Suicide Squad – Olması Gerektiği Gibi

El Diablo

Benim de bilmediğim ama biraz araştırınca aynı isimli karakterlerden üçüncüsü olan, latin asıllı çeteci Chato Santana olduğunu öğrendiğim karakter. Filmdekiler arasında gerçek meta-insan tanımına uyan kişi olmasına rağmen enteresan kişiliğiyle renk katıyor. Daha önce farklı suç dizilerinde gördüğümüz psikopat ancak duygusal latin karakterleri iyi yansıtmış.

Katana

Diğerlerinin aksine tutuklu ya da suçlu değil. Flag’i korumak ve gerektiğinde olaylara müdahale etmek için orada bulunan bir çeşit anti-kahraman. Daha önceden de bildiğimiz arka planına filmde yer verilmesi artı olmuş, dövüştüğü sahneler ve sıra dışı karakteriyle filmde görmekten mutlu olduğum biridir.

Sen Japonsun akıllısın bir kere, bence güçlerimizi birleştirelim ne dersin?

Sen Japonsun akıllısın bir kere, bence güçlerimizi birleştirelim ne dersin?

Slipknot

Niyazi…

Enchantress

Kahramangillerde daha önce detaylıca tanıtılan bu karakteri, filmin en önemli değerlerinden biri olarak görmek gerekiyor. Özellikle ilk ortaya çıktığı sahne, hareketleri, hali tavrı harika olmuş. Ana hikayeyi işleten karakter olarak, hikayeyi ilerletiş şeklini çok yetersiz bulmakla birlikte, tam anlamıyla insan olmayan karakterleri, kendimizle aynı motivasyonlara sahip olarak görmeyi çok önce bıraktığım için belli oranda sempati gösterebildim.

DİKKAT! Alttaki tek paragrafta çok ufak bir SPOILER olabilir!

Cidden artık Yoda gibi çok uzun süredir yaşayan ve çok bilgelik sahibi birini, Enchantress gibi binlerce yıl yaşında ve yarı tanrı olan birini, Ronan gibi bir uzaylıyı, Gandalf gibi bir maiayı vs… artık kendi değerlerimize göre yargılamaktan vazgeçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden Enchantress’in “Demek artık insanlar makinelere tapıyorlar, o zaman alın size makine!” demesini hikaye açısından yetersiz bulsam da, karakteri insan gibi değerlendirmediğim için anlaşılır görüyorum.

Hoş...

Hoş…

Batman

Filmde Batman’in olacacağını artık sağır sultan bildiği için söylemekte sakınca yok. Batman çok kısa sekanslarla birkaç yerde çıkıyor. BvS’de beğendiğimiz Batfleck’in (Batman-Affleck) devamı. Gayet klas, gayet yerinde, gayet korkutucu ve sert. Fakat şu noktaya da değinmeden edemeyeceğim: Benden başka, yakın dönem filmlerinde ona hiç “BATMAN” denilmediğine dikkat eden oldu mu?

Bat of Gotham, Bat guy, Batsy (Harley’in deyişiyle) ya da genelde sadece Bat (The Bat) deniliyor. Ben hiç bir yerde yüksek sesle Batman denildiğini iki filmdir duymadım. Bu isim haklarıyla alakalı değil, orası kesin. Ancak bilinçli olarak da Batman denilmiyor. Belki de “Bat” daha ürkütücü geliyordur kim bilir? Bu konuda fikri ya da bilgisi olanlardan katkıda bulunmalarını bekliyorum.

ss-hero-banner

Özetle…

Suicide Squad, ne beklediğinizi bilirseniz, çizgi romanlara hakimseniz ya da hiç bilmiyor, ancak güzel aksiyon biraz da eğlence arıyorsanız sizi tatmin edebilecek bir film.

Fakat hikaye çok düz tutulduğu gibi, yakın dönem süper kahraman uyarlamalarında sık görülen bazı klişelere sırtını yasladığı için başarılı bulunmama ihtimali de fazladır. Çeşitli mecralarda epey yerin dibine sokulduğunu görmüş olabilirsiniz, iyi bir sinema izleyicisi ve kendi çapında bir çizgi roman meraklısı olarak bu eleştirilere katılmadığımı belirtmem gerekir. İzlerken iyi vakit geçirdim ve çizgi roman asıllarına oldukça sadık kaldıklarını gördüm. Üzerine Batman ve Joker gibi önemli markaları da belli dozlarda verdikleri için filmden tatmin olmuş bir şekilde ayrıldım. Umarım aynısı çoğunuz için geçerli olur. Herkese iyi seyirler…

Yorumlar