Terminator Genisys – Analiz, Tahmin ve Anekdotlar

Bir “Villain” Olarak John Connor

John hakkındaki ilk büyük soru işareti Kyle’ın geçmişe gönderildiği sahnede oluştu. John ile ilgili teorilerimizi yenimizde saklayarak ve John’ın “iyi” olduğunu umarak Kyle’la birlikte 1984’e gittik. John’ı hastanede gördüğümüzde karışık duygular içindeydik. (Yalnız tüm aileyi sonunda bir arada gördüğüm için çok mutlu olduğumu belirtmeden geçemeyeceğim.) Paps John’ı vurduğunda ise karışık duygular yerini meraka bıraktı.

Terminator-Genisys-MovieHDwallpaper-7

John’ın “The Avengers”ta Loki tarafından efsunlanan Hawkeye misali, zikri sabitken fikrini değiştirmesi Skynet’in yeni politikasının ne kadar etkili olduğunu anlamamızı sağladı. “Ben ne makineyim, ne de insan” derken John, aslında ikisinden de fazlası olduğunu söylüyordu. Şahsi fikrim iki tarafın da en üstün özelliklerine sahip olan bu melezin, insan ve makina evriminin bir sonraki halkası olduğu yönünde.

Bu noktadan sonra filmin kötü adamı ne T-800, ne T-1000 ne de T-X oluyor. Sadece insanken bile tüm makina ordusunu dize getiren John Connor, yeni formuyla Terminator serisindeki en tehlikeli “villain” haline geliyor. Serinin tüm filmlerinde insan direnişinin umudu olan John Connor’ın, Skynet’in umudu haline gelmesi fikri “John Connor’ı kötü adama çevirme fikri çok klas” diyen James Cameron’a göre de cesur bir karar.

terminator-genisys-john-connor

“John Connor” Efsanesinin Sonu

İnsanoğlunun kurtarıcısı, ulu önder John Connor ‘ın metamorfoza uğrayarak taraf değiştirmesi, dengeleri sarssa da yıkmıyor. Bu da 31 yıl boyunca bize vazgeçilemez olarak sunulan John Connor isminin bir tabudan ibaret olduğunu ve asıl kerametin T-800’de olduğunu gösteriyor. Çünkü o kimi destekliyorsa insanlığın umudu o oluyor. Sonuçta filmin ismi “John Connor” değil “Terminator” Yine de devrim niteliğindeki bu değişikliğin, serinin muhafazakar hayranlarını hüsrana uğrattığını da belirtelim.

Genisys nedir?

Eski zaman çizelgesinde askeri bilgisayar sistemleri için makine üreten Cyberdine Şirketi, John’ın sihirli dokunuşuyla birlikte, tüm insanlığın her an bağlı kalabileceği -muhtemelen de kalacağı- “Genisys” adında bir işletim sistemi üretiyor. Bu sistem, modern yaşamın vazgeçilmezi olan tüm bilgisayar ve bilgisayar kontrollü cihazları birer “Truva Atı” haline getiriyor. Skynet’in kısa vadedeki planını öğrensek de uzun vadedeki nihai amacını anlayamadan film bitiyor. Sonraki filmde bu amacı öğreneceğimizi tahmin ediyorum.

Terminator-Genisys-Courtney-Jason-and-Dayo

Skynet, kendisine artık soğuk savaş yıllarının parmağı kırmızı düğmenin üzerinde titreyen öfkeli liderlerini değil; Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg gibi 2000’li ylların bilişim devlerini örnek almıştır. Böylece teknolojinin yavaşlattığı insan evrimini, yine teknolojiyi kullanarak yeni bir yola sokmayı hedeflemek olan Skynet, bunu yaparken yakıp yıkmak yerine daha şık bir yol bulmuştur.

Değişen Yalnız Terminator Evreni Değil

Serinin ilk kuşak filmlerinde, az konuşan, yeni yetme bir ölüm makinası olan T-800, Sarah ile geçirdiği süre boyunca daha sevecen, empatik ve de sempaatik bir ölüm makinasına dönüşmüştür. Yaşlanmanın getirdiği bilgelikle beraber birtakım teknik arızalara da sahip olsa da, sıfırdan bir zaman makinası inşa ettiğini de unutmamak lazım. John Connor’ın da “Sen silinmiş bir zaman dilimindeki kalıntısın” dediği T-800’ün mevcut sistemlere nazaran demode olduğu senaristler tarafından da kabul edilmiş olacak ki, T-800’ü, T-1000 bileşenleriyle birlikte “upgrade” ettiler. Bu son dakika twist’i de sonraki filmi şimdiden merak etmemi sağlayan nedenlerden biri haline geldi.

terminator-genisys-guardian

Filmden Anekdotlar:

  • “Terminator Genisys”, Arnold Schwarzenegger’in sonunda ölmediği ilk Terminator filmi.
  • Filmde Kyle Reese, “Tanıştığımıza memnun oldum” dediğinde Terminator’ün tüm dişlerini göstererek gülmesi, “Terminator 2: Judgement Day” filminden çıkarılmış bir sahneye gönderme. Söz konusu sahnede John Connor, Terminator’e topluma uyum sağlaması için gülmeyi öğretmeye çalışıyor.

terminator-smile

  • Filmde Kyle Resse ve Sarah Connor’ın zaman yolculuğu yaparak San Fransisco’da otoyola çıplak bir şekilde gelmeleri “Terminator: The Sarah Connor Chronicles” dizisine gönderme. Söz konusu sahnede John Connor, Sarah Connor ve Cameron Phillips Los Angeles’da bir otoyola çıplak bir şekilde düşüyorlar.
  • Arnold Schwarzenegger 12 yıl önceki Terminator görünüşüne sahip olmak için (“Terminator 3: Rise of the Machines”) 6 ay boyunca her gün 3 saat egzersiz yapmış.
  • Filmde Kyle Reese’in alternatif bir geçmişe gitmesi fikri “Back to the Future 2” filminin ikinci kısmından ilham alınarak yazılmış.
  • Arnold Schwarzenegger’in yeni filme Terminator olarak geri getirilmesi, 2009 yılındaki “Star Trek”te Leonard Nimoy’un alternatif bir zaman çizgisine gelerek genç haliyle tanışmasından etkilenerek yazılmış.
  • Video oyun geliştiricileri, filmler süresince geliştirilecek oyunlarda kullanılacak detayları doğru şekilde öğrenmek için birkaç gün boyunca sette takılmışlar.
Bu yazı, "Terminator Filmleri Yazı Dizisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar