Efsaneye Giriş: Dragon Ball


Pilaf: Kendi ülkesinin imparatoru olmasına rağmen tüm Dünya’ya hükmetmek ister. Bu nedenle ejderha toplarını bir araya getirmeye çalışır. Zalim ve kurnaz gözükmeye çalışsa da, korkak ve aptal bir karakterdir. Mai ve Shu isimli iki adamıyla birlikte yolculuk eder.

Krillin: Goku’nun yaşlarında dövüş sanatlarını öğrenmeye çalışan bir çocuktur. 8 yıl Orinji tapınağında eğitim aldıktan sonra, Muten Roshi’nin yanında Goku ile birlikte eğitim alır. Başlarda uyanık ve açgözlü bir karakter olsa da, Goku’dan etkilenerek kötü huylarından kurtulmuş onurlu bir dövüşçü haline gelmiştir.

Lunch: Goku ve Krillin’in, Üstat Roshi’nin eğitimine kabul edilmek için Roshi’nin isteği üzerine onun için buldukları güzel bayan arkadaştır. Lunch iyi huylu ve ağır başlı bir kadındır. Fakat hapşırdığında saçları sarıya döner ve silah kullanmada usta bir psikopata dönüşür.

dragonBall2

Gyumao: Lord Gyumao yada Boğa Kral (Ox King) bilinen devasa boyutlardaki savaşçıdır. Muten Roshi eğittiği en iyi ikinci savaşçı olduğunu söyler. Zira eğittiği en iyi dövüşçü Gyumao’nun antreman arkadaşı ve Goku’nun manevi dedesi Son Gohan’dır. Goku’nun gelecekte ki eşi Chi Chi’nin babasıdır.

Chi Chi: Goku’nun gelecekte ki eşi ve Gyumao’nun kızıdır. İlk ortaya çıktığında Goku ile aynı yaşlardadır. Yetenekli ve güçlü bir kadın savaşçıdır. Aynı zamanda Goku’nun Kinto Un (Uçan Bulut)’nuna binebilen az sayıda temiz kalpli insandandır.

Soundtrack

Serinin müzikleri 1983 yılında Japonya akademi ödülünü kazanmış olan müzisyen Shunsuke Kikuchi’nin işçiliğidir.  Kikuchi aynı zamanda serinin devamı olan Dragon Ball Z ve Z’nin kısaltılıp yeniden hazırlanmış hali Dragon Ball Kai’nin müzikleriyle de ilgilenmiştir. Aynı zamanda benim de sevdiğim eski bir seri olan Tiger Mask’ın müzikleriyle ilgilenmiştir.

dragonBall3

Manga

Anime ufak tefek detaylar dışında mangaya sadık gitmiştir. Bu ufak detaylara örnek vermek gerekirse; Anime’de Goku, kılıç dişli bir kaplanla savaşırken uçurumdan aşağı düşüp göle yuvarlanır ve balık tutmayı akıl eder.  Fakat mangada Goku gayet lay lay lom bir şekilde gidip uçurumdan kendi isteğiyle atlar ve balık yakalar. Manga’nın yanı sıra 13 animasyon filmi vardır. Ha bir de live-action filmi var ki; bence hiç elinizi bile sürmeyin. Hani izlemeyi geçtim merak edip araştırmayın bile o derece batırılmış bir filmdir.

Yazı Sonu Değerlendirmesi

Bi yazının daha sonuna geldik. Benim için yeri her zaman birinci sıra olan bu seriyi yazmaktan mutlu oldum açıkçası. Eğer seri için heveslendiyseniz; hemen beklemeden ilk bölümü açın izleyin bence. Sonraki başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

Yorumlar