Gerçek Bir Efsane: Rocky Serisi Bölüm 3

Serinin 6. filmi sayılan Rocky Balboa ile seriye devam ediyoruz…

Altıncı film, beşinciden tam 16 yıl sonra yani 2006 yılında çekilmiştir. Gerek beşinci filmin görece başarısızlığı, gerekse seri filmlerin belirli dönemlerde tepki toplamasından sonra araya ciddi bir süre girmiştir. Zaten filmin adının Rocky 6 yerine Rocky Balboa olması da farklı bir hikaye anlatacağının özeti gibidir.

Bu filmde Rocky artık gerçekten yaşlıdır. Adrian ölmüştür, oğlu Robert büyümüş özel sektörde beyaz yakalı bir delikanlı olarak kendi hayatını yaşamaktadır. Rocky ise eski mahallelerinin civarında hoş bir restaurant açmış, içini renkli kariyerinden sahnelerle süslemiş bir şekilde işletmecilik yapmaktadır. Yaşlı bir adam olsa da hayatında boşluk vardır, sevdiği Adrian’ı artık yoktur, oğlunu nadiren görmektedir ve elinde bir tek kötü mizaçlı ve yaşlanıp iyice huysuzlaşmış olan Paulie kalmıştır.

Kasaplık ve odunculuktan vazgeçtim, işletmeci olacağım dostum!

Kasaplık ve odunculuktan vazgeçtim, işletmeci olacağım dostum!

Filmin ilk bölümünde Rocky ve oğlunun hayatlarına şahit oluruz. Robert, babasının devasa büyük gölgesinden kurtulup kendi kariyerini yapmaya uğraşmaktadır. Rocky ise oğlunun mutluluğunu istemekte ancak plazalarda, iş hayatında kendini ezdirdiğini görüp üzülmektedir.

Alttan devam hikayede ise Mason “The Line” Dixon isimli, o dönemin Dünya şampiyonu olan boksörün kariyerini parça parça izlemeye devam ederiz. Mason oldukça yetenekli bir boksördür ancak Lang kadar olmasa da kötü bir şöhreti vardır. Belki boksun eskisi kadar popüler olmamasından, belki de aşırı başarılı olmasından mıdır bilinmez, eskinin efsaneleri kadar çok ilgi ve sevgi görmez.

Tam o günlerde, bir spor programında eğlence amaçlı simülasyon yapılır. Bu simülasyonda çeşitli veriler bilgisayara girilerek Mason ile Rocky’nin şampiyon olduğu dönemdeki hali arasında sanal bir dövüş yapılır ve doğal olarak (bu bir tv şovu olduğu, Rocky de halen çok sevildiği için) Rocky bu simülasyonu kazanır.

Aynı günlerde, Rocky’de ilk filmde küçük bir çocuk olarak kısa bir sahnede görünen eski komşusu Marie ile görüşmeye başlar. Marie orta yaşlara gelmiş, ergenliğin son dönemlerindeki çocuğunu tek başına büyütmeye çalışan bir annedir. Rocky ile duygusal yakınlığı artarken, oğlu da Rocky’nin hayatına bir şekilde dahil olur. Rocky’nin iletişim sorunları yaşadığı oğlunun yerine, beşinci filmde Tommy’i koyması gibi bu filmde de Marie’nin oğlu Steps’i koyması güzel bir göndermedir.

rockyy2

Tüm bunlara rağmen Rocky yaşlı bir adam olarak sıkılmaktadır ve tekrar bir şeyler yapmak için yerel federasyona lisans başvurusunda bulunur. Amacı bir kaç amatör maça çıkmak ve kendini eğlendirmektir. Fakat simülasyon ile üst üste geldiğinde Rocky, Mason ile dövüşecek şeklinde esprili haberler dönmeye başlar. Fazla sevilmeyen ve kendini halka kabul ettirmek isteyen Mason ise “Rocky ile dövüşsek onu pataklardım” şeklinde çıkışlar yapar. Rocky bunu önemsemese de geri adım atmaz. Esasında Mason olmasa da birileri ile dövüşmeyi istemektedir.

Nihayetinde federasyon tüm fiziksel kriterleri karşılıyor olmasına rağmen Rocky’e lisans vermekte direnir, burada federasyona karşı Rocky bir çeşit mücadele başlatır. Oğlu ise bu sırada babasını “tam biraz geri plana çekilmiştin ben kendi hayatımı kuruyordum sen yine ünlü Rocky olarak ön plana çıktın ben de halen Rocky’nin oğlu olarak görülüyorum senin yüzünden işimde yükselemedim” şeklinde zırvalamaya başlar.

Rocky’de oğlunun bu dırdırından üzülür ve tartışsalar da sonrasında barışacaklardır. Fakat Rocky nihayet lisansını almayı başarır, bir şekilde gösteri amaçlı olsa da şampiyon Mason ile dövüşü ayarlanır. Esasında bu maç gösteri açısından çok büyük önem taşıyıp, büyük gelir sağlayacak olsa da Mason için çok kötü bir tercihtir.

Kazanırsa yaşlı bir adamı dövmüş olacak, kaybederse yıllar önce sporu bırakmış bir adama yenilmiş olacaktır. Buna rağmen dövüşü kabul eder ve Mason / Rocky maçı ayarlanır. Rocky de doğal olarak bu maçı kendince ciddiye alıp, oğlunun da desteği ile maça hazırlanmaya başlar.

rockyy3

Dövüşün başında Mason, Rocky’i “Bak gösteri olduğunu unutup yumruk atmaya çalışırsan seni döver kalbini kırarım” diye istemeden tahrik eder. Böylece uyuyan kaplanı uyandırır. Rocky dövüşe her şeyini verir, yaşlı ve ağır olduğu bellidir ancak buna rağmen güçlü vuruşları vardır ve iradesi ile dayanıklılığı baki kalmıştır. Zaten ilk vuruşları alan Mason şaşkınlığı üzerinden atamaz ve kendini dövüşe vermek zorunda kalır. Yine de attığı yumruklarda yuhalanır, açıkçası kendini saçma ve zor bir duruma sokmuştur bir şekilde çıkmaya çalışmaktadır.

Bu yazı, "Rocky Serisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar