Suicide Squad – Ha Gayret DC, Az Kaldı…

Yoksa Film mi Kötüydü?

Şimdi diyebilirsiniz ki “Abartmıyor musun?” da filmlerde bu takım sahneleri yorumlansın diye koyuyorlar. Düşünülmüş detaylara sahip bir filme de berbat diyemeyeceğim. Eksikleri var, biraz bahsettim. Batman v Superman kadar da dağılmamış film ama “Filmin tamamını görmek istiyorsanız DVD alın!” diye taktik uyguluyorlar, ayıp ediyorlar.

Filmin en sevdiğim sahnesi olan “Ekiple bardayız” kısmını biraz açmak istiyorum. Yukarıda bahsettim, biraz da bu konu başlığında açmak istiyorum. Sahnenin filmde olma sebebi “kabullenme” fikri. Task Force X’deki kişiler hayatın onlara çelme takmasıyla yere çakılmışlar ve aşağıdan baktıkları zaman aslında herkesin aynı seviyede olduğunu fark etmişler. Harley, Killer Croc’a çirkin dediğinde aldığı “Ben güzelim.” cevabı oradaki karakterlerin bunu kabullendiğini gösteriyor, iki kişi hariç: El Diablo ve Rick Flag. Diablo, ailesini öldürdüğünden dolayı kendini bir canavar olarak görüyor (haklı). Flag, pis işler yapan bir asker olduğu halde kendisini Deadshot’tan üst görüyor. O bara girdiklerinde bu iki karakterin fark ettiği şeyse aslında insanları birbirinden ayıran derin ahlaki çizgilerin olmaması ve sadece yanlış zaman, yanlış yerde olmanın suç olmadığı.

Baya tartışma konusuna döner Joker hakkında kesin bir yorum yapamayacağım çünkü kendisiyle pek haşır neşir olamadık. İlk izlenimim günümüzün “gangster” imajını almışlar. Tıpkı 1989 Batman filminin Joker’inin olduğu gibi. Psikolojik olarak nasıl bir Joker olacağını gelecekteki DC filmlerinde göreceğiz. Jared Leto bu haliyle “Suçun Palyaço Prensi” kafasına uyuyor. Filmdeki Joker’le iki sorunum var: Fragmanlarda bu kadar gösterdiniz filmde niye yoktu? Tamam “Suicide Squad” filminde on dakikadan fazla gözükmesin zaten, ama keşke biraz daha sürpriz kalsaydı fragmanlarda daha çok gördük Joker’i. Tam tersi olmalıydı, fragmanda 1-2 saniye görünüp filmde 10 dakika gözükse eyvallah. Neden daha fazla Joker yok demiyorum bakın, fragmanlarda bu kadar vermeselerdi. Joker’in Suicide Squad filminde 10 dakikadan fazla işi olmamalı zaten. İkinci sorunum da Harley Quinn’le olan ilişkisi. Joker’i sanki Harley’e aşık gibi göstermişler, her ne kadar onu boğularak ölmeye terk etse de. Sonraki filmlerde aralarındaki ilişkinin hasta oluşu ortaya çıkacaktır eminim ki.

Şu gönderme gözlerden kaçmasın.

Şu gönderme gözlerden kaçmasın.

Margot Robbie ve Jared Leto’nun arasındaki kimyayı beğendim, gerçekten iki ruh hastası gibi duruyorlardı özellikle Joker’in Harley Quinn’e yan bakan adama yaptığı “güzellik” sahnesinde. O sahnede adam Harley Quinn hakkında kötü yorum yaptığı anda ölüm fermanına imza atmış oldu, kendisi de bunu fark etti ama Joker’in ölmeden önce onunla kafa bulmasına engel olmadı. Gerçekten Harley Quinn’i öylesine teklif ettiğini kimse düşünmemiştir eminim ki. Harley’i bıraksaydı muhtemelen ısırarak adamın bir yerlerini koparırdı, Joker’in vurmasıyla temiz öldü adam. Ha iki saatlik filmde 10 dakika görünen adam üzerinden filmi değerlendirmek ne kadar doğru? Sakının.

Son Söz

Ben Suicide Squad’a 10 üzerinden 7 veriyorum. Eğlenceli, fakat yapım ekibi kararsız kalmış gibi hissettiriyor. “İşte şurada şöyle müzik kullanalım, karakterleri bir araya getirelim bunlar kötü falan” kafasıyla başlayıp sonra “Ne yapıyoruz biz?” diyip düzeltme yoluna gitmişler anladığım kadarıyla. Sahneleri, karakterleri tek tek düşündüğümüz zaman üzerlerine emek harcanmış, uğraşılmış, ama ana akıma uyalım diye ya budanmışlar ya da hafifletilmişler. Sıradaki Wonder Woman ve Justice League filmine umarım şunları öğrenmiş olurlar. Marvel, kendi tarzını oturttuğu için filmlerini aynı kalitede yapıyor, izleyenler giderken ne izleyeceklerini biliyorlar. DC filmleri Marvel ve Fox stüdyolarını bırakıp kendilerini ayırt edecek bir iş çıkarmalı. Bak karakterler ilginç, alışılmadık işler çıkarabilirsin. Biraz daha gayret gösterseler, oturup düşünseler, biz seyircinin gözünden baksalar olacak bu iş. Darısı sonraki filmlere. Sizin film hakkındaki yorumlarınız nedir?

Yorumlar