Tadına Doyulmaz Bir Sinema Keyfi: Cornetto Üçlemesi

Ülkemizde “Sıkı Aynasızlar” isimli talihsiz çeviriyle gösterilen film, pek çok aksiyon/polisiye filmine yaptığı göndermelerle izleyiciyi keyiflendiriyor.

the-worlds-end

The World’s End

Böyle Kıyamete Can Kurban!

Artık birer yetişkin olan lise arkadaşlarını yıllar sonra yeniden bir araya toplayan Gary, 23 yıl önce başladıkları ancak bitiremedikleri içki turunu bu kez tamamlamaya kararlıdır. “Altın Mil” adı verilen bu kahramanca(!) görev, kasabada bulunan 12 barın her birinde birer bira içmeyi gerektirmektedir. Gary hariç grubun diğer üyeleri için çocukça ve sıkıcı olan bu macera, gecenin ilerleyen saatlerinde bitmemiş hesaplaşmalara ve beklenmedik sürprizlere gebe olacaktır.

Dostluk, aşk, bira ve galaksi dörtgeninde köşe kapmaca oynayan “The World’s End”, insan olmaya dair muhtelif tanımların yanında kendi tarifini de muzip bir dürüstlükle bizlere fısıldıyor.

hot-fuzz-simon-pegg-nick-frost-edgar-wright

Nick Frost, Edgar Wright ve Simon Pegg Hot Fuzz setinde eğlenirken

Üçlemenin en belirgin ortak yanı, filmlerin üçünün de yönetmen (Edgar Wright), senaristler (Edgar Wright, Simon Pegg), yapımcı (Nina Park) ve başrol oyuncularının (Simon Pegg, Nick Frost) aynı olması sayılabilir. Ancak ayrıntılı bakıldığında filmler arasında pek çok ortak özellik bulunduğunu görmek mümkün. Üç filmin türü farklı olmasına rağmen, hepsinde de büyümeye direnen, modern dünyanın karşısında dostluğa, içkiye ve mizaha tutunan karakterler görüyoruz. Bu karakterler bize, mutluluğun birden çok tanımı olduğunu ve önceden yapılmış hazır tariflere uymak zorunda olmadığımızı müjdeliyor.

Benzer önermelerin yanı sıra, Edgar Wright ve Simon Pegg’in artık bizim de aşina olduğumuz “yinelemeli gag” (tekrarlanan eğlendirici ayrıntılar) alışkanlığı, üç filmde de yoğun bir şekilde kullanılıyor. Dolayısıyla izleyici filmleri ne kadar dikkatle izlerse o denli zevk alıyor. Üç filmde yinelenen oyuncular da seriye yakınlık duymamızı sağlayan bir etken. Simon Pegg ve Nick Frost’un yanı sıra, Bill Nighy (Underworld, The Best Exotic Marigold Hotel), Martin Freeman (A Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, The Hobbit), Julia Deakin (Spaced, The First Men in the Moon), Rafe Spall (Prometheus, Life of Pi), Patricia Franklin (Black Books) gibi oyuncular üç filmde de yer alıyor. David Bradley (The Strain, Harry Potter Series) ve Paddy Considine (Dead Man’s Shoes, Pride) ise “Hot Fuzz” ve “The World’s End”de karşımıza çıkıyor.

Filmde yer alan referans ve ayrıntılarla izleyicisine duydukları saygıyı her fırsatta gösteren ekip, ortaya defalarca sıkılmadan izlenebilecek bir film serisi koymuş. Herkese bü üçlemeyi seyretmelerini şiddetle tavsiye ederim.

the-worlds-end-paddy-considine-edgar-wright-simon-pegg-rosemund-pike

The World’s End setinde yönetmen Edgar Wright oyuncularla

Filmlerden Anektodlar:

  • Yönetmen George A. Romero, “Shaun of the Dead” filminden o kadar çok etkilenmiş ki, Edgar Wright ve Simon Pegg’i kendi zombi filmin “Land of the Down”da zombi olarak oynatmış.
  • “Shaun of the Dead”de yer alan zombilerin çoğu “Spaced” dizisinin hayranlarıymış. Figüranlarlarla bir web sitesi üzerinden iletişime geçen ekip, her bir oyuncuya günlük 1 pound ödemiş.
  • “Hot Fuzz”da Nicholas’ın elini bıçaklayan Noel Baba’yı yönetmen Peter Jackson, Nicholas’ın eski sevgilisini ise Cate Blanchett canlandırıyor.
  • Jim Broadbent 2004 BAFTA’da Edgar Wright ve Pegg’in yanına giderek, bir filmlerinde oynamak istediğini söylemiş. Wright ve Pegg de Frank Butterman rolünü, Broadbent için yazmış.
  • Daha önce James Bond’u canlandıran Timothy Dalton “Hot Fuzz”da, Pierce Brosnan ise “The World’s End”de oynuyor.
  • Simon Pegg, Edgar Wright ile birlikte yeni bir üçleme yapacaklarının haberini vermiş.
  • “Shaun of the Dead” ve “Hot Fuzz”da yer alan Dylan Moran, Bill Bailey, Tamsin Greig’in birlikte oynadığı “Black Books” isimli bir dizi vardı. Diziye Simon Pegg ve Nick Frost konuk oyuncu olarak katıldı.
  • “Big Train” isimli skeç programında Simon Pegg’in birlikte rol aldığı Kevin Aldon “Hot Fuzz”da, Mark Heap ise “The World’s End”de yer aldı.

Yorumlar