Bir Babanın Ve Kızının Sımsıcak Hikayesi: Amaama to Inazuma

Animenin çizimlerinde diğer animelere kıyasla herhangi bir farklılık yok. Rengarenk mekanlar ve sevimli karakterleri ile tam bir aile animesi 🙂 Animenin yıldızı küçük Tsumugi’ye bayıldığımı söyleyebilirim. Barakamon’daki Naru’nun yüzde yüz akrabası olan Tsumugi hal ve tavırları ile şüphesiz animenin odak noktası. Ayrıca seslendirmesi de inanılmaz tatlı. Garip ama tatlı bir şekilde “ottusan” deyişi var ki, duymanız lazım. Tsumugi’yi seslendiren 2005 doğumlu Endou Rina profesyonelliği ile seyyu ablalarıyla yarışıyor. Ayrıca kendisinin Barakamon’da Naru’nun arkadaşı Hina’yı seslendirdiğini de belirtmek isterim.

animeaak-com-amaama-to-inazuma-01-720p02161621-39-46

Komedi unsurları ise anime tam bir komedi animesi olmadığı için fazlaca abartılmamış. Aşırı mimik kullanımı ve kaba deyişle cıvıma bu animede yok. Bunların dışında animenin müzikleri de türüne uygun olarak aile kavramı ruhunu yaşatan sevimli müzikler. Animenin açılış parçası “Harebare Fanfare” çok eğlenceli. Kapanış parçası “Maybe” ise bu tarz animelerde genelde olduğu gibi daha duygusal.

Amaama to Inazuma’nın yönetmen koltuğunda Tarou Iwasaki var. Kendisi çeşitli türlerdeki animelerde yönetmenlik ve bölüm yönetmenliği yapmış durumda. Another, Darker Than Black: Gemini Rue, Denno Coil, Fullmetal Alchemist, Higashi no Eden ve daha sayamadığım birçok animede görev almış. Demek istediğim, anim emin ellere teslim edilmiş. Stüdyo TMS Entertainment ise altmışlı yıllardan bu yana yüzlerce projeye imza atmış sağlam bir anime stüdyosu. Üstelik sadece Japonya ile sınırlı kalmayıp Batman: The Animated Series, Bionic Six, Gargoyles, Superman: The Animated Series gibi Amerikan yapımlarına da el atmışlığı var. Animenin mangası 2013 yılından bu yana devam ediyor. Dolayısıyla anime serisinin tam bir finali yok. Daha çok sezon finali tadında, açık kapı bırakılmış.

animeaak-com-amaama-to-inazuma-01-720p02597521-40-18

Amaama to Inazuma, baba – kız ilişkisini işleyen, izledikçe karnınızın acıkmasına sebep verecek olan eğlenceli ve içten bir anime. Evet, ortalara doğru biraz duruluyor ama sonuç olarak kendisini izlettirmeyi başaran ve kendine has çekiciliği ile 2016’ın izlenmesi gereken animelerinden birisi olduğunu rahatça söyleyebilirim.

Künye
Diğer Adı: Sweetness and Lightning
Yönetmen: Tarou Iwasaki
Stüdyo:  TMS Entertainment
Senaryo: Mitsutaka Hirota
Müzik: Nobuko Toda
Tür: Komedi, Hayatın İçinden
Süre: 12 Bölüm

Yorumlar