Another: Gerilim Sevdiren Anime

Herkesin Çekindiği Hikaye

26 yıl önce Yomi Kuzey 2-3 sınıfında hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından çok sevilen bir öğrenci varmış. Dersleri, ilişkileri ve sporda çok iyi olan bu kişi 3-3’e geçince aniden ölmüş. Ölüm sebebi hakkında bir çok hikaye var. Neredeyse tüm okul yasa boğulmuş. Arkadaşları, öğretmenler ancak tam bu sırada orada bulunanlardan biri aniden bağırarak “O ölmedi ki!” deyip sırasını göstermiş. O andan sonra herkes bu öğrencinin ölmediğini kabul etmeye başlamış. Sınıfındaki sırası okul dolabı her şey aynı kalmaya devam etmiş. Bütün okul o öğrenci hala yaşıyormuş gibi davranarak yıl sonuna gelmişler. Çekilen yıl sonu fotoğrafında ise bu ölen öğrenci sanki hiç ölmemiş gibi fotoğrafta bembeyaz yüzüyle gülümsüyormuş. Ölen kişinin ismi ise Misaki’ymiş .

Misaki Mei tam bunları söylerken Sakakibara’nın telefonu çalar ve eve dönmek zorunda kalır. Misaki bu hikayenin devamı var diyerek gizemi iyice arttırırken, ertesi gün Sakakibara okulda dolaşmaktadır. Sınıftaki bir kıza Misakiyi sorar. Kız panik olarak o ve sınıf 3-3 hakkında konuşmamalıyız diyerek biraz panikler ve yağmur yağdığı için şemsiyesini almaya gider. Bu sırada Sakakibara yukarı çıkmış, sınıfın dışında Misaki Mei’ye rastlamıştır. Bir anda Misaki ve Sakakibara2yı gören bu kız bir anda elinde şemsiye merdivenlerden koşarak kaçmaya başlarken ayağı kayar ve şemsiyenin üst kısmındaki sivri bölümün üstüne düşerek baya kötü bir şekilde ölür. Tamamen kötülük maksadıyla bu sahneyi gif olarak vermeyi planlıyordum ama malasef istediğim gibi bir şey bulamadım.

umbrella (860 x 493)

Bu kızcağızın ölümünden sonra Sakakibara hemşireden telefon alır ve bir mekanda buluşup konu hakkında biraz tartışırlar. Sınıftaki gariplik ve ağır hava biraz daha artmıştır. Bu sırada Misaki okula gelmemiştir. Bu sebeple Sakakibara Misaki’yi kukla dükkanına ziyarete gider, orada biraz oyalandıktan sonra eve döner ve teyzesine sınıf 3-3 olaylarını sorar ancak teyzesi çok yorgundur ve Sakakibara yine pek bir cevap bulamaz. Kötü geçen bir okul gününden sonra, Sakakibaranın telefonu çalar, arayan hemşiredir ve Misaki isimli bir kızın öldüğünü söyler. Ölen Misaki Mei’nin kardeşidir. Ancak bu sırada asansörün halatlar kopar ve hemşire bu asansörün yere çarpmasıyla hayatını kaybeder. Sınıftaki kasvetli hava iyice artmış, Sakakibara bazıları tarafından düşman olarak görülmeye başlanmıştır. Okul çıkışında Sakakibara sınıftan 2 kişiyle eve dönerken, onlara Misaki ve sınıf 3-3 olaylarını sorar. İçlerinden kalp sorunları nedeniyle beden eğitimi derslerine katılamayan çocuk anlatmaya karar verir. Ancak anlatmaya başlayınca bir anda kalp krizi geçirir ve o da ölür.

Misaki’ye giden Sakakibara hikayenin devamını öğrenmek ister. Hikayenin devamı ise beklenildiği gibidir. Ölen birini ölmemiş gibi kabul eden 26 yıl önceki sınıf 3-3 bu sınıfa ölüleri çağıran bir yer haline getirmiştir. Ve her sene daha önceden ölmüş bir kişi bu sınıfta veya sınıfa etki eden biri olarak sınıf 3-3’e katılmaktadır. Öldüğüne dair bir şey bilenlerin ise hafızaları değişmektedir. Ayrıca ölünün kendisi de, öldüğünü bilmemektedir. Sınıf 3-3’te fazladan bir ölü insan olarak yer işgal ettiği için nisan ayından başlayarak sınıf 3-3 ten biri ya da ailesi veya bu sınıfın öğretmenleri ölmektedir. Bir nevi lanete dönüşmüş bu olay, okulda sadece sınıf 3-3’ü etkilemektedir. 26 yıldır devamlı olarak bu ölümler gerçekleşmiş, sadece 1 yıl bu ölümlerin önüne geçilebilmişti. Ancak onunda nasıl olduğunu da bilen herhangi birini bulmak neredeyse yok.

another

Bugünkü sınıf 3-3’ün Misaki Meiyi tamamen dışlaması ve yok gibi davranmasının sebebi ise; bu lanet sebebiyle fazlalık olan ölü kişi yerine bu şekilde var olan biri yok sayarak lanetten kurtulmak. Another ismi de buradan geliyor. Misaki kendine ‘olmayan’ derken kastettiği de bu. İşe yaramamasının sebebi ise Sakakibara’nın Misaki Mei ile konuşması ve bunu diğerlerine sürekli olarak sorarak onlara Misaki’yi hatırlatmasından kaynaklanıyor. Düşündükleri bu sistem de işe yaramayınca karakterlerimiz lanetin işlemediği “1” yılda mezun olan birilerini aramaya ve laneti durdurmanın yolllarını aramaya başlayacaklardır ve acaba içlerinde olan ve aslında daha önceden ölmüş olan kişi kim?

Yorumlar