nın farklı bir alt kültür grubunu temsil edecek ve medyanın bir ihtimal parlatabileceği (sunulabilir-satılabilir-pazarlanabilir) ünsüz bir boksörle dövüşecektir. Apollo, Amerikan yoluna ve herkesin bir gün şans bulabileceği fikrine inanmaktadır. Bu fikrin üzerine düşünürler ve sürüyle yerel boksörü incelerler. Nihayetinde Italian Stallion (İtalyan Aygırı) lakaplı Rocky Balboa, Apollo’nun dikkatini çeker. Dikkatini çekmesinin sebebi kariyeri ya da özellikleri değil, aradıkları kriterlere uymasıdır. Yaşı ilerlemiş ve uygun bir şans elde edememiştir, bir başarısı yoktur, ilgi çekici bir ismi vardır. Amerika’da bolca bulunan İtalyan etnik kökeni temsil etmektedir.

rocky6

İşte Rocky sırf bu nedenler yüzünden bizzat Apollo tarafından seçilir. Her ne kadar hocası “solak bir boksörü tehlikeli” olarak nitelendiriyor olsa da, Apollo için Rocky bir sinekten daha fazla tehdit oluşturmamaktadır. Nihayetinde Apollo’nun ısrarı üzerine Rocky, sürüyle boksör arasından seçilir ve menajerler Rocky’ i bulmak için Mickey’nin salonuna giderler.

Burada filmin önemli bir dönüm noktası olur. Rocky ilk etapta Apollo ile dövüşmek istemez ve korkar! Evet Dünya ağır siklet şampiyonun kendisinden kaç gömlek üst olduğunun farkındadır. Fakat nihayetinde teklif kabul edilir. Bu sırada Rocky ile Mickey arasındaki ilişkinin tansiyonu da gider gelir, Rocky bir dönem kafasını veremez ve sürekli Mickey tarafından aşağılanır.

Aynı dönemde, Rocky yakın arkadaşı olan Paulie ve özellikle onun hayvan dükkanında çalışan kız kardeşi Adrian ile vakit geçirmektedir. Rocky, ne yaparsa yapsın, Pauile’de kardeşinin dışa açılmasını istemesine rağmen, bir türlü Adrian ile bir buluşma ayarlayamaz. Adrian, ağabeyi Paulie ile yaşayan zeki ancak aşırı içe kapalı genç bir kızdır. Film boyunca Rocky ve Adrian ilişkisi de adım adım ilerlemeye devam eder.

Küçükken hep kasap olmak isterdim!

Küçükken hep kasap olmak isterdim!

Eninde sonunda Rocky, Adrian ile ilişkisinin itici gücü ve Mickey’in yönlendirmeleri ile dövüşü kabul eder ve çalışmaya başlar. Bu çalışma sahneleri, serinin en ünlü noktalarıdır ve sonraki filmlerde de Rocky’nin sıradaki dövüşe hazırlık dönemleri filmlerin temposunun arttığı ve motivasyonel yönünün ilerlediği yerler olarak hafızalarımızda yerini alır.

Rocky çalışırken oldukça geleneksel ve ucuza elde edilebilecek yöntemlere baş vurmaktadır. İyi arkadaş olmalarına rağmen çıkarcı ve kendi çapında bir pislik olan Paulie ile tartışmaları sırasında sinirlenip, Paulie’nin çalıştığı et deposundaki kuzu butlarına vurur ve bunun iyi geldiğini fark eder. Sonrasında ile çalışırken depoya gidip, etlerle çalışmaya devam edecektir. Ayrıca Philadelphia sokaklarında ve ünlü mekanları arasında koştuğu sahneler ve doğal olarak Eye of the Tiger şarkısı da unutulmazlar arasındadır.

Bu yazı, "Rocky Serisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar