Günahıyla Sevabıyla – Suicide Squad

Uzun uzadıya filmi artısıyla, eksisiyle ele almadan önce gönül rahatlığıyla şunu belirtmek istiyorum size. Film oldukça eğlenceli, gidin izleyin. Fast & Furious serisi gibi, Warcraft gibi, Ant-Man gibi eğlencelik bir film. Alt metin aramanızı gerektirmeyen, kasıntı felsefi diyalogları olmayan, hayatın amacını keşfetmek veya ölüm ve yaşam arasındaki harmoniyi ele almak gibi bir derdi olmayan, mizah ve aksiyon temelli bir çizgi roman uyarlaması. O yüzden bunun bilincinde olarak filmi izleyenlerin son derece eğlenceli vakit geçirip filmi beğeneceklerini düşünüyorum. Eğer filmi izlemediyseniz bundan sonrası SPOILER barındırır, şimdiden söylemiş olayım.

Filmin Günahları

  • Bir çok kişi Joker ve Harley Quinn arasındaki romantik ilişkinin gereksiz ve yanlış olduğuna yönelik eleştiriler yaptı ve buna katılmamak elde değil. Neticede Joker, Harley Quinn’e her türlü fiziksel şiddeti uygulayan, deyim yerindeyse köpek muamelesi çeken birisi. İşin tuhafı, tüm bu yaptıklarına rağmen Harley onu deli gibi sever ve her seferinde ona geri döner. Onların delilikleri ilişkilerinin her saniyesine yansır, bu yüzden ilginç bir ikilidirler. Filmde Harley Quinn’i kurtarmak için Joker’in sürekli efor sarf etmesi ve ona aşık olması karaktere ihanettir bence. Fakat bunu çok dert etmedim, çünkü sinematik evrende Batman de dahil birçok karakter henüz karakter gelişimini tamamlamamış halleriyle seyirci karşısına çıktı. Joker ve Harley Quinn arasında görmeye alışık olduğumuz ve görmek istediğimiz o çarpık ilişki belki de çekilecek bir solo Batman filminde işlenecektir. Ya da ben öyle umut edip kendimi kandırıyorum.
  • Yeniden çekimler ve üstünkörü oluşları filmde çok göze batıyordu. Hadi bir karar alıp ek sahne çekiyorsun, insan bir bakar ben bunu hangi sahnenin devamına veya öncesine koyacağım, orada karakterler ne yapıyor nasıl yapıyor diye. Bu tarz geriye dönük bir tasarım yapmazsan eklediğin sahneler öncekilerden kopuk olur ve direk göze batar. Öyle ki, final savaşında Enchantress bir sahnede ak pak iken diğerinde kir pas içindeydi. Warner Bros’un her filme kafasına göre müdahale etmesi son bulmazsa DC’nin evren kurma macerası çok uzun sürmez.

joker-harley-quinn

  • Joker’in kesilen sahneleri, Joker’in kesilen sahneleri ve Joker’in kesilen sahneleri. Batman v Superman: Dawn of Justice‘den biliyoruz ki, stüdyo kurgu yapmayı yeni öğrenen stajyerlere DC filmlerini emanet ediyor. Çünkü sahneleri öyle bir kesip birleştiriyorlar ki, ana mevzu yok oluyor ve seyirci bu karakter olmasa da olurmuş diye düşünüyor. Batman v Superman: Dawn of Justice’de bunu Superman için yaptılar, bu filmdeyse belli ki Joker için yapmışlar. Çünkü Joker hikayede olmasa, sadece flashback olarak görsek filmin ana hikayesinde hiç bir şey değişmeyecek neredeyse. O zaman bu adam niye var filmde? Eğer uzatılmış versiyonu çıkarsa bu durum değişebilir. Belki de Joker’in Harley’nin etrafında bu kadar dolanmasının veya filme zırt pırt girip çıkmasının çok daha kritik bir sebebi vardır.
  • Rick Flag ve vasıfsızlığı çok göze batıyor, sahneleri aşırı sıkıcı ve oyuncu vasat. Film boyunca adam hiç bir şey yapmadı, hiç bir işe yaramadı. Ekibe Deadshot liderlik etti, zaten ekip de onu lider olarak gördü. Rick Flag Deadshot’ın, Joel Kinnaman ise Will Smith’in ağırlığı altıda ezilmiş maalesef. Enchantress ile arasındaki aşk da son derece yanlış bir hamle olmuş. Sen Amerika’nın en iyi askerlerinden birisi ol, sonra git sana emanet edilen aşırı güçlü cadıyla fingirde. Ve işverenlerin bunun olacağını önceden hesaplayıp bu olasılığın üstüne koca bir birim kursun. Nasıl bir öz geçmişi varsa artık böyle bir intiba bırakmış patronlarında…
  • Filmin en büyük günahı ise kuşkusuz ana kötünün yetersiz ve gereksiz olması. Suicide Squad dediğimiz takımın görevi ya bir hedefi indirmektir ya da o hedefi kurtarmaktır. Bu adamların amacı dünyayı kurtarmak olmamalı, çünkü o derece büyük bir durumda insanlar sorar Batman, Wonder Woman ve Flash nerede?” diye. Ayrıca her film gökyüzünde bir portal açıp, ışık gösteri yapıp, CGI ile bütçe şişirip, bir şehri yerle bir edeceksek işimiz var demektir. DCEU 3 film çekti ve hepsinde de şehir yıkımı, portallar, enerji patlamaları vs vardı. Bunun her filmin nihai sonu olamayacağını birisi öğretir umarım Warner Bros’a. Marvel bunun farkında olduğundan ona göre hareket ediyor. Artık darısı DC’nin de başına. Aksi halde Enchantress gibi normalde oldukça güçlü ve popüler olan bir karakteri sebepsiz yere tribe sokar, “İnsanlar bize tapmıyor, hepsinin elinde iPhone var. Hadi yok edelim dünyayı.”  tarzında son derece ucuz motivasyon kaynağı yazar, sonra da bir sniper, bir hırsız, bir de deliye öldürtürsün.

Yorumlar