Titanyum Bedeninin İçindeki Sevimli Çocuk: Chappie

Alın size müthiş bir olay örgüsü, (bu türde alışkın olmadığımız kadar iyi ama belki bu kez biraz yetersiz) karakter yazımı ve çatışma. Beklentileri fazlasıyla yükseltmek istemem ama Chappie, bunların üzerine bir de başarılı görsel efektler katıldığında iyi bir aksiyon/bilimkurgu filminin, iyi bir anlatının sahip olması gereken niteliklere fazlasıyla sahip bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Chappie gibi bir karakteri bir izleyici olarak sevmemek, onun yapay (ama adeta her şeyiyle organik) duygularıyla duygulanmamaya olanak yok. İnsan “robot-polis” olarak tasarlanmış bir metal yığınına nasıl bu denli sempati duyabilir? Bunun cevabı basit tabii: Çünkü kimse ölüm makinesi olarak doğmaz, herkes küçükken masumdur. Yetiştirilme tarzı pek bir önemlidir. Öyle ki, kişiyi bir azize de bir ölüm makinesine de dönüştürebilir. Ama bilincin nasıl bir şey olduğu anlaşılamadığı ve tam da bu yüzden kopyalamadığı için Chappie’deki gelişim ve iyiyle kötüyü öğrenme süreci üzerinden, bildiğimiz bütün kavramları sorgulamak durumunda kaldığımız da bir gerçek.

chappie-3

Filmin oyuncu kadrosu da bence oldukça iyi. Dev Patel çok tipik ama hayalleri olan “nerd” rolünün hakkını bundan daha iyi veremezdi. Pek beğendiğim kadın Sigourney Weaver, aslında alışıldık tarzının dışında karşımıza çıkmadı ama iyi bir performans her koşul altında iyidir. Ben şahsen Hugh Jackman’ın oynadığı her role mutlaka bir şeyler katan, onu geliştiren bir oyuncu olduğunu düşünürüm ve Vincent Moore gibi sığ bir karakteri oynarken bile bunu yapmış olduğu anlaşılıyor aslında. “Sempatik gangsterler” rolünde Güney Afrikalı rap grubu Die Antwoord üyeleri Ninja ve Yolandi Wisser (filmde de aynı isimlerle karşımıza çıkıyorlar) de çok iyi iş çıkarmışlar. Elbette Chappie’ye hayat veren Sharlto Copley’i de unutmamak gerek.

Özetlemek gerekirse, Chappie’nin bu senenin en iyi yapımlarından biri olduğu kuşkusuz bir gerçek. Zaten bu tarza gönül vermiş birçok izleyici çoktan Neill Blomkamp’ı baş tacı etmiş (ya da en azından hakkını vermiş) ve işlerini takip etmeye başlamıştır. Chappie, bilimkurgu meraklılarının kesinlikle kaçırmaması gereken, çok eğlenceli bir film.

İyi seyirler.

Yorumlar