Mr.Nobody: Seçmek ya da Seçmemek, İşte Tüm Mesele Bu!

Önce felsefik bir alt metin ile hikayesini kurup üstüne bilimsel bir katman inşa eden yönetmen son olarak Nemo’nun bilinçaltını da bize göstererek sci-figazm yaşatıyor resmen. Inception’dan önce çekilen ve Inception’dan daha iyi bir şekilde bilinç altı mevzusunu görsel olarak işleyen bu sahneler oldukça değerliydi film için. Nemo burada kendi bilinç altında kapana kısılı. Agresif ve gergin, herkes aynı giyiniyor ve renk skalası koyu kırmızı, lacivert ve gri gibi sert renkler. Çünkü tren garında bir karar vermesi gerekiyor ama bütün olasılıkların kötü olduğunu görüyor. Çıkış yolu arıyor ve yol işaretlerini takip edip TV’nin olduğu eve geliyor ve Yaşlı Nemo ile konuşuyor. Yaşlı Nemo ona “Burada yoksun, varlığın yok.” diyor.  Aslında burada yönetmenin bilinçaltını üçe bölüp, üç katmanlı bir bilinç yaptığını fark ediyoruz.

6

Se-Le-Na, Selena, Selena

İlk katman Truman Show tarzı bir yerde kapalı kalan 34 yaşında ki Nemo, ikinci katman gelecekteki yaşlı Nemo, üçüncüsü ise boş sinema salonunda film izleyen 9 yaşında ki Nemo. Parçalı bilincin toplanması ise 34 yaşında ki Nemo’nun TV de, gelecekteki yaşlı Nemo ile konuşması ile gerçekleşiyor. Yaşlı Nemo ona “Bu konuşmaları zamanında ben yaptım, hepsini yazıya döktüm.” diyor. Yani, yaşlı Nemo 34 yaşında Truman Show tarzı dünyaya hapsolan Nemo aslında. Yakalanıp akıl hastanesine kapatılışının üzerinden yıllar geçtikten sonra alacağı hali. Yaşlı hali 34 yaşında ki halini uyandırınca bilinç birleşiyor ve 9 yaşında ki Nemo tüm olasılıkları bilerek seçim yapmanın imkansız olduğunu anlayıp seçim yapmıyor orta yola sapıp bilmediği daha doğrusu ön göremediği bir hayata başlıyor.

Bu seçim yapmama seçimi zamanın geriye sarmasına sebep oluyor. Nemo seçim yapınca seçmediği tüm olası evrenler çökmeye başlıyor. Çökme sahnesini de zamanı geriye alarak göstermiş yönetmen çünkü Hawking’e göre zaman Big Bang’den bile önce de var olan tek şeydir. Bu yüzden çöküş olurken zamanın varlığı yok olmuyor, geriye doğru gidiyor her şey. Zaman gerçekten de bir gün geri akar mı sizce? Ya da zaman sadece size spesifik olarak geriye aksın ister miydiniz? 

Yorumlar