Suicide Squad – Olması Gerektiği Gibi

Suicide Squad’dan Bahsetsen Diyorum?

Ben de oraya geliyorum, ama yolda biraz oyalandım, eski alışkanlıklar işte… Suicide Squad’dan gerçekte ne beklemeli Öncelikle film kesinlikle Guardians of the Galaxy’nin açtığı yoldan gidiyor. Peki orada tutan formüller üzerinden ilerliyor mu bir bakalım:

suicide-squad-rain

  • Kural dışı, hatta suçlu olan, ahlaki olarak gri (hatta siyah) yerlerde dolaşan karakterlerden oluşuyor mu? Check!
  • Bu karakterler sadece otoriteyle değil, birbirleriyle de atışıp kavga ediyor mu? Check!
  • Grubun zoraki motivasyonunu sağlayan sert karakter. Check! (Yondu ve Amanda Waller)
  • Daha ön plandaki karakterin motivasyonu sıradan izleyici için daha anlaşılır mı? Check! (Star-lord ve Deadshot)
  • Seksi hatun? Check! (Gamora ve Harley Quinn)
  • Güçlü az konuşan “yaratık”. Check! (Groot ve Killler Croc)
  • Komedi unsuru, lakayıt, daha az güvenilir karakter. Check! (Rocket Racoon ve Captain Boomerang)
  • Ortak düşman. Check! (Spoiler olmaması için isimsiz geçiyorum)
  • Espriler, komiklikler, şakalar. Check!
  • Çok iyi okuyucular hariç çoğu kişinin tanımadığı ve izleyiciye tamamen yeni gelecek olan karakterler. Check! (Hepsi?)

Peki bu şekilde bakarsak Guardians of the Galaxy ile aynı başarıya sahip diyebilir miyiz? Başka ne artılar ve eksiler var?

Guardians of the Galaxy’nin artıları; Dünya’da değil, çok daha ilgi çekici yerlerde geçiyor. Mekanlar ve dost ya da düşman tüm karakterler çok daha fantastik. Belirgin bir 80’ler göndermesi mevcut. Ağırbaşlı olmaktan itinayla kaçınıyor. Fena olmayan bir hikaye.

Suicide Squad’ın artıları; az bilinen karakterlerin yanına birer tutam, çok bilinen ve marka karakterler. Hepsi Dünya’lı ve insan oldukları için daha anlaşılır motivasyonlar (biri hariç, oraya geleceğim). İyi oyunculuklar.

Peki Suicide Squad İyi mi?

Yukarıdakilerin ışığında ne beklemeniz gerektiğini bilirseniz, bazı önemli eksiklerine rağmen iyi bir “uyarlama” film. Tekrar ediyorum: sinemasever olarak bakarsanız iyi bir film olmayabilir, zira ana hikaye oldukça zayıf ancak iyi bir “uyarlama”, Guardians of the Galaxy ile benzer şekilde kullandığı kulvarı fena doldurmuyor.

Bilmeyenler olabilir, soldan sağa El-Diablo, Captain Boomerang, Killer Croc, Deadshot, Harley Quinn, Joker, Rick Flag ve Katana

Bilmeyenler olabilir, soldan sağa El-Diablo, Captain Boomerang, Killer Croc, Deadshot, Harley Quinn, Joker, Rick Flag ve Katana

Hikaye zayıf, aksiyon gayet yerinde, efektler vs… can sıkmıyor, müzikler de doğru kullanılmış ve oldukça keyifli, oyunculukları da genel olarak beğendiğimi belirtmeliyim. Yazının başlarında da iyi bir çizgi roman okuru olarak karakterlere daha çok dikkat ettiğimi söylemiştim. Bu yüzden tek tek, karakterler özelinde filmi değerlendireceğim.

Deadshot

Belki içlerinde en çok adam öldüren kişi olmasına rağmen çok daha anlaşılır karakter motivasyonlarına sahip. Zaten Will Smith’e belli bir sempatimiz var, çizgi romana oldukça yakın olduğu gibi iyi bir şekilde canlandırılmış. Hikayede diğerlerine göre daha ön planda ve bu da doğru bir tercih.

Yorumlar