Bir Babanın Ve Kızının Sımsıcak Hikayesi: Amaama to Inazuma

Bekar bir baba veya baba figürü ile küçük erkek fatma gibi bir kızın hikayesi anime dünyasında sıkça işlenen bir tema değil lakin nedendir bilinmez, kendine has bir çekicilikleri olduğu da inkar edilemez. Solty Rei, Kurenai, Usagi Drop ve Barakamon gibi animeler baba ve kızı temasının en güzel üç örneği. Amaama to Inazuma da bizlere karısı vefat etmiş bir adam ile sevimli mi sevimli kızının günlük yaşamından kesitler sunuyor. Ve verdiğim üç örnekte olduğu gibi Amaama to Inazuma, bu türün çekiciliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Baba figürümüz Kohei Inuzuka matematik öğretmenidir ve karısı animenin başlama noktasından yarım sene önce ne yazık ki vefat etmiştir. İyi kalpli, sevecen ve sessiz sakin bir adam olan Kohei, beş yaşındaki kızı Tsumugi için elbette her şeyin en iyisini istemektedir. Kreşe giden küçük Tsumugi enerjik, kimi zaman erkek gibi ama sevimli mi sevimli bir kızdır. Kohei her ne kadar ideal bir baba örneği olsa da bir kusuru vardır; Yemek yapamamak. Kohei yemek yapmayı bilmemektedir çünkü yemek yemekle pek arası dahi yoktur. Bu yüzden kızını sürekli hazır yemeklerle beslemektedir.

animeaak-com-amaama-to-inazuma-01-720p00337921-34-51

Tsumugi’nin ise annesinin yemeklerini özlediği aşikardır ve Kohei de aslında bunun farkındadır. Günün birinde, bir akşam üzeri Kohei eve geldiğinde Tsumugi’yi bir yemek programı izlerken (daha doğrusu televizyonun içine girmeye çalışırken) görür ve kızını da yanına alarak hışımla sokağa fırlar. Amacı Tsumugi’ye adam gibi bir şeyler yedirmektir. Gecenin vakti gittikleri yer annesi ünlü bir şef olan ama genelde Kotori’nin göz kulak olduğu lokantadır. Kotori de sessiz sakin bir kızdır ama yemek yemeyen, adeta yaşayan birisidir. Tsumugi yediği yemeği çok beğenince Kohei bir karar verir: Kızı için yemek yapmayı öğrenecektir.

Usagi Drop’u ya da Barakamon’u izlediyseniz Amaama to Inazuma’nın da içeriğini az çok tahmin edebilirsiniz. Bilmeyenler içinse kısaca şöyle diyebilirim: duygu dolu anlarla süslenmiş bir komedi animesi. Bir öğretmen olmasına rağmen Kohei’in hala hayattan bir şeyler öğreniyor olması, Tsumugi’nin şirinlikleri, küçük yaramazlıkları ve anne özlemi, yemek yapmaya çalışırken yaşanan komik olaylar ve en önemlisi de iki insan arasındaki bağ. Bunlar animenin artı özellikleri.

animeaak-com-amaama-to-inazuma-01-720p00939721-36-59

Gel gelelim insan ilişkileri üzerine kurulu, yani takip ettiği net bir hikayesi olmayan animelerin yaşadığı en büyük zorluğu Amaama to Inazuma da yaşıyor; “Giderek monotonlaşma.” Evet, Tsumugi şirin ve eğlenceli bir kız. Animenin komedi öğeleri de yerli yerinde ama ortalarına doğru artık sıradanlaşmaya başlıyor. Barakamon içeriği ile bu durumla başa çıkmasını bilmişti ama Usagi Drop da aynı sorundan muzdaripti. Bir müddet sonra belirli bir senaryo akışı olmadığı için mecburen belirli olaylar sunulmak zorunda ve bu sunumun nasıl gerçekleştirildiği burada çok önemli. Elbette Amaama to Inazuma için sıkıcı demiyorum. Sadece ilk bölümlerde yaşattığı heyecanı koruyamıyor. Farklı yemekler pişiyor olabilir ama sonuçta yemek pişiyor, aykırı bir olay yaşanmıyor.

Yorumlar